SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Google Analytics

Google Analytics

Google Analytics

Google Analytics Hakkında

Google Analytics, ücretsiz bir web site analiz performans sistemi olarak sunulan servis olarak karşımıza çıkmaktadır.

Google Analytics, Google tarafından sunulan ve siteler hakkında ücretsiz bir şekilde analiz yapılmasını sağlayan servistir. Ücretsiz olması nedeniyle irili ufaklı hemen her web sitesi tarafından kullanılmaktadır. Başta online alışveriş siteleri bu aracı kullanmakta ve sitenin daha iyi bir yere gelmesini sağlamaktadır. Özellikle organik trafik artışı için çok fazla kullanılmaktadır.

Bu servis ile birlikte web sitesi yöneticileri hem ziyaretçileri hakkında hem de daha pek çok konu hakkında bilgi sahibi olabilmektedir. Bu kolaylıklardan bazıları şunlardır.

 • Ziyaretçilerin hangi yol ile siteye geldiklerini
 • Site üzerinden bulunan hangi sayfalara girdiklerini
 • Sitede ortalama olarak ne kadar süre kaldığını göstermektedir.

Bu özellikler ve daha fazlası servis içerisinde mevcuttur. Özellikle e-ticaret siteleri bu alan ile birlikte satış ve diğer performanslarını değerlendirebilirler.

Google Analytics Özellikleri Nelerdir?

Google Analytics özellikleri nelerdir sorusu da merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Ancak bundan önce şunu söylemek gerekir ki, en çok kullanılan arama motorunun siteniz hakkında verdiği bilgiler oldukça değerlidir.

Google Analytics verilerini de şu şekilde sıralanabilir.

 • Site ne kadar sıklık ile ziyaret edilmiştir?
 • Hangi kanallar ya da linkler üzerinden siteye giriş yapılmıştır?
 • Kullanıcıların konum bilgileri
 • Hangi sayfa daha fazla ziyaretçi alıyor?
 • Sitede kalınan ortalama süre nedir?
 • Mobil siteden mi yoksa masaüstü siteden mi giriş yapılmış?
 • Hemen çıkma gibi verileri görebilme
 • Siteye yeni gelen ziyaretçi sayısını öğrenme

Bunlar ve bunlar gibi daha birçok özellik Google Analytics tarafından kullanıcılarına sunulmaktadır. Web sitesi yöneticileri de bu aracı çok fazla kullanmaktadır. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi ücretsiz olmasıdır. Ücretsiz bir şekilde sunulan bu veriler ile birlikte kısa sürede çok daha iyi bir site performansı elde edilebilmektedir.

Bu servisten yararlanmak için kayıt olunması yeterlidir. Bu işlemeden sonra ücretsiz bir şekilde bunlar ve bunların daha fazlasını bulabilirsiniz. Üstelik bu servisin tüm hizmetleri ücretsiz olmaktadır. Bu nedenle en çok tercih edilen servislerin başında gelmektedir.

Google Analytics Kullanımı

Google Analytics Kullanımı, web sitelerinin analizinin yapılabildiği ve Google tarafından ücretsiz sunulan bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Google Analytics, Google tarafından web sitesinin analiz edilmesi için kullanıcılara sunulan ücretsiz bir analiz aracıdır. Bu araç ile birlikte site için gerekli tüm çalışmaları yapma imkanı sunmaktadır. Doğru ve yerinde kullanım ile birlikte ciddi katkılar sunmaktadır. SEO çalışmaları başta olmak üzere daha fazla trafik çeken sitelerin oluşmasını kolaylaştırmaktadır.

Bu veri analizi ile sadece sitenin iyi bir noktaya gelmesi değil, aynı zamanda hedef kitleye ulaşmanın da yolu açılmış olmaktadır. Çünkü bir web sitesinde popüler olmanın ilk yolu hedef kitlenin iyi belirlenmesi ve bu noktada çalışmalar yapmasıdır. Google Analytics ile bu yolları kullanma durumu çok daha kolay olmaktadır.

Google Analytics Kullanımı Metrikleri Ne İşe Yarar?

Bu analiz aracında çeşitli verileri görme şansımız bulunmaktadır. Bu veriler ile birlikte sitenin çok daha iyi yerlere gelmesi sağlanabilmektedir. Bu nedenle metrikler çok değerli verileri bizlere sunmaktadır. Bu verilerden bazıları, ziyaret eden kişi sayısı, sitede kalınan süre gibi verilerdir.

Google Analytics kullanımı verileri ile sitenin analizi yapılarak kısa sürede üst sıralara çıkması sağlanabilir. Bunun için öncelikle verileri doğru ve yerinde okumak gerekmektedir. Bu nedenle verileri okumak ve detaylı incelemek oldukça önemlidir. Sitenin iyileştirilmesi ve içerik eklenmesi için bu verilerin iyi okunması gerekmektedir.

Google Analytics Kullanımı ve Avantajları

Google Analytics avantajları oldukça fazladır. Farklı ve çeşitli veriler sunmasından dolayı farklı adımlar atmak mümkündür. En çok fayda sağlayan avantajlarından bazıları şunlardır.

 • Hemen çıkma oranını
 • Siteye giriş yapılan zaman dilimi
 • Sitede geçirilen zaman
 • Hangi sayfalarda ne kadar süre kalındığı
 • Hangi sayfalara giriş yapıldığı
 • Siteye hangi kaynaktan gelindiği

Tüm bunların yanında daha fazla avantaj ile kullanıcıların verilere erişmesini sağlamaktadır. Bu veriler ile yapılabilecek analizler ile sitenin ne durumda olduğuna bakılmakta ve daha iyi nasıl yapabilirim sorusu sorulabilmektedir.

Google Analytik verilerinin bir diğer avantajı ise gerçek zamanlı olmasıdır. Bu durumda sitenin verilerine anında ulaşmayı kolaylaştırmakta ve sizlerin web siteleri için çok daha yararlı iyileştirmeler yapmasını sağlamaktadır.

Kaynaklar:https://analytics.google.com/analytics/web/#/p272679137/reports/intelligenthome

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form