SEOLOG-29-EKIM-LOGO

WhatsApp

WhatsApp ile Mesajlaşma

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, he geçen gün yeni güncellemeler ile kullanıcılarına hizmet veriyor.

WhatsApp Messenger olarak bilinen ve akıllı telefonlar ve cihazlar için geliştirilen anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Bilinen hemen her türlü işletim sistemi ile uyumlu şekilde çalışmaktadır. Kurucularına bakacak olursak eski Yahoo çalışanları karşımıza çıkmaktadır. Uygulama ABD’nin Kaliforniya eyaletinde geliştirilmiştir.

Uygulama özellikle akıllı cihazların popüler olması ile birlikte hızlı bir yükselişe geçmiştir. Bu hızlı büyüme ile birlikte 2014 yılında Facebook tarafından satın alınmıştır. Şu anda dünyada en çok kullanıcısı olan mesajlaşma uygulaması olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ne Zaman Kuruldu?

2009 yılında Jan Koum tarafından kurulan uygulama için WhatsApp ismi seçildi. İlk olarak 2009 yılı ağustos ayında AppStore’da yayınlandı. Bu tarihten sonra uygulama sürekli güncellemeler ile birlikte kullanıcıların dikkatini çekmeye başladı. İlk kurulduğu zamanlarda 2 yıllık ücretsiz iletişim olanağı sonunda ücretli olacağı duyurulan uygulama için Ocak 2016’da yapılan duyuruda bu ücretin alınmayacağı bilgisi verildi. Böylece WhatsApp ne zaman kuruldu ve nasıl gelişmeler yaşadı kısaca değindik. Özellikle 2016 yılından itibaren daha hızlı ve seri güncellemeler ile birlikte bilinen özelliklerin nedeyse tamamı eklendi.

WhatsApp Güvenilir mi?

WhatsApp güvenilir mi sorusu kullanan hemen herkesin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Bu sorunun cevabını bulmak için çeşitli yollar vardır. Ancak tarafsız şirketlerin yaptıkları bazı araştırmalar neticesinde 7 kriterde 6 başarılı bulunmuş durumdadır. Başarılı olunan durumlar şu şekilde sıralanmıştır.

  • İletilerin görüşme esnasında şifrelenmesi
  • Yazılımın kaynak denetiminin yakın bir zamanda yapılmış olması
  • Mesaj ve görüşmelerin şirket mensubu kimsenin erişemeyeceği şekilde şifrelenmesi
  • Kullanıcılar tarafından karşı tarafın kimliğini otomatik doğrulayabilmesi
  • Olası saldırılar karşısında eski iletilerin güvenliğinin sağlanması
  • Güvenlik standartlarının belgelenmiş olması

Uygulama bu konuda yeterince güvenli olduğunu göstermektedir. Bunun yanında tek geçemeyen kriter ise şudur.

  • Yazılım değerlendirmesinin bağımız kişi ya da kurumlara açık olmaması

Bu husus dışında geri kalan tüm konular geçer not almış durumdadır. Uygulama şu anda dünyanın en çok indirilen ve kullanılan mesajlaşma uygulaması olarak hayatımızda yer almaya devam etmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form