SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Corona Ve Dijital Pazarlama

Corona Ve Dijital Pazarlama

Corona Ve Dijital Pazarlama Nedir?

Öncelikle gecesini gündüzüne katan ve en ön safta bizim için savaşan tüm sağlık çalışanlarına, hayatın normal akışının bozulmaması için elinden gelen gayreti gösteren herkese, ailem ve şahsım adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

2020 yılına damgasını vursa da 2019 Aralık ayında ilk kez duyduğumuz Corona Virüsü tüm dünya ekonomisini çok büyük şekilde etkiledi ve etkilemeye de devam edecek.

Peki, bu süreçte neler yapmalıyız? Nasıl yol almalıyız? Corona ve dijital pazarlama konusuna girmeden önce birkaç uyarım olacak.

Corona Virüs, Corona Veya Covid-19

Sağlık sektöründe çalışsam bile sonuçta bir sağlıkçı değilim ve Corona Virüs için yorum yapmak gibi bir düşüncem yok ama bazı kavram kargaşalarını çözmekte fayda görüyorum.

İnsanları din, dil, ırk fark etmeksizin hasta eden virüsün adı Korona virüsü (Corona Virus). İnsanlarda yaptığı hastalığın adı ise COVID-19’dur. COVID-19’un açılımı ise Korona Virüsü Hastalığı (Corona Virus Disease) kısaltması ve ilk çıktığı tarih olan 2019 yılının 19’udur. Tıpta kullanılan tam ismi ise Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2, veya kısaltması SARS-CoV-2.

Bu kısa bilgiden sonra konumuz olan bu zor günler geçene kadar dijital dünyada nasıl ilerlememiz gerektiğine dönebiliriz.

Öncelikle bu süreçte maalesef sadece ülkemiz değil tüm dünya ekonomik olarak zarar görecek. Hatta felaket tellallığı yapıyormuş gibi gözükmek istemesem de önümüzdeki günler dünya tarihinin görmüş olduğu en büyük durgunluğa sebep olmaya yakın. Her şeye rağmen krizler fırsatları da beraberinde getirir.

Müşterileriniz İle İletişimde Kalmaya Devam Edin

Şu an yaşadığımız ortamda sessiz kalmak müşterilerinizi kaybetmenize sebep olacaktır. Düzenli sms, e-posta gönderimi, sosyal medya paylaşımları, varsa blog sayfalarınıza yeni blog yazıları eklemeye devam edin.

Eğer bunların hiç birini kullanmıyorsanız veya hiç yoksa bu durgunluk eksiklerinizi gidermek için çok iyi bir fırsat. İmkânınız varsa en azından önemli müşterilerinizi sadece halini hatırını sormak için arayın.

Sosyal Medyadan Kopmayın

Büyük firmaların çoğu fiziki mağazalarını kapadı ve evden çalışmaya geçti. Bu da insanların internette, sosyal medyada daha fazla zaman geçirdiği anlamına geliyor. Müşterileriniz ile etkileşimi arttırmak için firmanızın sosyal medya kanallarında (Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin gibi) daha aktif olması için gerekli çalışmaları yapın.

Alternatif Pazarlama Yolları Bulun

İnsanlar dışarı çıkmıyor olabilir ama evlerinden ihtiyaçlarını gidermek için araştırmaya devam ediyorlar. Unutmayın ki, birçok firma, işyeri, mağaza geçici süre kapatmış olsa da hiçbir web sitesi kapalı değil.

Peki, web siteleriniz için neler yapabilirsiniz? Kesinlikle ve kesinlikle en azından mesai saatleri içinde sitenize gelenlere anında cevap verebilecek canlı sohbet, whatsapp eklemelisiniz.

Ürünlerinizi çevrimiçi satabileceğiniz bu güne kadar denemediğiniz mecraları deneyebilirsiniz. Örneğin Instagram gibi.

Reklamları Kesmeyin Hatta Ekstra Reklam Verin

İmkânınız varsa; Evde geçen bu günlerde mutlaka belli bir pazarlama bütçesi ayırarak hedef kitlenize, hedef bölgenize uygun Google, Facebook ve Instagram ’da reklam yayınlayın.

Bu yeni müşteriler bulmanıza fayda sağlayabileceği gibi mevcut müşterilerinizin de dikkatini çekecektir. Diğer yandan bu tarz aksiyonlar sayesinde her durumda firmanızın sürekliliğinizin devam ettiğini gören müşterileriniz sizinle çalıştıkları için ekstra memnun kalacaklardır.

Bu konuda önemli bir husus mevcut reklamlarınız varsa bunları güncelleyin veya ilerisi için planlanan reklamlarınızı mutlaka gözden geçirin.

Sağlık Ve Hijyen

Evet, yıl 2020, Mars yolcuğuna çok az kaldı ama tüm dünya olarak el yıkamayı yeni öğreniyoruz değil mi? Tüm dünya için sağlık ve hijyen çok önemli bir konuyken ürün bilgilerinizde sağlıktan ve hijyenden bahsederek müşterilerinizin sizi seçmesini sağlayabilirsiniz. “Ürünlerimizde anti alerjik bakteri tutmaz boya kullanıyoruz”

Bu zorlu süreçte müşterilerinizin güvenlerini ve firmanıza olan bağlılıklarını korumaya yardımcı olmak ve hatta yeni müşteriler bulmak için Dijital Pazarlama’dan en iyi şekilde faydalanmaya çalışın.

Sağlıklı, Corona’sız günler dileğiyle…

www.sektorumdergisi.com/corona-ve-dijital-pazarlama/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form