SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Seo Hataları

Seo Hataları

SEO hataları… Günümüz web siteleri, önce kullanıcılar sonrasında ise arama motorları için tasarlanmalıdır. Arama motorları web sayfalarının içeriklerini insanlar gibi anlamaz. Bunun yerine kullanıcıları anlamak onlar için çok daha kolaydır. İşte tam bu sebepten içeriklerinizi kullanıcılar için hazırlamanız gereklidir.
En Çok Yapılan SEO Hataları

En Çok Yapılan SEO Hataları

SEO hataları… Günümüz web siteleri, önce kullanıcılar sonrasında ise arama motorları için tasarlanmalıdır. Arama motorları web sayfalarının içeriklerini insanlar gibi anlamaz. Bunun yerine kullanıcıları anlamak onlar için çok daha kolaydır. İşte tam bu sebepten içeriklerinizi kullanıcılar için hazırlamanız gereklidir. Sonrasında arama motorlarının sitenizi anlamasını kolaylaştıracak teknik işlemlerin yapılmasını sağlamanız gereklidir.

Bu makalede teknik SEO işlemleri değil web sitesi tasarım aşamasında birçok web master arkadaşın yaptığı SEO’ya zarar veren tasarım hataları ve düzeltme yollarından bahsedeceğim. Aslında bu hata ya da önemsenmeyen eksiklikler SEO’ya zarar vermektedir. Daha fazla uzatmadan konuya girelim;

H1 Etiketinin Kullanılmaması

Çok şık şiir gibi hazırlanmış bir tasarım. Menüler yerinde, arka planda çok güzel bir görsel, yazı tipleri okunaklı ve olması gereken boyutta. Ancak sitede hiç H1 etiketi yok! Neden? Çünkü H1 etiketi tasarım görselliğini bozuyor etikete yer bulamadık! SEO açısından böyle bir şey özellikle de ana sayfa için kabul edilemez bir durumdur. H1 etiketi, sayfanın ne hakkında olduğunu belirlemek için arama motoru botlarının arayacağı ilk unsurlardan biridir. Bu etikete sahip olmak ve hedef anahtar kelimenizi dahil etmek, arama motorlarında yükselme şansınızı her zaman artırır. SEO hataları içinde H1 etiketlerinin kullanılmaması veya yanlış kullanımı en sık yapılan SEO hatalarının başında gelmektedir.

Ayrıca bu konuda verilen en güzel örneklerden bir tanesi şudur: Bir kullanıcı web sitenize ilk girişinde 5 saniye kaldıktan sonra eğer sayfanın ne hakkında olduğunu anlayabiliyorsa bu güzel bir kullanıcı deneyimidir. Bunu yapabilmenin en basit yolu sayfaya ilk girişte gözükebilen H1 etiketi eklemek olacaktır. H1 etiketinin kullanmamak SEO için öyle ya da böyle zararlıdır.

Gereksiz Popuplar

Sitelerde kullanıcılar ana içeriğe erişemeden karşılarına çıkan gereksiz popuplar siteniz için kötü bir kullanıcı deneyimi ve buna bağlı olarak da eksi SEO puanı olmaktadır. Google’ın site sahiplerini bu konuda özellikle uyardığını düşünürsek gereksiz ve zamansız açılan full ekran popupları bir kez daha gözden geçirmenizde fayda vardır. Sitenizde popup kullanıyor ve organik trafiğiniz de düşüş yaşıyorsanız bu zamansız açılan popuplardan bile olabilir. Mutlaka kullanmanız gerekiyorsa;

  • Özellikle mobilde tam ekran olmamasına dikkat edin
  • Sayfa tam yüklendikten 5-10 sn sonra açılmasını sağlayın
  • Popup kapatma butonunun belirgin ve tıklanması kolay olduğundan emin olun

Bu şekilde kullanıcılarınızı rahatsız etmemiş olursunuz.

Büyük Görseller veya Videolar

Güzel görseller web sitelerinin harika görünmesini sağlarlar. Fakat web sitelerinin hızının SEO için ne kadar önemli olduğunu hiç bir zaman aklınızdan çıkarmamanız gereklidir. Bu sebeple sayfalarda kullandığınız görselleri mutlaka olabilecek en düşük boyutta kullanınız. Bunu yaparken kalitesini düşürmeden farklı uzantıları deneyebilirsiniz. Olması gerekenden büyük görseller kullanmakta sık yapılan SEO hataları içindedir.

Web sitenizdeki büyük görüntüleri ve medya dosyalarını tanımlamak için Screaming Frog’u alternatif olarak da kullanabilirsiniz. Bu görüntüleri tanımladıktan sonra, yeniden boyutlandırın veya sıkıştırıp web sitenize yeniden yükleyin.

SEO için Gerekli WordPress eklentileri sayfamda bir kaç görsel sıkıştırma eklentisi tanıttım. İlgilenirseniz SEO için gerekli WordPress eklentileri sayfamı ziyaret etmenizde fayda vardır.

Görsellerdeki Alt Etiketleri

Görsellere alt metin eklememek şaşırtıcı bir şekilde en sık yapılan hataların başında gelmektedir. Peki bu neden bir hatadır? Çünkü arama motorları resimleri şimdilik bizim göremiyor. Bu konuda her gün daha ileri gitseler bile resimlerin içeriğini arama motorlarına anlatabilmenin en kolay yolu şimdilik alt etiketleri eklemektir. Resimlere eklenecek alt etiketi açıklaması ile arama motorlarının görseli daha iyi okuyabilmesine yardımcı olabilirsiniz. Görsellere alt etiketleri eklemek ne kadar zamanınızı alacak ki? Üşenmeyin ve bu konuya zaman ayırın.

Ürün ve Hizmet Sayfaları

Bir web sitesinin en önemli bölümleri ürün veya hizmet sayfalarıdır. Web siteleri genelde organik trafiği bu sayfalar sayesinde yakalamaktadır. Bu sebeple bu sayfalarda dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta vardır.

Öncelikle hizmetlerimiz veya ürünlerimiz şeklinde bir alt sayfa oluşturmalısınız ve bu sayfada hizmet veya ürünlerinizi listelemelisiniz. Bu sayfadaki H1 etiketinin sayfanın adı olmasına yani “Hizmetlerimiz” veya “Ürünlerimiz” olmasına dikkat ediniz.

Kesinlikle 1 den fazla ürün veya hizmet sayfası oluşturmayın. Bu kullanıcılar gibi arama motorları içinde karışıklıktan başka bir şeye sebep olmaz.

Ürün veya hizmet sayfaları sadece o ürün veya hizmete odaklanarak içeriklerinizi o ürün ve hizmet için gelecek organik trafik için düzenleyin. Bir anahtar kelime için bir sayfa olacak şekilde bir planlama yapmak gerekiyor.

Hizmet ve ürün sayfalarının içeriğinde az metin olması yanlış bir hamle olacaktır. Eğer içerik bulamıyorsanız ziyaretçilerinize, sizinle birlikte çalışmanın veya sizden satın almanın ne gibi faydalar sağladığını açıklayan açıklayıcı metinler ekleyin.

Sonsuz Kaydırma

Bu son zamanların popüler bir teknik olsa da yanlış uygulanması durumunda web sitelerine çok kötü SEO performansı olarak geri dönmektedir. Sonsuz kaydırma; Sonsuz kaydırma, kullanıcı içeriğinizi okuyarak sayfanın altına geldiğinde bir sonraki içeriğin otomatik olarak yüklenmesidir. Burada dikkat etmeniz gereken konu otomatik yüklenecek içeriğin sayısını belirtmiş olmanız gerektiğidir.

Diyelim ki sitenizde 100 sayfalık sınırsız kaydırma etkin fakat site ilk yüklendiğinde görünen en son eklenen 10 içerikse arama motoru botlarının göreceği de sadece bu 10 içeriktir. Botlar web sitelerini bağlantılar yoluyla taradıkları için sayfada en iyi 10 makalenin ötesinde daha fazla içerik olduğunu bilmelerine teknik olarak imkan yoktur.

Peki sonsuz kaydırma sayfalarını arama motoru dostu nasıl yapabilirsiniz? Google Web Yöneticisi Blogu’nda bu konuyla ilgili hazırlanmış içeriği inceleyebilirsiniz.

SEO’ya zarar veren tasarım hataları basit ama dikkat edilmediğinde web sitelerinin SEO performansını olumsuz yönde etkileyen hatalardır. Seocu olan birçok uzmanın, site analizlerinde bu hataları kontrol edip gerekli düzeltmeleri yapmaları/yaptırmaları gerekmektedir.

En Çok Yapılan SEO Hatası

Analiz ve istatistikler incelenmeden anahtar kelime seçimi yapmak SEO konusunda yapılan hatalardan biridir. Bu yüzden bazı siteler yaptıkları yanlış ve gelişigüzel anahtar kelimelerinden ötürü farklı sektörler ve kelimelerde üst sıralarda çıkıyor. Örneğin kuruyemişçi web sitesinin demirci sektöründe çıkması gibi. Kalitesiz içerik tercihleri de SEO bakımından oldukça zararlı ve sonuçların negatif olduğu konulardan biridir. Kopya içerikleri sitenizde yayınlamanız sitenizin hiçbir şekilde gelişimine katkı sağlamaz, bu yüzden internet siteniz orijinal ve özgün içerikler paylaşmaya özen gösterin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form