Seolog Foother Logo

Uyarlanabilir Tasarım

Uyarlanabilir tasarım (responsive)

İlk çıktığı günlerde sadece bilgisayarlar aracılığıyla ulaşılabilen internete, bugünlerde saatlerle bile bağlanmak mümkün. Teknolojinin evrimiyle birlikte gelişen cihaz çeşitliliği web sayfalarındaki değişimleri de zorunlu kıldı. Bu değişimlerin başında da Uyarlanabilir tasarım (responsive) geliyor. Yeni nesil bu tasarım sayesinde kullanıcı hangi cihazdan girerse girsin, o cihaza uygun versiyon gösteriliyor. Web sayfasının duyarlılığı buradan geliyor. Cihaza göre şekil değiştiren bir yapıya giriyor.

Responsive Tasarımın Faydası

Bu durum elbette kullanıcı deneyimlerini yükseltmekle ilgili. Çünkü bilgisayar ekranına göre hazırlanan bir web sayfası cep telefonunda anlamsız oluyor. Çünkü yazıları okumak, görselleri incelemek linkleri tıklamak neredeyse imkânsız oluyor. Bu gibi durumlarda uyarlanabilir tasarım (responsive) devreye giriyor. Yazılım sayesinde sistem nasıl bir cihazdan geldiğini algılıyor ve buna göre bir versiyon gösteriyor.

İşletme sahibi için de büyük bir ekonomik kazanç oluyor. Çünkü, her cihaza uygun versiyon için ayrı tasarım gerekiyor. Ancak duyarlı siteler sayesinde tek bir site her cihaza uyumluluk gösteriyor.

Bu durum elbette kullanıcı deneyimlerini üst sıraya çıkarıyor. Çünkü kullanıcı ne istiyorsa, ekranının boyutuna göre anında ulaşıyor. Bu durum, arama motorlarının da en çok dikkat ettiği konuların başında geliyor. Uyarlanabilir tasarım (responsive) ile hazırlanan siteler, arama sonuçlarında üst sıralarda yer almaktadır. Çünkü arama motoru bu özelliğin kullanıcıya iyi bir deneyim yaşatacağını biliyor. Sayısız SEO faktöründen biri de duyarlı tasarımlardır ve sitelerde bu teknoloji mutlaka kullanılmalıdır.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir