SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Kullanıcı Dostu Olmak

Kullanıcı Dostu Olmak

Kullanıcı Dostu Olmak Nedir?

Dostluk çok eski bir kavram ama teknoloji ile insanın dost olmasına yeni alışılıyor. Teknolojinin insanlara hitap etmesi ve hayatı kolaylaştırması gerekiyor. Zaten, teknolojiyi geliştirenler de önceliğe her zaman bu ilkeyi koyuyor. Teknolojide kullanıcı dostu olmak önemli bir artı katıyor. Aynı durum, teknolojinin bir parçası olan web sayfaları için de geçerli. Hem kullanıcılarına değer veren hem de arama motorlarında üst sıralarda yer almak isteyen firmalar bunu prensip haline getiriyor. Özellikle büyük markalar kullanıcılarına verdiği değeri site kullanımını basitleştirerek gösteriyor.

Web Sitenin Kullanıcı Dostu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

İlk web sayfasından bu yana bu alanda adeta bir devrim yaşandı. Okunacak metinler, düşük çözünürlüklü küçük görseller, iç bağlantılar, kategoriler hep daha iyi deneyim sunmak için geliştirildi. Özellikle bu gelişmede arama motorlarının da payı çok büyük. Çünkü tüm arama motorları önceliği kullanıcı deneyimlerine verdi. Yani onlar için kullanıcı dostu olmak çok önemli. Kullanıcılar, bir web sayfasından ne kadar memnun ayrılırsa o siteler hep üst sıralarda yer aldı.

Peki, arama motorları kullanıcının memnuniyetle ayrıldığını nereden biliyor? Oldukça gelişmiş robotlarla yönetilen bu sistemler kullanıcının sitede geçirdiği süre, yaptığı kaydırmalar, bağlantıların tıklanması gibi çok sayıda değişkene önem veriyor. Buradan alınan sonuçlarla bir puanlama sistemi oluşturuluyor. Kullanıcının severek kullandığı sayfalar ve işletmeler her zaman üst sıralarda yer alıyor. Ayrıca kullanıcı dostu olmak için web sayfalarının uzman bir ekip tarafından tasarlanması gerekiyor. Tüm bileşenleri yerine getiren siteler her zaman beğeniyle takip ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form