SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Merhaba ben Ekrem KARATAŞ, Seolog SEO Ajansı kurucu ortaklarından ve KARAT A.Ş. kurucusu. Bilginin ancak paylaşarak çoğalacağına ve bu şekilde kalıcı olacağına inanan biri olarak SEO sektörüne ve bilgiye ihtiyaç duyan kişilere yardımcı olabilmek amacı ile ekip arkadaşlarımızla SEO (Arama motoru optimizasyonu) bölümümüzü oluşturduk. Bu SEO kılavuzunda sizlere SEO’nun tüm ana yönlerini elimizden geldiğinde açıklamaya çalıştık. Hazırlarken olabildiğince güncel, basit, kafa karıştıran yabancı terimlerden uzak ve SEO öğrenmeye yeni başlayan bir kişinin bile rahatlıkla anlayabileceği içerikleri ve yazım dilini kullanmaya dikkat ettik. Bir çok içerik gece mesai saatleri dışında hazırlandığından dolayı bazı yazım hatalarımız olabilir 🙂 Umarım sizler için faydalı ve yol gösteren bir site olur.

Arama motoru optimizasyonu yani kısaca SEO, web sayfalarının arama motorları organik arama sonuçlarında görünürlüğünü ve site ile ilişkili kelimelerde üst sıralarda çıkabilmelerini sağlamak ile ilgili bir disiplindir. Disiplin diyorum çünkü SEO günümüzde tek başına ayrı bir sektör ve uzmanlık gerektiren bir iş dalıdır. Bu “Yeni Başlayanlar İçin SEO” bölümünde SEO’nun tarihinden başlayarak, temel SEO teknikleri ile web sitenize nitelikli trafik oluşturabilecek anahtar kelime bulmaktan, sitenizi arama motorlarına uygun hale getirmeye kadar bir çok konuyu öğrenebileceksiniz. İyi bir SEO uzmanının bilmesi gereken bu konular ile ister kendi siteniz isterseniz müşterilerinizin siteleri için başarılı SEO çalışmaları yapabileceksiniz.

SEO karmaşık, sürekli değişen algoritmalar ile sürekli öğrenmeye devam edilmesi gereken bir sektördür. Fakat buna karşın en güzel yanı SEO’nun temelini öğrendiğiniz ve bu bilginizi biraz pratikle birleştirdiğiniz de karmaşık terimler ve algoritmalar bir anda size çocuk oyuncağı gibi gelecektir. Yapmanız gereken biraz dişinizi sıkıp bu ücretsiz SEO eğitimi bölümünü bitirmek olacaktır. Sizler için hazırladığımız bu SEO eğitim sayfası gibi bir çok rehberi internette bulmanızda mümkün. Bu sebeple içiniz rahat olsun…

SEO eğitim rehberini hazırlarken en çok zorlandığımız yer giriş ve devamında içeriklerin sıralamasının planlama süreci oldu. Bu bir sorundu ve çözümü Moz’un rehberinde gördüğüm “Maslow Teorisi”‘nde buldum. Bu teoriye göre önce temel ihtiyaçların karşılanması gerekiyor. Yani karnınız açsa o an aşk sizin için önemli olamaz. Önce karnımızı doyuralım aşk tok karnına daha güzel yaşanır.