En İyi 10 Arama Motoru

En İyi 10 Arama Motoru Listesi

Dünyanın en iyi ve en popüler 10 arama motoru hangisidir? Google ve Bing’in yanı sıra, çok iyi bilinmeyen, ancak yine de günde milyonlarca arama sorgusu sunan başka arama motorları da vardır. Birçok insan için şok edici bir sürpriz olabilir, ancak Google bugün İnternet’te bulunan tek arama motoru değil! Aslında, Google’ın tahtını almak isteyen bir dizi arama motoru var, ancak hiçbiri henüz Google’ın yanından bile geçemiyor.

Son istatistikler (Eylül 2019), Google’ın % 81,5 gibi çarpıcı bir pazar payıyla Dünya Çapında en popüler arama motoru olduğunu gösteriyor. Diğer büyük arama motorları genelde kullanıldığı ülkelerin politik yönetimi sebebiyle çok büyük kullanıcı kitlesine sahiptir. Bunların başında tabiki Çin ve Çin’in en iyi arama motoru olan Badiu geliyor. Çin yönetiminin interneti kontrol edip Google’a erişimi kısıtlaması sebebiyle Google Çin’de pek varlık gösterememektedir. Buna benzer bir durumda Rusya’da yaşanıyor. Rus hükümeti ve Rus vatandaşlarının Amerika’ya bakış açısı sayesinde Yandex hatırı sayılır bir kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Ülkemizde ki yerli arama motorları ise maalesef istenilen kullanıcı sayılarına ulaşamamaktadır.

Google dışında dikkate değer en iyi 10 arama motoru aşağıdadır. Bu arama motorları kendi botları sayesinde sitenizi indeksleyebilir. İşinizi garantiye almak isterseniz en iyi 10 arama motorunun web master araçları mevcut. Bu araçları kullanarak sitenizi bu arama motorlarına ekleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Arama Motoru Nedir?

Arama Motorları Listesi

  • Google
  • Bing
  • Yahoo
  • Baidu
  • Yandex.ru
  • DuckDuckGo
  • Ask.com
  • AOL.com
  • Wolfram Alpha
  • İnternet Arşivi

Arama Motoru Pazar Payları

Netmarketshare, Statista ve Statcounter istatistiklerine göre , pazar payı açısından dünya çapında ilk 5 arama motoru Google, Bing, Yahoo, Baidu ve Yandex’dir. Google,% 81,5 ile% 92,96 arasında dünya çapında pazar payına sahip en iyi arama motorudur.

Bing, pazar payı% 2,34 ile% 5,29 arasındadır ve bu oran Bing’i Google’a en iyi alternatif arama motoru olarak yerleştirir. Yahoo pazar payı% 1.64 ile% 2.04 arasında. Baidu % 0.92 ile% 9.37 arasında küresel bir pazar payına sahiptir, ancak Çin’deki en popüler arama motorudur.

Rus en popüler arama motoru olan Yandex ülkemizdeki kullanım oranı genel olarak yüksek olsada % 0,47 ile% 0,83 arasında küresel bir pazar payına sahiptir. DuckDuckGo pazar payı% 0.28 ile% 0.43 arasındadır.

Google

Başka tanıtımlara gerek yok. Arama motoru devi, en yakın rakibi ile arasında %76 gibi çarpıcı bir farkla aramada ilk sırada yer alıyor.

Google herhangi bir cihazda (masaüstü, mobil ve tablet) tüm ülkelerde pazara hakim olan aram motorudur.

Google’ı en popüler ve güvenilir arama motoru yapan şey, arama sonuçlarının kalitesidir. Google, kullanıcılara en doğru sonuçları sunmak için gelişmiş algoritmalar kullanıyor. Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, diğer web siteleri tarafından referans verilen web sitelerinin diğerlerinden daha önemli olduğu ve bu nedenle arama sonuçlarında daha yüksek bir sıralamayı hak ettiği fikrini ortaya attı.

Yıllar içinde Google sıralama algoritması, yüzlerce başka faktörle (makine öğrenimi yardımı dahil) zenginleştirilmiştir ve İnternet’te tam olarak aradığınızı bulmanın en güvenilir yolu olmaya devam etmektedir.

Google İstatistikleri

Bing

Bing, Microsoft’un aramada Google’a meydan okuma girişimidir, ancak çabalarına rağmen, kullanıcıları hala arama motorlarının Google’a güvenilir bir alternatif olabileceğine ikna etmeyi başaramadılar.

Bing, Windows PC’lerde varsayılan arama motoru olmasına rağmen, arama motoru pazar payı sürekli% 6’nın altında.

Bing, Microsoft’un önceki arama motorlarından (MSN Search, Windows Live Search, Canlı Arama) kaynaklanmıştır ve Alexa derecesine göre İnternet’te en çok ziyaret edilen # 30 web sitesidir.

Yahoo

Yahoo en popüler e-posta sağlayıcılarından biridir ve web arama motoru ortalama% 2 pazar payı ile aramada üçüncü sıradadır.

Ekim 2011’den Ekim 2015’e kadar Yahoo arama yalnızca Bing tarafından desteklendi. Ekim 2015’te Yahoo, arama ile ilgili hizmetler sunma konusunda Google ile anlaştı ve Ekim 2018’e kadar Yahoo’nun sonuçları hem Google hem de Bing tarafından desteklendi. Ekim 2019 itibarıyla Yahoo! Arama bir kez daha yalnızca Bing tarafından sağlanır.

Yahoo ayrıca ABD’deki Firefox tarayıcıları için varsayılan arama motorudur (2014’ten beri).

Yahoo’nun web portalı çok popüler ve internette en çok ziyaret edilen 11 web sitesi olarak sıralanıyor (Alexa’ya göre).

Baidu

Baidu 2000 yılında kuruldu ve Çin’deki en popüler arama motorudur. Pazar payı giderek artıyor ve Wikipedia’ya göre , Baidu ayda milyarlarca arama sorgusu sunuyor.

Şu anda Alexa Sıralamasında 4. sırada yer almaktadır. Baidu dünya çapında erişilebilir olmasına rağmen, sadece Çince dilinde mevcuttur.

Yandex

Alexa’ya göre Yandex, İnternet’te Rusça sıralamasında 4 sırada yer alan en popüler 30 web sitesi arasında yer alıyor.

Yandex, makine öğrenimi ile desteklenen akıllı ürünler ve hizmetler üreten bir teknoloji şirketi olarak kendini gösteriyor. Wikipedia’ya göre Yandex, o ülkede yaklaşık% 65 pazar payı ile Rusya’nın en büyük arama motorunu işletiyor.

DuckDuckGo – En Güvenli Arama Motoru

DuckDuckGo trafik istatistiklerine göre, günde ortalama 47 milyon arama yapıyorlar, ancak yine de genel pazar payları sürekli% 0,5’in altında.

Çoğu insanın düşündüğünün aksine, DuckDuckGo’nun kendi arama dizini yoktur (Google ve Bing gibi), ancak arama sonuçlarını çeşitli kaynaklar kullanarak oluştururlar.

Başka bir deyişle, kendi verileri yoktur, ancak kullanıcıların sorularına cevap vermek için diğer kaynaklara (Yelp, Bing, Yahoo, StackOverflow gibi) bağımlıdırlar.

Bu, İnternet’te bulunan tüm web sitelerinden en iyi sonuçları belirlemek için bir dizi algoritmaya sahip Google ile karşılaştırıldığında büyük bir sınırlamadır.

Olumlu tarafı, DuckDuck Go temiz bir arayüze sahip, kullanıcıları izlemiyor ve reklamlarla tam olarak yüklü değil.

ASK.com

Eskiden Ask Jeeves olarak bilinen Ask.com, arama paylaşımının yaklaşık% 0,42’sini alıyor. ASK, çoğu sorunun diğer kullanıcılar tarafından cevaplandığı veya anket şeklinde olduğu bir soru / cevap formatına dayanmaktadır.

Ayrıca genel arama işlevine sahiptir, ancak döndürülen sonuçlar Google veya Bing ve Yahoo ile karşılaştırıldığında kaliteden yoksundur.

AOL.com

Netmarketshare göre eski zaman ünlü AOL hala% 0.05’e yakın bir pazar payı ile ilk 10 arama motorlarında.

AOL ağı, engadget.com, techchrunch.com ve huffingtonpost.com gibi birçok popüler web sitesini içerir. 23 Haziran 2015’te AOL, Verizon Communications tarafından satın alındı.

WolframAlpha

WolframAlpha  diğer tüm arama motorlarından farklıdır. Bunu , bir dizi konu için gerçekleri ve verileri verebilen bir Hesaplamalı Bilgi Motoru olarak pazarlarlar.

Her türlü hesaplamayı yapabilir, örneğin girdi olarak “ipotek 2000” girerseniz   , kredi varsayımınızı, ödenen faizi vb. Bir dizi varsayımlara göre hesaplar.

Archive.org

archive.org internet arşivi arama motorudur. Bir web sitesinin 1996’dan beri nasıl göründüğünü öğrenmek için kullanabilirsiniz. Bir alanın geçmişini izlemek ve yıllar içinde nasıl değiştiğini incelemek istiyorsanız çok kullanışlı bir araçtır.

Bunlar, bugün İnternet’teki en iyi ve en popüler 10 arama motorudur.

Arama Motoru Listesi

Yukarıdaki liste dışında ayrıca Google tarafından tanınan arama motorlarının tam listesi aşağıdadır. Bu arama motorlarından sitenize gelecek ziyaretçiler Google Analytics organik trafik sekmesinde gözükmektedir ve sitenizin “Organik Trafik” istatistiklerine katkı sağlamaktadır.

Google Varsayılan Arama Motorları Listesi

Aşağıdaki siteler Google tarafından arama motoru olarak kabul edilen sitelerdir. Eğer web sitenize aşağıdaki web sitelerin birinden ziyaretçi gelirse, Google Analytics raporlarından arama motoru olarak gözükecektir.

Motor Alan Adı Örnekleri Parametre
360.cn http://360.cn/ q
Alice http://www.alice.com/
http://aliceadsl.fr
qs
Alltheweb http://www.alltheweb.com/ q
Altavista http://www.altavista.com/ q
AOL http://www.aol.com/ encquery, q, query
Ask http://www.ask.com/
http://search.aol.fr
alicesuche.aol.de
vb.
q
Auone http://search.auone.jp/ q
Avg http://isearch.avg.com q
Babylon http://search.babylon.com q
Baidu http://www.baidu.com/ wd, word
Biglobe http://biglobe.ne.jp q
Bing http://www.bing.com/ q
Centrum.cz http://search.centrum.cz/ q
Comcast http://search.comcast.net q
Conduit http://search.conduit.com q
CNN http://www.cnn.com/SEARCH/ query
Daum http://www.daum.net/ q
DuckDuckGo http://duckduckgo.com q
Ecosia http://www.ecosia.org q
Ekolay http://www.ekolay.net/ q
Eniro http://www.eniro.se/ search_word
Globo http://www.globo.com/busca/ q
go.mail.ru http://go.mail.ru/ q
Google (tüm Google Arama alanları)
(ör. www.google.com.tr, www.google.co.uk vb.)
q
goo.ne http://goo.ne.jp MT
haosou.com http://www.haosou.com/s q
Incredimail http://search.incredimail.com q
Kvasir http://www.kvasir.no/ q
Live http://www.bing.com/ q
Lycos http://www.lycos.com/ q
Lycos http://search.lycos.de
diğer bölgesel TLD’ler
query
Mamma http://www.mamma.com/ query
MSN http://www.msn.com/
http://money.msn.com
http://local.msn.com
q
Mynet http://www.mynet.com/ q
Najdi http://najdi.si q
Naver http://www.naver.com/ query
Netscape http://search.netscape.com/ query
ONET http://szukaj.onet.pl q, qt
Ozu http://www.ozu.es/ q
Rakuten http://rakuten.co.jp qt
Rambler http://rambler.ru/ query
Search-results http://search-results.com q
search.smt.docomo http://search.smt.docomo.ne.jp MT
Sesam http://sesam.no/ q
Seznam http://www.seznam.cz/ q
So.com http://www.so.com/s q
Sogou http://www.sogou.com/ query
Startsiden http://www.startsiden.no/sok q
Szukacz http://www.szukacz.pl/ q
Terra http://buscador.terra.com.br query
Tut.by http://search.tut.by/ query
Ukr http://search.ukr.net/ q
Virgilio http://search.virgilio.it/ qs
Voila http://www.voila.fr/ rdata
Wirtulana Polska http://www.wp.pl/ szukaj
Yahoo http://www.yahoo.com/
http://yahoo.cn
m.yahoo.com
diğer bölgesel mobil siteler
p
Yandex http://www.yandex.com/
http://yandex.ru
text
Yam http://www.yam.com/ k

 

Yerel Hizmet Veren Arama Motorları 

Tüm arama motorları dünya çapında hizmet vermemektedir. Ülkelere özel kendi dillerinde hizmet veren arama motorlarıda bulunmaktadır. Geçmişleri eskiye dayanan bu arama motorlarının bazıları günümüzde hizmet vermese bile Arama Motorlarının Tarihi‘nde önemli yer tutmaktadırlar. İşte size ülkelere özel arama motorlarının listesi.