SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Uyarlanabilir Tasarım

Uyarlanabilir Tasarım

Uyarlanabilir Tasarım (Responsive)

İlk çıktığı günlerde sadece bilgisayarlar aracılığıyla ulaşılabilen internete, bugünlerde saatlerle bile bağlanmak mümkün. Teknolojinin evrimiyle birlikte gelişen cihaz çeşitliliği web sayfalarındaki değişimleri de zorunlu kıldı. Bu değişimlerin başında da uyarlanabilir tasarım (responsive) geliyor. Yeni nesil bu tasarım sayesinde kullanıcı hangi cihazdan girerse girsin, o cihaza uygun versiyon gösteriliyor. Web sayfasının duyarlılığı buradan geliyor. Cihaza göre şekil değiştiren bir yapıya giriyor.

Responsive Tasarımın Faydası

Bu durum elbette kullanıcı deneyimlerini yükseltmekle ilgili. Çünkü bilgisayar ekranına göre hazırlanan bir web sayfası cep telefonunda anlamsız oluyor. Çünkü yazıları okumak, görselleri incelemek linkleri tıklamak neredeyse imkânsız oluyor. Bu gibi durumlarda uyarlanabilir tasarım (responsive) devreye giriyor. Yazılım sayesinde sistem nasıl bir cihazdan geldiğini algılıyor ve buna göre bir versiyon gösteriyor.

İşletme sahibi için de büyük bir ekonomik kazanç oluyor. Çünkü, her cihaza uygun versiyon için ayrı tasarım gerekiyor. Ancak duyarlı siteler sayesinde tek bir site her cihaza uyumluluk gösteriyor.

Bu durum elbette kullanıcı deneyimlerini üst sıraya çıkarıyor. Çünkü kullanıcı ne istiyorsa, ekranının boyutuna göre anında ulaşıyor. Bu durum, arama motorlarının da en çok dikkat ettiği konuların başında geliyor. Uyarlanabilir tasarım (responsive) ile hazırlanan siteler, arama sonuçlarında üst sıralarda yer almaktadır. Çünkü arama motoru bu özelliğin kullanıcıya iyi bir deneyim yaşatacağını biliyor. Sayısız SEO faktöründen biri de duyarlı tasarımlardır ve sitelerde bu teknoloji mutlaka kullanılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form