SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Otomatik Açılan Pencereler

Otomatik Açılan Pencereler

Otomatik açılan pencereler, yani pop-uplar, internetin ilk dönemlerinde yaygın olarak kullanılan bir reklam ve tanıtım aracıydı. Genellikle film ve oyun sitelerinde karşımıza çıkan bu pencereler, kullanıcının isteği dışında açılır ve sıklıkla rahatsızlık verirdi. Kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyen bu uygulamalar, bilgisayarların yavaşlamasına veya kilitlenmesine yol açabiliyordu. Zamanla kullanıcı deneyiminin önem kazanmasıyla birlikte, bu tür agresif reklam yöntemleri azalmaya başladı. Günümüzde, internet kullanıcıları otomatik açılan pencerelere karşı daha az toleranslı ve bu uygulamalar daha ölçülü ve kullanıcı dostu yöntemlerle değiştirildi. Ancak, hala bazı web sitelerinde farklı biçimlerde kullanılmakta olan pop-uplar, doğru kullanıldığında etkili bir pazarlama aracı olabilir.
Otomatik Açılan Pencereler

Otomatik Açılan Pencereler Önemi

İnternetin reklam, tanıtım yöntemlerini baştan aşağıya değiştirdiği bir gerçek. İnsanlara istediğini sunma yönünde olumlu birçok neticeye ulaşılsa da “istemediğini gösterme” konusunda da oldukça mahir. Bunların başında da kullanıcının isteği dışında otomatik açılan pencereler yani pop-up uygulamalar geliyor. Geçmiş yıllarda, site sahipleri tarafından sanki yeni bir dünya keşfi gibi kullanılıyordu.

Özellikle film ya da oyun sitelerine girdiğinizde karşınıza sayısız pop-up pencere çıkıyor. İstediğiniz sayfaya ulaşmak için bilgisayarınızın kilitlenmesini bile göze almanız gerekiyordu. Elbette kullanıcı deneyimleri geliştikçe, bu uygulamalar da daha az uygulanmaya başlandı. Yeni dönem internet kullanıcılarının uzak olduğu bu terim, hala farklı yöntemlerde kullanılmaya devam ediyor.

Otomatik Açılan Pencereler Nedir?

Otomatik açılan pencereler, yani pop-uplar, internet sitelerinde kullanıcının herhangi bir eylemi olmaksızın otomatik olarak açılan küçük pencere veya reklam formalarıdır. Bu pencereler genellikle bir web sitesine girildiğinde veya belirli bir sayfada gezinilirken, kullanıcının bilgisayar ekranında aniden belirir. Pop-uplar, çeşitli amaçlar için kullanılabilir:

  1. Reklam ve Tanıtım: Çoğunlukla reklam ve tanıtım amaçlı kullanılır. Örneğin, ürünlerin, hizmetlerin veya özel tekliflerin tanıtımını yapmak için.
  2. Bilgilendirme: Kullanıcıları önemli bilgiler, duyurular veya güncellemeler hakkında bilgilendirmek için de kullanılır.
  3. Kullanıcı Etkileşimi: Site ziyaretçilerini e-posta bültenlerine kaydolmaya teşvik etmek, anketler yapmak veya kullanıcı geri bildirimleri almak gibi etkileşim amaçlı kullanılır.

Ancak, otomatik açılan pencereler bazen kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebilir. Kullanıcıların isteği dışında açıldıkları ve genellikle rahatsız edici olabildikleri için, modern web tasarımında daha ölçülü ve kullanıcı dostu yöntemlerle yerlerini almışlardır. Ayrıca, birçok internet tarayıcısı artık varsayılan olarak pop-up engelleyiciler içermekte ve kullanıcılara bu pencereleri engelleme seçeneği sunmaktadır. Bu nedenle, pop-up kullanımı dikkatli ve kullanıcı deneyimini gözeterek yapılmalıdır.

Otomatik Açılan Pencereler Kullanılmalı Mı?

Bir ürün ya da hizmeti kullanıcı ve müşterilerinize bir an önce göstermek istiyor olabilirsiniz. Fakat internetin “kullanıcı deneyimine odaklı” evrimi bunun yolunun otomatik açılan pencereler olmadığını gösterdi.  Çünkü geçmişten gelen deneyimler, bu tür pencerelerin kullanıcılara kötü deneyimler yaşattığını ortaya koydu. Dolayısıyla bu uygulamaya yer veren siteler de kullanıcıya kötü kullanım sunma riski nedeniyle çok iyi bakılmıyor.

Elbette her konuda bir opsiyon olduğu gibi bu konuda da var. Özellikle resmi kurum ya da üniversite sayfalarının duyuru amacıyla kullanıcıların dikkatini çektiği uygulamalar kullanılıyor. Bu tür kurumlar da duyuru ve uyarı nedeniyle bu uygulamayı tercih ediyor.  Tabii ki, tarayıcının önleyici uygulamaları açıksa bu pencere yine de açılmıyor. İşletme sitelerinde ise uygulama tavsiye edilmiyor.

Otomatik Açılan Pencereler Zararlı Mı?

Bugüne gelindiğinde kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyen pop-up uygulamalar hala mevcut. Özellikle yasadışı film ve oyun paylaşım sitelerinde bu uygulamaları görmek mümkün. Bu tür siteleri kullanıyorsanız tarayıcıların yeteneklerini çok geliştirmesi nedeniyle pencereleri görmeyebilirsiniz. Fakat kullanımı halen devam ediyor. Eğer siteniz varsa ve otomatik açılan pencereler uygulamasını denemek istiyorsanız iki kez düşünmelisiniz.

Bunu ne amaçla yaptığınız çok önemlidir. Kullanıcıların dikkatini çekecek çok önemli bir duyuru ya da anket çalışmaları için yapılması bazı kullanıcıları rahatsız etmeyebiliyor. Fakat tanıtım amaçlı kullanım kötü sonuçlar doğurabiliyor. Ama unutmayın ki, tarayıcıların önleyicileri açıksa bu pencerenin çoğu insan tarafından görülmeme riski var.

Otomatik Açılan Pencereler ve SEO

İyi bir SEO uzmanı, “kullanıcı deneyiminin” en önemli kural olduğunu biliyor. Dolayısıyla kullanıcılara kötü deneyim yaşatması muhtemel tüm uygulamalardan uzak duruyor. Geçmişi sabıkalarla dolu otomatik açılan pencereler de bu bağlamda değerlendirilmelidir. Arama motorlarının, içeriği ne olursa olsun pop-up pencerelere sıcak bakmadığı bilinmelidir. Çünkü bu uygulamalar kullanıcılara istemediği sayfaları da getiriyor. Bu nedenle de tercih nedenleri azalıyor.

Bu uygulamadan ziyade, web dili teknolojisinin geldiği noktayı kullanarak daha dikkat çekici uygulamalar oluşturabilirsiniz. Çok önemli gördüğünüz ve kullanıcılarınızın mutlaka dikkatine sunmak istediğiniz içerikleriniz için farklı yollar bulmalısınız. Frame kullanımının bile etkilerinin tartışıldığı bu günlerde otomatik açılan pencereler uzak durulması gereken uygulamalardır. Dolayısıyla kullanan siteler de arama motoru optimizasyonuna çok dikkat etmelidir. Aynı zamanda kullanıcı deneyimleri takip edilmeli ve olumsuzluk görüldüğünde uygulamaya son verilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form