Seolog Foother Logo

Whatsapp

WhatsApp ile Mesajlaşma

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp, he geçen gün yeni güncellemeler ile kullanıcılarına hizmet veriyor.

WhatsApp Messenger olarak bilinen ve akıllı telefonlar ve cihazlar için geliştirilen anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Bilinen hemen her türlü işletim sistemi ile uyumlu şekilde çalışmaktadır. Kurucularına bakacak olursak eski Yahoo çalışanları karşımıza çıkmaktadır. Uygulama ABD’nin Kaliforniya eyaletinde geliştirilmiştir.

Uygulama özellikle akıllı cihazların popüler olması ile birlikte hızlı bir yükselişe geçmiştir. Bu hızlı büyüme ile birlikte 2014 yılında FACEBOOK tarafından satın alınmıştır. Şu anda dünyada en çok kullanıcısı olan mesajlaşma uygulaması olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ne Zaman Kuruldu?

2009 yılında Jan Koum tarafından kurulan uygulama için WhatsApp ismi seçildi. İlk olarak 2009 yılı ağustos ayında AppStore’da yayınlandı. Bu tarihten sonra uygulama sürekli güncellemeler ile birlikte kullanıcıların dikkatini çekmeye başladı. İlk kurulduğu zamanlarda 2 yıllık ücretsiz iletişim olanağı sonunda ücretli olacağı duyurulan uygulama için Ocak 2016’da yapılan duyuruda bu ücretin alınmayacağı bilgisi verildi. Böylece WhatsApp ne zaman kuruldu ve nasıl gelişmeler yaşadı kısaca değindik. Özellikle 2016 yılından itibaren daha hızlı ve seri güncellemeler ile birlikte bilinen özelliklerin nedeyse tamamı eklendi.

WhatsApp Güvenilir mi?

WhatsApp Güvenilir mi? sorusu kullanan hemen herkesin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Bu sorunun cevabını bulmak için çeşitli yollar vardır. Ancak tarafsız şirketlerin yaptıkları bazı araştırmalar neticesinde 7 kriterde 6 başarılı bulunmuş durumdadır. Başarılı olunan durumlar şu şekilde sıralanmıştır.

  • İletilerin görüşme esnasında şifrelenmesi
  • Yazılımın kaynak denetiminin yakın bir zamanda yapılmış olması
  • Mesaj ve görüşmelerin şirket mensubu kimsenin erişemeyeceği şekilde şifrelenmesi
  • Kullanıcılar tarafından karşı tarafın kimliğini otomatik doğrulayabilmesi
  • Olası saldırılar karşısında eski iletilerin güvenliğinin sağlanması
  • Güvenlik standartlarının belgelenmiş olması

Uygulama bu konuda yeterince güvenli olduğunu göstermektedir. Bunun yanında tek geçemeyen kriter ise şudur.

  • Yazılım değerlendirmesinin bağımız kişi ya da kurumlara açık olmaması

Bu husus dışında geri kalan tüm konular geçer not almış durumdadır. Uygulama şu anda dünyanın en çok indirilen ve kullanılan mesajlaşma uygulaması olarak hayatımızda yer almaya devam etmektedir.

 

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir