SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Analytics ve Webmaster Araçları

Analytics ve Webmaster Araçları

Analytics ve Webmaster Araçları Nedir?

“Alet işler, el övünür” sözü bu coğrafyadaki en güzel anlatımlardan biridir. Bu söz, dijital dünyaya araçlar sayesinde uyarlanıyor. Çünkü özellikle internet üzerinde hizmet veren teknoloji şirketleri bu işler için çok sayıda araç kullanıyor. Yazılımlar, görsel düzenleme ve tasarım araçları bir web sayfasının olmazsa olmaz ögeleridir. Elbette sitenin oluşturulmasının ardından işletilmesi gerekir. Bu işletme sırasında doğru hedef kitleye ulaşmak ve potansiyeli yükseltmek ise Analytics ve webmaster araçları ile mümkün.

İnternet dünyasının büyük oyuncuları olan arama motorlarının, doğru yolun bulunması için çok fazla ücretsiz aracı var. Bu araçlarla trafik kaynakları, lokasyon, en çok okunan sayfalar, ulaşılamayan sayfalar tek tek ortaya çıkarılıyor. Bu sayede geleceğe bir projeksiyon tutmak, web sayfasının yönünü belirlemek çok daha kolay oluyor.

Analytics ve Webmaster Araçlarının Kullanım Amacı

Her işte olduğu gibi araçların da kullanımda uzmanlık önemlidir. Uzman, aldığı verileri doğru analiz etmeli ve siteyi ileriye taşımalıdır. Bu uzmanlar, Analytics ve webmaster araçları adeta vücudunun bir parçası gibi kullanıyor.

Web sayfalarının başarısını yükseltmek için sayısız seçenek vardır. Araçlar, bu seçeneklerden en iyilerini tespit etmeye yarıyor.

Google’ın ücretsiz sunduğu ve kurulumu son derece basit olan Google Analytics, çok büyük işler başarıyor. Site kullanıcılarının nereden geldiği, hangi sayfada ne kadar vakit geçirdiği gibi pek çok meta veri ücretsiz olarak sunuluyor. Ayrıca Yandex’in de benzer Metrica hizmeti var. Webmasterlar için de siteyi istenilen standartlarda oluşturabilecekleri araçlar kullanılıyor. Ancak bu araçları kullanmak kadar verilerin analiz edilmesi daha büyük önem taşıyor. Uzmanlık da burada devreye giriyor. İyi uzmanlar, elde ettikleri verileri aksiyona çeviriyor. Analytics ve webmaster araçları ile başarıya ulaşmak daha kolay oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form