Seolog Foother Logo

Teknik SEO

Teknik SEO Nedir? Gereksinimleri Nedir?

Teknik SEO arama motoru örümceklerinin internet adresinizi daha etkili bir şekilde taramasına yardımcı olur.

Teknik SEO, en önemli SEO adımlarından bir tanesidir. Teknik SEO’nuzla ilgili sorunlar bulunuyorsa beklediğiniz konuma ulaşmanız zor olabilir. Bu yüzden, konuyu SEOLOG olarak sizler için açıyoruz.

Teknik SEO, web sitenizi herhangi bir sorun yaşamadan dizine eklemenizi sağlar. Teknik SEO’nun ana amacı bir web sitesinin altyapısını optimize edebilmektir.

Teknik SEO Nasıl Yapılır?

arama motorları, arama sonuçlarında teknik detaylara sahip internet adreslerine olumlu bir bakışla yaklaşır. Sizler için hazırladığımız yönergeleri izleyerek sitenizin ödüllendirilmesini sağlayabilirsiniz.

SSL Kullanın

SSL, web sunucusu ve tarayıcı arasında şifrelenmiş bir bağlantıdır. SSL kullanan bir internet adresini oldukça kolay bir şekilde fark edebilirsiniz. Google, HTTPS’yi görmek istediğini açıklamıştı. Bu yüzden sitenizin güvenli olmasını sağlamak mantıklı hareketlerden bir tanesidir.

Mobil Uyumluluğu

Responsive siteler kendisini telefonun durumuna göre otomatik olarak ayarlar. Bu sayede herhangi bir cihazda kolayca gezinilebilirsiniz. Google, duyarlı bir siteye sahip olmanın olumlu bir yön olduğunu açıklamıştır. Yakın zamanda yapılan güncelleme ile responsive siteler daha da önemli hale gelmiştir.

Sitenizi Hızlandırın

arama motorları hızlı yüklenen siteleri tercih etmektedir. Sayfa hızı önemli bir sıralama sinyalidir. Sitenizi hızlandırmanın birkaç yolu bulunuyor. Bu yollar;

  • Hızlı hostingleri tercih edin,
  • Hızlı bir DNS sağlayıcısından yararlanın,
  • HTTP isteklerini simge durumuna,
  • CSS yerine bir CSS stil sayfası kullanın,
  • Görüntü dosyalarınızın olabildiğince küçük yapın,
  • Web sayfalarınızı sıkıştırın,
  • Sitenizin kodunu küçültün.

Yinelenen İçerik Sorunlarını Düzeltin

Yinelenen içerik, arama motorlarının kafasını karıştırabiliyor. Bu tarz içerikler arama motorlarının da ilgisini çekmiyor.Büyük arama motorları, web yöneticilerine bulduğu yinelenen içerik sorunlarını gidermelerini tavsiye ediyor. Yinelenen içerik problemini;

  • CMS’nizin bir sayfanın ya da gönderinin birden fazla sürümünü yayınlamasını önlemeniz gerekir.
  • Arama motorlarında mutlaka kanonik bağlantı öğesini kullanın.

XML Site Haritası Oluşturun

XML Site Haritası, arama motorlarının internet adresinizi tararken anlamasına yardımcı olan dosya türlerinden bir tanesidir. Arama motorları içerisinde her sayfanın tam olarak nerede olduğunu söyleyen bir yol haritası yer alır.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir