Seolog Foother Logo

Tarama Hatası (Crawl Error)

Tarama Hatası (Crawl Error) Nelere Dikkat Edilmeli? 

Tarama Hatası (Crawl Error), özellikle taranma esnasında karşılaşılan sorunlar olmakla beraber kritik öneme sahiptir.

Web sitelerin taranması son zamanlarda oldukça önemli hale gelmiştir. Tarama Hatası (Crawl Error) arama motorları botları tarafından taranamaması ya da ulaşılamaması anlamına gelmektedir. Genel olarak Server (500) hataları ile 404 Not Found hataları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Server hatası yani Server (500) hatası web sitesinin host edildiği alandan kaynaklanan bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine 404 hatasında sayfanın silinmesi ya da kırık linke düşmesinden kaynaklanmış olabilir. Genel olarak çok fazla sayfası olan sitelerde karşımıza çıkmaktadır. 404 hataları genelde web siteleri için çok fazla sorun olmasa da 500 hataları siteler için oldukça önemlidir.

Bu hatalar her ne kadar ufak ve giderilmesi mümkün olan hatalar olsa da genelde sitenin trafiğinde kalıcı olarak düşüşe neden olmaktadır. Bu nedenle bu hataların olmaması için her türlü çaba gösterilmelidir.

Tarama Hatası (Crawl Error)Engellemek İçin Neler Yapılmalı?

Web sitelerinden yaşanan Tarama Hatası (Crawl Error)engellemek için yapılması gerekenler konusu her zaman merak konusu olmuştur. Çünkü kritik önem taşımaktadır. Özellikle sıralama için oldukça önem arz etmektedir.

Bu hataların server kaynaklı olanlarının ortadan kaldırılması için öncelikle server yani hostingin sağlam ve güçlü olması gerekmektedir. Hataya neden olan sebepler ortadan kaldırılmalı özellikle uygulama bazında hata var ise o uygulamalar kaldırılmalıdır.  Bunların yerine alternatif yazılımlar kullanılmalı. Yine donanımsal hatalar var ise bu durumun ortadan kalkması için onarım ya da değişim yapılmalıdır.

Eğer çok büyük bir siteye sahip iseniz sunucu bölme işlemi yapılabilir. Tarama Hatası (Crawl Error)çözümleri olarak karşımıza çıkmaktadır. 404 sayfa bulunamadı hatası ise kalıcı ve basit yöntemler ile minimum seviyeye indirilebilir. Bu hataların ortadan kalkması için öncelikle sebebi bilinmeli ve çözüm ona göre uygulanmalıdır. Özellikle online alışveriş sitelerinin en büyük sorunu olan pasif ürünler konusunda bu çözümler uygulanmalıdır. Ancak bunların ortadan kalkması için profesyonel yardım almak her zaman için en mantıklı ve makul yöntem olacaktır.

 

 

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir