(0212) 212 5736 / (0542) 345 1980

Altbilgi Bağlantısı (Footer Link)

Footer Link (Alt Bağlantı) Nedir?
Altbilgi Bağlantısı (Footer Link)

Footer Link

Footer Link, web sitelerinin en alt bölümü olan footer bölümünde kullanılan linklerdir. Footer linkler SEO’nun ilk zamanında en çok kullandığımız tekniklerin başında gelmekteydi. Hatta yanlış hatırlamıyorsan SEO’nun tarihi makalemde footer linkleri kullanarak nasıl ilk sıraya çıktığımızı anlatmıştım. Günümüzde bu linkler doğru kullanılmadığı durumlarda faydadan çok zarara sebep olabilen linkler arasındadır.

Diğer yandan SEO teknikleri arasında yer alan footer backlink farklı web sitelerinin alt kısmından çıkışı yapılan linklerdir. Farklı sitelerden alınacak footer backlinkler günümüzde fayda yerine zarar verebilen backlinkler kategorisinde yer alabilmektedir. Bu konuda hakkında daha detaylı bilgi için Backlink makalemizi okumanızı tavsiye ediyorum.

Footer Link Örneği Footer Link Örneği

Footer Link’te Dikkat Edilecek Konular

Herhangi bir internet adresinin altından web sitenize yapılacak link çıkışları backlink kazanmanıza neden olur. Doğal olmayan bağlantılar kullandığınız zaman Google’ın dikkatini üzerinize çekersiniz. Nofollow ya da Dofollow backlinklerini kullanırken mutlaka çok dikkat etmeniz gerekir. Kurumsal SEO uygulamalarında doğru yöntemler sitenizi bir adım öne taşıyacaktır.

Footer Backlink Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • Link alımı gerçekleştirilecek sitenin link verilecek site ile aynı kategoride olmasına özen göstermeniz gerekir.
  • Footer link alırken Trustrank ve pagerank değerlerine dikkat etmelisiniz. Trustrank Google’ın sitelere kendi gözünde verdiği güvenilirlik değerlerinden bir tanesidir.
  • Link alımı gerçekleştirilecek sitenin genel SEO puanını öğrenmelisiniz. Puanın yüksek olması iyi bir siteden link alındığını bizlere gösterir.
  • Link alımı yapılacak web adresinden fazla link çıkışının olması o sitenin link çöplüğüne döneceğini gösterir. Bu sitelerden uzak durmalısınız.
  • Link alımı yapılacak olan sitenin git durumunun organik olmasına özen gösteriniz.
  • Footer link alım süresini iyi ayarlamanız gerekir. En az 6 aylık link alımları yapılmalıdır.
  • Ücretli link alımı yapılmadan önce sitenin analitik değerleri site sahibinden ulaşmayı deneyebilirsiniz.

Footer backlink etkili yöntemlerden biri olsa da zamanında gerçekleştirilmediği durumlar internet adresinize zarar verebilir. Bu yüzden çok dikkat edilmesi gerekir. SEO teknikleri arasında en son uygulanması gereken işlemlerden bir tanesidir. Henüz yeni açılmış ve SEO teknikleri uygulamayan web sitelerinin bu işlemlerden uzak durmasını tavsiye ediyoruz. Seolog olarak önceliği imleme siteleri ve tanıtım yazılarına vermenizi söylüyoruz. Zamanla güçlenen siteler daha sonraki süreçlerde footer backlink alımı yapabilir.

Print Friendly, PDF & Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.