fbpx

SEO ve SEM Farkı Nedir?

SEO (Arama motoru optimizasyonu) ve SEM (Arama motoru reklamları) arasındaki fark bir çok kişinin merak ettiği bir sorudur. SEO organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmek için yapılan işlemlerken, SEM ücret ödenerek arama motorlarının reklam alanlarında çıkmak için kullanılan yöntemlerdir. Yatırım getirisi olarak baktığımızda SEO reklam vermeye göre daha karlı bir yatırımdır. Şöyle ki SEO ile kazandığınız sıralamalar ve organik trafik SEO çalışması yaptırmasanız da genelde kalıcı olur ve size kazandırmaya devam eder. Reklamlarda ise yerinizi kaybetmemek için sürekli arama motorlarına ödeme yapmak zorunda kalırsınız.

Not: Bilmelisiniz ki dijitalde en başarılı projeler SEO ve SEM’in aynı anda yapıldığı projelerdir. SEO ve SEM’in aynı yapılmasını kesinlikle tavsiye etmekteyiz. Örneğin organik arama ile gelen bir kullanıcı sitenizden ayrılsa bile reklamlarınız ile sürekli onun karşısına çıkabilirsiniz.

SEOLOG SEO Yazılımı ile ÜCRETSİZ SEO Analizi

Arama Motoru Optimizasyonunu Otomatik Olarak Sağlayan SEO Yazılımımız ile Bugün Tanışın

Güncel SEO Teknikleri & İç SEO Analizi & Dış SEO Analizi & Rakip Analizi & Anahtar Kelime Analizi & Google Sıra Takibi & Ücretsiz Raporlama ve Çok Daha Fazlası