SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Corona Günlerinde Alışveriş

Corona Günlerinde Alışveriş

Corona Günlerinde Alışveriş Nasıl Olmalıdır?

Corona, Covid-19, yeni tip Corona Virüsü… Adı ne olursa olsun bu küresel salgın 2020’nin ve maalesef beklenmedik bir mutasyon olup kendiliğinden ortadan kalkmazsa 2021’inde belirleyici olayı olacak.

2-3 ay önce bugün yaşadıklarımızı biri söylese komplo teorisi, fazla uçtun, yok daha neler gibi cevaplar verirdik…

Covid-19 tüm dünyayı inanılmaz bir hızla yeniden şekillendirdi ki birebir yaşadığımız halde durup düşününce inanmak zor geliyor.

Toplu şekilde bir araya gelmenin tehlikeli olduğunu düşünüyoruz, nineler dedeler torunları ile bir araya gelemiyor, dışarıda yemek yiyemiyoruz, maçlar durdu, sinemalar kapandı, hafta sonları gezdiğimiz avm’ler kapalı, sahillere adım atılmıyor vs.

Tüm bunların yanında bir anda evden eğitim, evden çalışma düzenine geçildi ve birçok öğrenci ve çalışan bunun kolay olmadığını da gördü. Özellikle benim gibi küçük çocukları olanlar için durum daha da vahim bir hal aldı…

Bu hızlı değişim beraberinde tüketicilerin alışveriş davranışlarını ve satın alma tercihlerinin de bir gecede değişmesine sebep oldu.

Uzun yıllar böyle toplu alışveriş çılgınlığı, gıda maddesi stoğu yapıldığını görmedik, fiyat artışlarını görmüştük ama kolonya, dezenfektan ve maske gibi ürünlerde ki fahiş artışlara denk gelmemiştik…

Peki, internet ve e-ticarete ne demeli?

Akıllı telefonlarındaki en büyük eğlenceleri Facebook olan yaş almış büyüklerimizin internetten alışveriş yapıp, faturalarını öder hale gelmesi? İşte tüm bunlar normalde 5-10 yıl aralığında gerçekleşebilecek davranışlarken bir iki haftada oluverdi gitti.

Birçok kişi bunları gelip geçici olarak görse de ortada bilimsel bir gerçek var. Basit şeyler 21 gün tekrarlanırsa alışkanlık haline gelir.

Bu süre alışmak istenilen konunun zorluğuna göre uzasa bile şu an yaşadığımız süreç geçtikten sonra insanların çoğunda birçok yeni alışkanlıklar olacak. Bunun başında da çevrim içi alışveriş gelecek. Tüketiciler mağazalara gitmek yerine mağazaların kendilerine gelmesini tercih edecek.

Yani e-ticaret siteniz yoksa kurmak, varsa güncel ortama uyarlamak daha da gerekli bir hal alacak. Üstelik bunun için halen geç değil. Bu belirsiz zamanlar markanız, firmanız ve kendiniz için en iyi kararları alma zamanlarıdır. Tüketicilerin davranışlarının nasıl değiştiği, en çok hangi ürünlere yöneldikleri konularını araştırmak gelecek stratejinizi oluşturmak için çok uygun bir zaman.

Geçmişte birçok firmanın e-ticareti işlerinden farklı bir sektörmüş gibi görmesi, web sitelerine, reklama, arama motoru optimizasyonuna gerekli yatırımı yapmaması yaşadığımız günleri ekonomik olarak daha sıkıntılı yaşamalarına sebep oldu.

Çünkü artık konu ne ürettiğiniz değil ürettiğinizi tüketicilere nasıl teslim ettiğiniz ile önemli. Bugün kapınıza gelmeyen müşterileriniz maalesef uzun bir süre gelmek istemeyecekler…

Müşterileriniz fabrikanıza, mağazanıza gelebiliyor mu? Bir e-ticaret sitesi açarak müşterilerinizin size değil, sizin onlara ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Bu günlere özel kampanyalarınızı, indirimlerinizi duyurularınızı mail,mailing veya sms ile müşterilerinize iletebilirsiniz. Yeni çıkan modellerinizi bu siteden yayınlayarak duyurabilirsiniz.

Büyük marketler karşısında ezildiğini iddia eden mahalle bakkalı, mahalle kasabı da bu döneme ayak uydurmaya çalışmalı. Getir motoru bakkalın üst katında oturan birine ekmek getiriyorsa bu bakkal komşusuna veya Getir’e değil bir esnaf olarak üst katına bile ulaşamadığı için kendine kızmalı.

Mahalle kasabı e-ticaret sitesi kurmasa bile en azından Whatsapp ile çevrimiçi sipariş alıp bir çırakla bu siparişleri teslim etmeyi denemeli.

E-ticaret siteniz varsa her siparişinize dezenfektan, maske hediye ederek müşterilerinize jest yapabilirsiniz. Sitenizde Covid için aldığını önlemleri gösteren maskeli, eldivenli çalışanlarınızın olduğu görseller ve videolar ekleyerek sizi tercih edenlerin sayısını arttırabilirsiniz. Tüm bunları çevrim içi reklamlarla desteklemelisiniz.

Yukarıda söylediğim gibi bu zor günler geçecek ama birçok kişi alışkanlıklarından vaz geçmeyecek. Artık markaların, firmaların tüketicilere ulaşması gereken bir döneme geçiş yapıyoruz.

Bunu şimdiden görüp tedbirinizi almaya çalışın. Firmaların, markaların e-ticaret stratejilerine ve süreç yönetimlerine odaklanıp potansiyel müşterilerinin akıllı telefonlarında yer alabilmeleri gelecek için bir zorunluluk.

Gelecek yazımda görüşmek dileğiyle. Sağlıkla kalın…

www.sektorumdergisi.com/corona-gunlerinde-alisveris/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form