(0212) 212 5736 / (0542) 345 1980

SEO Sözlüğü – SEO Terimleri

SEO sözlüğü, sektörde duymanız muhtemel en sık kullanılan SEO terimlerini kapsamaktadır ve SEO terimleri kariyeriniz boyunca kesinlikle bilmeniz gerekmektedir. SEO Sözlüğü sayfamız sürekli güncellenmektedir.
SEO Sözlüğü - SEO Terimleri
SEO Sözlüğü – SEO Terimleri

SEO Terimleri Sözlüğü

Arama motoru optimizasyonu yani SEO kendine özgü terimler, tanımlar ve kısaltmaların kullanıldığı bir çok başlık içermektedir. Sitemizde sizler için hazırlamış olduğumuz SEO sözlüğü, sektörde duymanız muhtemel en sık kullanılan SEO terimlerini kapsamaktadır ve SEO terimleri kariyeriniz boyunca kesinlikle bilmeniz gerekmektedir. SEO Sözlüğü sayfamız sürekli güncellenmektedir. Bu sebeple takip etmenizde fayda görüyorum. Ayrıca sayfamızda bulunmayan eklemeyi unutabileceğimiz terimleri fark ederseniz yorum bölümüne ekleyerek sözlüğümüzün gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

SEO Terimlerinin Açıklamaları

Aşağıdaki harflere tıklayarak SEO sözlük içinde dolaşabilirsiniz. Sayfa içeriği çok uzun olduğundan dolayı yüklenme hızı yavaş olabilir. Sabrınız için şimdiden teşekkür ederim.

A

Ajax

Ajax; Eş zamansız JavaScript ve XML, bir web sayfasının bir sunucudan bilgi gönderip almasına ve yeniden yükleme yapmadan bu sayfayı dinamik olarak değiştirmesine olanak veren bir programlama türüdür. Örnek vermek gerekirse eskiden web sitelerinde sayfalama kullanılırdı. Önce ki sayfa sonraki sayfa gibi butonlar kalktı ve kullanıcı sayfanın en altına inince sonraki içerikler sayfa değişmeden gelir. İşte bu Ajax kullanılarak yapılan bir işlemdir.

Algoritma

Algoritma; Arama motorları tarafından veri almak ve bir sorgu için sonuç sunmak için kullanılan karmaşık kombinasyonlara denir. Arama motorları, bir dizi sıralama faktörü ve sinyale dayanan bir sonuç sayfası gösterir. İş bu sonuç sayfasındaki sıralamayı oluştururken kendine özgü bir hesaplama kombinasyonu kullanır. Bu sıralama, hesaplama kombinasyonuna Algoritma denir. Bu terim en çok Google Algoritma Güncellemesi yaptı şeklinde duyabilirsiniz.

Google’ın İlk Algoritmasını Merak Ediyor musunuz? Google Nedir? Sayfamızda detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Algoritma Değişimi

Algoritma Değişimi; Arama motorları bazı zamanlarda arama sonuçları veya veri almak için kullandıkları algoritmalarında değişiklik yaparlar. Bu değişikliler bazen köklü büyük değişiklikler olurken bazen ufak fark edilmeyen şekilde olabilir. Bu değişimlere Algoritma Değişimi denir. Arama motorları genelde arama kalitesini artırmak için hiç olmayan yeni bir algoritmada ekleyebilir, yada mevcut algoritmasında ufak güncellemeler yapabilir. Bilinen en büyük ve en etkili Algoritma değişimi Google’ın yaptığı Panda ve Penguen güncellemeleridir. Binlerde site bu değişimlerde ceza almış hatta Google organik arama sonuçlarından çıkarılmıştır.

Algoritma Güncellemesi

Algoritma Güncellemesi; Aslında algoritma değişimi ile aynı şeydir. Arama motoru, mevcut bir algoritmanın bazı ölçütlerini değiştirmesi durumudur. Örnek; Google 12 Mart Güncellemesi gibi. Tüm Google Algoritma Güncellemeleri

Algoritma Yenileme

Algoritma Yenileme; Arama motoru son yaptığı güncellemeden aldığı verileri kullanarak mevcut bir algoritmayı yeniden çalıştırdığı durumlar için kullanılan terimdir.

Alt Etiketi – Alt Metin

Alt Etiketi; Web sitelerinde kullanılan görüntülerin içeriğini arama motorlarına ve görme engelli insanların kullandığı uygulamalara anlatabilmek için kullanılan html etiketidir. SEO başarısı için üşengeçlik yapmayın ve görselleriniz de mutlaka Alt Etiketi kullanın.

Analitik

Analitik; Veri toplama, analiz etme ve yorumlama bilimidir. Tarihsel veriler kullanılarak yapılan işlemin işe yarayıp yaramadığı ve gelecekte alınması gereken önlemleri planlama olarakta açıklayabiliriz. Google Analytics ile karıştırmamak gerekiyor. Analitik düşünme becerisi bir örnek olarak gösterilebilir.

Arama Terimi (Arama Sorgusu)

Arama Terimi; Kullanıcıların arama motorlarında araştırdıkları konuları bulmak için yazdıkları kelime veya kelimelerdir.

Anahtar Kelime (Keyword)

Anahtar Kelime; Bir SEO uzmanı veya dijital pazarlamacının internet kullanıcılarının arama terimleri olarak kullanabileceğini düşündüğü kelimeleri, çalışma yaptığı sitedeki içerikte… Off çok karışık oldu. Bir SEO uzmanı bir web sayfasında kullanıcıları çekmek için sayfa içeriğinde özellikle vurguladığı kelimelerdir. Şimdi oldu galiba 🙂 Bu anahtar kelimeler arama motorlarının sayfa içeriğini anlayabilmesi ve arama terimleri ile eşleştirebilmesi için önemlidir.

Site içi SEO makalemde anahtar kelimeler hakkında daha açıklayıcı bilgiler bulabilirsiniz.

Anahtar Kelime Yamalılaştırma (Keyword Cannibalization)

Anahtar Kelime Yamalaştırma; Bir web sitesinde bir kelime için birden fazla sayfa oluşturulması sonucunda ortaya çıkan rekabet için kullanılan terimdir. Bu aslında bir anahtar kelimede kendi kendinizle rekabet etme durumunu doğurur ve olumsuz sonuçlar ile sonuçlanır. Bir çok SEO uzmanının yaptığı en büyük SEO hatalarının başında gelir.

Anahtar Kelime Yoğunluğu (Keyword Density)

Anahtar Kelime Yoğunluğu; Bir kelimenin veya ifadenin bir web sayfasının içeriğinde ne sıklıkta geçtiğini belirtmek için kullanılan terimdir. Bu konuda belli oranlar olduğu konuşulsa da bir web sayfasının sıralamasına yardımcı olacak ideal bir yüzde yoktur. Bana sorarsanız oranlara sayılara takılmayın. İçeriğiniz de ne yazmanız gerekiyorsa, hangi kelimeleri kullanmanız gerekiyorsa kullanın. Önemli olan gelen ziyaretçi aradığını bilgiyi bulabilsin. Yazdıklarınızı anlayabilsin…

Anahtar Kelime Araştırması (Keyword Research)

Anahtar Kelime Araştırma; Çeşitli ücretli veya ücretsiz araçlar kullanarak web sayfalarının içerikleri ile alakalı konular, terimler, kişiler gibi anahtar kelimelerinin araştırılıp, bu kelimelerin rekabet gücü, aranma hacmi gibi bilgilerinin bulunup, organize edilip hangilerine yoğunlaşılması gerektiği gibi planlamaların yapılma süreci için kullanılan terimdir.

Anahtar Kelime Doldurma (Keyword Stuffing)

Anahtar Kelime Doldurma; Web sayfalarının sıralamasını yükseltmeyi umut ederek sayfanın içini doğal olmayan kelimeler ile doldurma işlemine denir. Siyah Şapka SEO tekniklerindendir ve geçmişte çok sık başvurulan bir yoldur. Aynı kelime farklı kombinasyonlar veya ekleriyle sayfanın içinde görünür/görünmez şekilde tekrarlanarak yazılır. Günümüz de Google’ın yönergelerine aykırıdır ve ceza almaya kadar giden sonuçlarla karşılaşma olasılığı yüksektir.

Arama Motoru (Search Engine)

Arama motoru; Kullanıcıların bilgi almak veya bir sonuç bulmak için sorgu girmelerini sağlayan ve bu sorgulara göre sonuçlar listeleyen bilgisayar programıdır. Bu programlar ile  bilgisayarınız içinde bir dosya klasör arayabileceğiniz gibi, çevrimiçi yani internet üzerinde Google’ Yahoo gibi web siteleri ile sınırsız bilgi araması yapabilirsiniz. Sonuçlar programları kodlayan kişilerin belirlediği algoritmaları kullanarak kullanıcıya en alakalı sonuçları getirmeyi hedeflemektedir. En Büyük Arama Motorları

Arama Motoru Pazarlaması (Search Engine Marketing (SEM))

Arama Motoru Pazarlaması (SEM); Bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarındaki görünürlüğünü artırmaya yönelik, hem ücretli hem de organik etkinlikleri içeren bir terimdir.

Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization (SEO))

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO); Bir web sitesini arama motorları organik sonuçlarında üst sıralarda çıkması için teknik ve içerik olarak optimize etme süreci için kullanılan terimdir. İyi bir Seo Uzmanı tarafından yapılmış SEO çalışmaları sonrası sayfanın arama motorlarında görünürlüğü artar. SEO, arama motorlarının nasıl çalıştığını, insanların ne aradıklarını (anahtar kelimeler) ve insanların neden arama yaptıklarını anlamayı gerektirir. SEO çalışması yapılan sayfayı hem kullanıcılar hemde arama motorları için çekici bir web sitesi haline getirir. İç ve Dış SEO olarak kendi arasında ayrılır.

Arama Motoru Sonuçları Sayfası (Search Engine Results Page (SERP))

Arama Motoru Sonuçları Sayfası (SERP); İnternet kullanıcıların çevrimiçi bir arama motoru kullnarak yaptıkları arama sonrasında arama motorunun listelediği sonuçlar için kullanılan bir terimdir. Genelde SERP sonuçları şeklinde kullanılır. Arama motorlarına göre değişiklik göstersede genelde sorgu sonrası 8-10 arası organik arama sonucu geri döner. Sorguya bağlı olarak SERP sonuçları dışında genelde aşağıdaki bilgilerde listelenir.

AdWords Reklamları (Organik arama sonuçlarının üstünde ve altında)
Öne çıkan snippet’ler
Görüntüler
Videolar
Bilgi panelleri
Yerel Firmalar (Haritalı)
Haberler
İlgili sorular
İlgili aramalar
Alışveriş sonuçları
Site bağlantıları
Tweetler

Arama Geçmişi (Search History)

Arama geçmişi; Arama motorları her arama kullanıcısının davranışını, ziyaret edilen her web sayfasını ve tıklanan her reklamı izler. Arama motorları bu verileri, oturum açan kullanıcıların sonuçlarını kişiselleştirmek için kullanabilir. Tarama Geçmişi olarak da bilinir.

Alt Alan (Sub Domain)

Alt alan; Ana alan adı altında bulunan ayrı bir bölüm veya site gibi amaçlar için oluşturulmuş alan adlarına verilen isimdir. Örnek:

-> Ana Alan Adıdır
https://ekremkaratas.seolog.com.tr -> Alt alan adıdır.

Anlık Hit

Anlık Hit; Anlık olarak site veya çevrimiçi uygulamayı kullanan ziyaretçi sayısını için kullanılan terimdir.

Altbilgi Bağlantısı (Footer Link)

Bir web sitesinin alt bölümünde veya alt bilgi metninde görünen bağlantılara verilen isimdir. SEO’da Footer Link (Futır link) şeklinde kullanılır.

Above the Fold

Bir web sitesine ilk girildiğinde görünen içeriktir yani kullanıcı kaydırmadan önce bir web sitesinde görünen içerik. Google bu alanda çok fazla reklam içeren web sitelerinin sıralamasını düşürmek için 2012’de Sayfa Düzeni Algoritmasını oluşturmuştur.

A / B Testi

Farklı bir değişkenin dönüşümler üzerindeki etkilerini ölçmek için en az iki web sayfasını karşılaştırmak için kullanılan kontrollü bir denemelere verilen isimdir. Sayfalar, ziyaretçilere yeterli miktarda performans verisi toplamak için yeterince uzun süre gösterildikten sonra, kazanan sürüm kullanılır. Aynı işlem SEM işlemlerinde de kullanılır ve kazanan reklam varyasyonu kullanılır.

Başa Dön

B

Backlink

Backlink Nedir? makalemi incelemenizde fayda var.

Broken Link

Bakınız “Kırık Link

Bot

Bakınız “Bot Nedir? Arama Motoru Botları Nasıl Çalışır?”

Bağlantı Metni (Anchor Text)

Bağlantı metni; Bir bağlantının tıklanabilir kelimesi veya kelimeleridir. Bu metin, hem ziyaretçilere hem de arama motorlarına, web sayfasının veya web sitesinin neyle ilgili olduğu gibi bilgileri sağlama amaçlıdır. Elma metninden armut sayfasına link verilmesinin bir anlamı yoktur. Örneğin, ziyaretçilerinizi SEO Sözlüğü metnine tıklatarak Seocu.ORG sitemdeki seo sözlüğü sayfasına yönlendirmek istiyorum. Burada bağlantı metni “SEO Sözlüğü”‘dür.

B2B (Business to Business)

B2B; Kısaca işletmeden işletmeye yapılan ticaret için kullanılan kısaltmadır. Ülkemizde de çevrimiçi ticaretin en sık yapılan şeklidir. Firmaların toptancılardan mal alması gibi özetleyebiliriz. SEO açısından baktığımızda alım-satım süreci çok daha uzun sürmesine karşın müşteri sadakati çok daha güçlü olan bir ticaret şeklidir. Alibaba.com ve kompass.com bu B2B pazarının lideridir.

B2C (Business to Customer)

B2C; Kısaca işletmeden tüketiciye şeklinde yapılan ticaret anlamına kullanılır. Bir e-ticaret sitesinden yaptığınız alışveriş bunun örneğidir. SEO açısından alma döngüsü B2B’ye göre daha kısadır. En azından bazı kategorilerde böyledir.

Baidu

Baidu; Çin’deki en popüler arama motorudur. Baidu vs. Google: Google, küresel internet arama arenasında gücünü korurken, Baidu Çin’deki yerel arama pazarını elinde tutmaktadır. 2019 itibariyle Çin çevrimiçi arama pazarının %75’i Baidu’dadır. Google ise Çin pazarında sadece %2.03 lük pazar payına sahiptir. Google bu pazar payı ile Çin’de kendine 5. sırada yer bulabilmiştir. Çin’in nüfusu dikkate alındığında Google için çok büyük bir kayıp olsa da Çin’in yönetim şekli dikkate alındığında işi zor gözüküyor.

Bing

Bing; Microsoft firmasının arama motorunun adıdır. Haziran 2009’da hayata geçen Bing, öncesinde Microsoft Live Search, daha öncesinde MSN Search ve Windows Live Search olarak hizmet vermekteydi. Bing, ayrıca Temmuz 2009 yılında Yahoo ile yaptığı anlaşma ile Yahoo arama sonuçlarını vermektedir. Bing Web Yöneticisi Araçları

Blog

Blog; En son içerik en üstte görünecek şekilde, kronolojik sıraya göre sıralanmış bir içerik şeklinde hazırlanmış çevrim içi site modeli için kullanılan bir terimdir. Buradaki içerikler kişisel veya kurumsal olabilir. İçerikler bir kişi veya bir grup tarafından yazılabilir. Blog terimi ilk çıktığında aslında web günlükleri olarak adlandırıldı. Fakat web günlüğü terimi sunucuların günlük log dosyaları içinde kullanılan bir terimdi. Kafa karışıklığını giderebilmek için kişilerin hazırladığı web günlüğüne Blog denilmeye başlandı.

Bulunabilirlik (Findability)

Bir web sitesindeki içeriğinin kullanıcılar ve arama motorları tarafından ne kadar kolay keşfedilebileceği konusunda kullanılan terimdir. Web siteniz bulunabilir mi?

Başlık (Heading) H1-H6 Etiketi

Başlık etiketleri H1 ile başlayıp H6 speratörleri ile ifade edilen html etiketleridir. Önem derecesine göre H1 en önemli ve H6 en az önemlidir. Arama motoru botlarına sayfanın içeriği konusunda yol gösterdiği ve ziyaretçilerin içeriği okumalarını kolaylaştırdığından mutlaka kullanılmaları gerekmektedir. SEO açısından değerli etiketlerdir.

Bekleme Süresi (Dwell Time)

Bir kullanıcı bir arama sonucunu tıkladığında ve bir web sitesinden SERP’ye geri döndüğünde geçen süre. Kısa bekleme süresi (örneğin, 5 saniyeden az), arama motorlarına yönelik düşük kaliteli içeriğin bir göstergesi olabilir.

Başlık Meta Etiketi (Title)

Bakınız “Title”

Beyaz Şapka (White Hat Seo)

Beyaz şapka seo; Google web yöneticisi yönergelerine uygun olan seo teknikleri için kullanılan terimdir. “Beyaz Şapka Seo Teknikleri” sayfamızda daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Backrub

Backrub Google’ın ilk adıdır. Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin’ın Stanford Üniversitesi’nde hazırladıkları arama motoruna Backrub adını vermişlerdir.  İlerleyen günlerde bu arama motorunun adı Google olarak değişmiştir.

Başa Dön

C-Ç

Çıkma Oranı (Bounce Rate)

Çıkma Oranı (Bounce Rate); Bir web sitesindeki ziyaretçinin ilk geldiği sayfadan başka sayfayı ziyaret etmeden ayrılması sonucunda oluşan orandır. Hemen çıkma oranları sektöre göre değişiklik göstermektedir. Hemen çıkma oranı potansiyel içeriği veya web sitesi sorunlarını gösterebilse de, Google’a göre doğrudan bir sıralama faktörü değildir.

Canonical URL (Kanonik URL)

Canonical URL (Kanonik URL); Bir web sitesinin içinde birden fazla sayfanın içeriğinin aynı veya çok benzer olması durumunda arama motorlarının hangisini dikkate alması gerektiğini belirten html etiketidir. Bu sayede site içerisindeki benzer sayfaların kendi içinde rekabete girmesi ve anahtar kelime hedefine uygun olan sayfanın indekslenmesi sağlanır.

Cache (Önbellek)

Önbellek; Sayfa yükleme sürelerini azaltmak için web sitesinin içeriğini geçici olarak depolayan bir teknolojidir. Site içindeki görselleri, css kodlarını ve java script dosyalarını depolayarak sayfa yükleme sürelerinde yüksek hızlara ulaşabilinmektedir.

Cached Page (Önbelleğe Alınmış Sayfa)

Önbelleğe Alınmış Sayfa; Arama motorları web sitelerini belli sürelerde indeksler ve bu tarama işlemlerinde sitenin görüntüsünü alırlar. Arama motorunun en son taramasında aldığı anlık görüntü için kullanılan terimdir. Seocu.ORG önbelleğe alınmış sayfasını görmek isterseniz tıklayınız

ccTLD

ccTLD; Alan adı uzantılarında kullanılan ülke kodlarına verilen isimdir. Örneğin www.google.com.tr alan adındaki .tr ccTLD’dir.

CTR (Click-Trought Rate)

Bakınız “Tıklama Oranı (TO)”

CMS (Content Management System)

CMS; Content Managemet System yani İçerik Yönetim Sistemi kelimelerinin kısaltmasıdır. için duruyor. İnsanların web sitesi oluşturmaları, düzenlemeleri ve yönetmelerini sağlayan web tabanlı uygulamalara denir. CMS’ler içinde en ünlü ve en çok kullanılan WordPress’tir.

CSS (Cascading Style Sheets)

Css; Basamaklı Biçim Sayfaları olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz css, web sayfalarında kullanılan HTML öğelerinin (örneğin renk, yazı tipleri) nasıl görünmesi gerektiğini belirten kodlara verilen isimdir. Css kodları ile web sitelerindeki renkler, yazı tipleri veya aygıtlara göre uyarlanması gereken ayarlar vs. belirlenebilir.

Content

Bakınız “İçerik”

Conversion (Dönüşüm)

Bakınız “Dönüşüm”

Cloaking (Gizleme)

Kişilere ve arama motorlarına farklı içerikler veya URL’ler gösterme. Google Web Yöneticisi Yönergeleri’ne aykırıdır. Black hat seo tekniklerindendir.

Çıkmaz Sayfa (Dead-End Page)

Başka hiçbir web sayfasına bağlantısı olmayan web sayfaları için kullanılan terimdir. Çünkü bu sayfalarda bir kullanıcı veya botun başka bir yere sayfaya gidebileceği herhangi bir bağlantı link olmaz.

Başa Dön

D

Dönüşüm (Conversion)

Web sayfalarında, ziyaretçilerin yapmalarını istediğiniz belli olaylar için kullanılan terimdir. Örnek aşağıdaki işlemler birer hedeftir ve ziyaretçi belirlediğiniz bu hedefleri gerçekleştirirse dönüşüm olarak kabul edilir. Site içeriğine bağlı olarak sizde kendi hedeflerinizi oluşturarak dönüşümlerinizi takip edebilir ve gelecek planlarınızı dönüşümlere göre belirleyebilirsiniz.

  • Satın alma işleminin tamamlanması
  • Bir ürünün alışveriş sepetine eklenmesi
  • Bir form doldurma (örneğin, ziyaretçilerin doldurabileceği bir fiyat teklif formu)
  • Ziyaretçilere özel hazırlanan bir içeriğin indirilmesi
  • Bir e-posta bültenine abone olmak
  • Video görüntülenmesi

Dönüşüm Oranı (Conversion Rate)

Dönüşüm oranı; Web sitesi için oluşturulan hedef işlemlerin kullanıcılar tarafından gerçekleştirilmesi ile ortaya çıkar. Yüzde olarak hesaplanmaktadır. Bu oran (%) site ziyaretçi sayısı ile hedefe ulaşan ziyaretçi sayısının bölünüp 100 ile çarpılması ile bulunmaktadır.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO) – Conversion Rate Optimization; Bir web sitesinde gerçekleşen dönüşümlerin sayısını veya kalitesini geliştirme sürecine verilen isimdir.

Data

Bakınız “Veri

De-index / Delisting

De-index / Delisting; Arama motorları bir web sitesini veya sitenin bir sayfasını geçici veya kalıcı olarak arama sonuçlarından çıkardığı durumlar için kullanılan terimdir. Bu durum site sahibi tarafından Search Console altındaki URL kaldır yoluyla yapılabileceği gibi, şikayet veya Google cezası alındığı durumlarda yaşanabilir.

Disavow (Bağlantı Reddetmek)

Sitenize gelen bağlantılar eğer size zarar verebilecek spam veya düşük kaliteli bağlantılar olabiliyor. Bu bağlantıları veren sitelere müdahale edemeyeceğiniz için bağlantıları kaldıramazsınız. Faka Google’a bu bağlantıları dikkate alma diyebilirsiniz. Bunu yapabilmek için kullanılan aracın adı Disavow’dur.

https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main adresini kullanarak sitenize gelen istemediğiniz bağlantıları reddedebilirsiniz. Bu, gelişmiş bir özelliktir ve yalnızca dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Bu özellik hatalı kullanılırsa sitenizin Google arama sonuçlarındaki performansına zarar verebilir.

DMOZ

Dmoz; Bilinen en büyük açık dizin sitesidir. İnsanlar tarafından yönetilen bu dizin sitesi 5 Haziran 1998’de yayınlandı ve 17 Mart 2017’de kapandı. Google uzun süre DMOZ verilerinden yararlandı. SEO açısından bakıldığında kaliteli backlinler arasındaydı. Dmoz’a başvurular yapılır ve başvurulan kategorinin yöneticisi başvuruyu inceler ve daha sonra onaylar veya onaylamazdı.

Do-Follow

Web sitenizden başka bir web sitesine verdiğiniz link kodlarına eklenen bir komuttur. Bu komut sayesinde arama motorları botlarına linki izle komutu vermiş olursunuz.

Domain (Alan Adı)

Web sitelerine internet üzerinden bağlanmak için kullanılan genelde .com .net gibi uzantılar ile biten web adreslerine verilen isimdir. Rakamlar veya harflerden oluşabilmektedir. Alan Adı ve SEO İlişkisi makalemde konuyu daha detaylı okuyabilirsiniz.

Domain Authority (Alan Adı Otoritesi)

Domain Authority (DA) Türkçe’ye alan adı otoritesi olarak tercüme edilebilir. Moz firması tarafından geliştirilen sistem alan adlarının farklı kriterlere göre puan alması ile sıralanması üzerine kurulmuştur. Alan adlarına 1 ile 100 arası puan almaktadır. Puan ne kadar yüksekse otoritede o kadar yüksektir. otorite SEO açısından oldukça etkilidir. Puanlamayı alan adının yaşı,içeriği, iç ve dış bağlantıları gibi kriterler belirler.

DuckDuckGo

DuckDuckGo; 28 Eylül 2008’de kurulan bir arama motoru. Seni takip etmeyen arama motoru sloganıyla hizmet verir. Kullanıcılar arama detaylarını tutmaz. Bu nedenle adından övgüyle söz edilir. DuckDuckGo, DuckDuckBot, Bing ve Yandex dahil olmak üzere 400’den fazla kaynağa güvenmektedir. 2018 yılında DuckDuckGo’da 9 milyar arama yapıldı.

Duplicate Content (Yinelenen İçerik)

Her hangi bir web sitesinin bir sayfasının içeriği, aynı web sitesinin başka bir sayfası veya tamamen farklı bir web sitesindeki bir içerikle eşleştiğinde veya yüksek derecede benzer olduğu durumlar için kullanılan terimdir. SEO açısından oldukça sıkıntılı bir durumdur.

Doğal Bağlantı (Editorial Link)

Bir web sitesi tarafından başka bir web sitesine verilmiş, alan web sitesinin bu link için herhangi bir talepte bulunmadığı, ödeme yapmadığı tamam doğal olarak verilen linklere verilen isimdir. SEO en açısından en değerli linklerdir.

Status Codes (Durum Kodları)

Bir kullanıcının sayfadaki bir linke tıklandığında sunucu tarafından dönen yanıt kodlarıdır. Bu link bir web sayfası, dosya veya bir form gönderildiğinde sunucu tarafından gönderilir. SEO için önemli olan ortak HTTP durum kodları

200 (tamam)
404 (Bulunamadı)
410 (Gitti)
500 (Server Error – Servis Hatası)
503 (Hizmet Kullanılamıyor)

Başa Dön

E

E-Ticaret (E-Commerce)

Tüm alışverişin çevrimiçi olarak gerçekleştiği ticaret şekline denir.

Etkileşim

Etkileşim çevrim içi bir içeriğe (Web sayfası, sosyal medya paylaşımı, blog yazısı vs gibi) kullanıcıların verdiği etkiye denir. Tıklama, dönüşüm, çıkma, yapılan yorum, beğeni veya yediden paylaşma gibi aksiyonların tümünü kapsar. Özellikle sosyal medya paylaşımlarında etkileşimi düşük kaldı veya etkileşim yüksek gibi terimler kullanılır.

External Link (Giden Bağlantı)

Kullanıcıları mevcut site dışındaki farklı bir siteye yönlendiren dış linklere verilen isimdir.

Başa Dön

F

Footer Link

Bakınız “Alt Bilgi Bağlantısı”

Featured Snippet (Öne Çıkan Snippet)

Featured Snippet (Öne Çıkan Snippet)

Featured Snippet (Öne Çıkan Snippet)

Google’da yapılan aramalar soru şeklinde yapılıyorsa, örneğin kim, ne, ne demek, nerede, ne zaman gibi, Google bazen arama sonuçlarının üzerinde bu aramanın özet bilgisinin yer aldığı özel bir blok gösterir. Bu özet cevabının bulunduğu bu kutuya featured snippet denir. Bu bazen direkt cevap, bazende liste şeklinde olur. Google öne çıkan snippetta yayınlanan cevabı yine ana sayfa organik arama sonuçlarında listelenen sitelerden birinden çekilip yayınlar.

Favicon

Favorites Icon teriminin kısaltması olan Favicon dilimize site simgesi olarak çevrilebilir. Web siteleri sık kullanılanlara eklendiği veya site ziyaret edildiğinde tarayıcı sekmesinde görüntülenir. Teknik SEO işlemlerinde kontrol edilen bir özelliktir. Google favicon dosyalarının .ico uzantılı olmasını önermektedir.

Başa Dön

G

Geri Bağlantı (Backlink)

Backlink; Harici web sitelerinin sitenize verdiği bağlantılar için kullanılan terimdir. SEO açısından çok önemlidir. Bir çok arama motoru backlinklere göre web sitesinin otorite puanını belirler. Ayrıca siyah şapka SEO tekniklerinde en çok uygulanan işlemlerin başında gelir.

Google

1998 yılının Eylül ayında Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulan arama motorudur. Google, günümüzde Alpabet firması çatısı altındaki dünyanın en büyük arama motorudur. Kendilerini teknoloji şirketi olarak tanımlamaktadırlar. Google, dünyadaki hemen hemen her ülkede en çok kullanılan arama motorudur. Google Nedir? sayfamızda biraz daha detay bulabilirsiniz.

Google Analytics

Google’ın çevrimiçi uygulamaların (web sitesi, mobil uygulama vs gibi.) kullanıcı davranışı, istatistikleri, trafik edinme kaynakları gibi detaylı bilgileri sunan ücretsiz bir analiz sistemidir. Bakınız ; Google Analytics

Google Bot

Google arama dizinine yeni web sitelerini bulmak, incelemek ve dizine eklemek için kullandığı programdır. Google’ın bir çok hizmeti için kullandığı farklı botları bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi için Google Bot Nedir? makalemizi inceleyebilirsiniz.

Google Dans (Google Dance)

Google’ın belirli dönemlerde yaptığı güncellemelerden sonra Google’ın sonuçların belli bir süre boyunca geniş çapta dalgalandığı dönem için kullanılan bir terimdir. Google 12 Mart Güncellemesi gibi…

Google Hummingbird (Sinekkuşu)

Google Hummingbird 26 Eylül 2013’te açıkladığı, aslında bu tarihten 1 ay önce devreye aldığı ve Google’ın temel algoritmasının elden geçirildiği güncellemesine verdiği isimdir. Bu güncelleme de Google temel algoritması tamamen elden geçirilmiştir.

Google RankBrain

Google algoritmasının makine öğrenimidir. Haziran 2016 yılından beri kullanıcıların yaptığı her sorguda devreye girmektedir ve sıralama sonuçlarında büyük etkisi vardır. Google’ın aylar boyunca test etmesine rağmen, resmi olarak Ekim 2015’te algoritmasında büyük bir değişiklik yaptı ve RankBrain ile Google, makine öğrenmesini algoritmasına ekledi.

Google Sandbox

Resmi olarak hiç bir zaman kabul edilmese bile Google Sandbox yeni web sitelerinin özellikle aranma hacmi yüksek olan kelimelerde belli bir süre çıkmaması veya bekleme süresidir. Bir deneme süresi gibi düşünebilir. Her şeyi doğru yapsanız bile, siteniz bu bekleme süresi sona erene kadar iyi bir sıralama elde edemez.

Google Search Console (Googel Arama Konsolu)

Google’ın Arama Konsolu, siteleri indeksleme hataları ve site hızı açısından izleme olanağı da dahil olmak üzere birçok yararlı özelliği sunan Google hizmetidir. Özellikle SEO uzmanlarına web sitelerinin SEO açısından teknik hatalarını gösterdiğinden kullanılması gerekmektedir. Ayrıca Google’a web sayfalarının manuel işlem bildirimlerini iletmek için de kullanılır.

Google Trendleri

Google’ın dünya çapındaki hem anlık hemde eski verilere dayanarak yapılan aramalarının istatistiklerini görebileceğiniz web sitesidir. Bu sitede arama eğilimleri, hikayeler ve konulara göre filtreleme yaparak inceleyebilirsiniz. Türkiye’de trend olan aramaları görmek için Google Trends Ayrıca farklı bir uygulama ile Google 3D ile Google’da en çok aranan kelimeleri görebilirsiniz.

Google Web Yöneticisi Yönergeleri

Google’ın özellikle SEO uzmanları ve web masterlar için iyi web sitesi optimizasyon uygulamalarına rehberlik etmesinin yanı sıra, manuel işlemle sonuçlanabilecek black hat (siyah şapka) SEO uygulamalarına yönelik hazırladığı rehberdir. Bu rehberde özetle arama motorları değil, kullanıcılar için benzersiz, değerli ve ilgi çekici web siteleri ve web sayfaları oluşturun mesajı verilir. Google’ın web master ve SEO uzmanlarından uymalarını istediği kuralları Google kuralları sayfamızda bulabilirsiniz.

Gray Hat (Gri Şapka)

Arama motorları belli kurallar ve yönergeler getirerek SEO uzmanlarına yapmaları ve yapmamaları gereken konulara açıklama getirmiştir. Arama motorları tarafından kabul edilebilir teknikler ile yapmayın cezalandırırım dediği teknikler arasında kalan ve açıklama getirilmeyen tekniklere Gri Şapka SEO denilmektedir.

Gri Şapka SEO hakkında detaylı bilgi için SEO Çeşitleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Gizli Metin

Siyah şapka SEO tekniklerinin başında gelen arama motorlarını kandırmak için kullanılan bir tekniktir. Sayfa içine hedeflenen anahtar kelimenin varyasyonlarının; Okunamayacak kadar küçük olarak yerleştirilmesi, arka plan rengi ile aynı renkte yerleştirilmesi veya css ile metni görüntü alanının dışına yerleştirmek gibi teknikler uygulanarak yapılmaktadır. Amaç arama motorlarını kandırmaya çalışmaktır. Bu teknik, Google’ın Web Yöneticisi Yönergelerine aykırıdır ve web sitesinin cezalandırılması ile sonuçlanabilir.

Gizli Anlamsal İndeksleme (LSI)

Arama motorlarının bir kelimenin doğru içeriğini tanımlamasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir bilgi alma yöntemi. LSI bugün SEO’da yararlı bir rol oynamıyor.

Günlük Dosyası Analizi

Trendleri tanımlamak, siteyi yönetmek, kullanıcının site içindeki hareketini izlemek, demografik bilgiler toplamak ve arama botlarının web sitesinde nasıl gezindiğini anlamak için bir günlük dosyasındaki verileri keşfetme sürecidir.

Görünürlük (Visibility)

Bir web sitesinin organik arama sonuçları içindeki belirginliği ve konumu için kullanılan terimdir.

Giden Bağlantı (Outbound Link)

Web sitesi ziyaretçilerini bulundukları sayfalardan farklı bir web sitesindeki bir sayfaya yönlendiren bağlantı.

Gzip

Gzip (GNU zip) bir dosya formatı, dosya sıkıştırma ve açma için kullanılan yazılım uygulamasıdır. Gzip sıkıştırması sunucu tarafında etkindir ve html, stil ve JavaScript dosyalarınızın boyutunda daha fazla azalma sağlar. Daha fazla bilgi için Gzip Nedir? sayfasını inceleyebilirsiniz.

Başa Dön

H

Heading

Bakınız “H Etiketi (H Tatgs)

Headline (Manşet)

Sayfa içinde kullanılan H1 etiketidir.

Head Term Keyword

Aranma hacmi yüksek olan ve bir web sitesi için en önemli olan anahtar kelimedir.

Hilltop Algoritması

Hilltop Algoritması, günümüzde arama motoru uygulamalarında kullanılan en önemli algoritmalardan biridir. 2003 yılında Google tarafından tanıtıldı ve yeni algoritmalardaki diğer parametreler eklendiğinde bile SEO’nun temel temeli olmaya devam etmektedir.

Home Page (Ana Sayfa)

Bir web sitesinin varsayılan giriş sayfasıdır. Genelde index.html, index.htm adını alır.

htaccess Dosyası

Sunucu taraflı bazı url ve klasör ayarlarını yapmaya yarayan sunucu yapılandırma dosyasıdır. Örneğin .htaccess ile Tarayıcı Önbelleğe Alma işlemi gibi.

HTML

Hiper Metin İşaretleme Dili (Hyper Text Markup Language) kelimelerinin ilk harflerinin kısaltmasıdır. HTML web sayfalarını oluşturmak için kullanılan standart dildir. En son sürümü şu anda HTML5’tir. Bilinenin aksine aslında HTML bir programlama dili değildir. Çünkü HTML ile kendi başına çalışabilecek bir program veya uygulama yazılamamaktadır. HTML etiketleri, web sayfalarının kodlanması ve SEO açısından sitenin veriminin arttırılması için kullanılmaktadır.

HTTP

Hyper Text Transfer Protocol kelimelerinin baş harflerinden oluşan HTTP Köprü Metni Aktarım Protokolü olarak Türkçe’ye çevrilebilir. Bir sunucuda barınan web sayfasını çağırabilmek için kullanılan protokoldür. HTTP ile başlayan bir istek alan sunucu bu protokolden kendisinden bir web sayfası istendiğini anlar ve www ile devam eden web sitesini istekte bulunan kullanıcıya gönderir.

HTTP/2 : HTTP protokolü erişim sağlanan cihaz ve server arasındaki bilgi alışverişinin sağlanmasına ile ilgili kurallar ve yöntemleri düzenleyen bir protokoldür. Bu sistemlerin arasındaki ilişkiyi herhangi bir web sitesine giriş yapmaya çalıştığınızda adresin başına “http” yazmasanız bile tarayıcının bunu otomatik olarak eklemesinden görebilirsiniz.

HTTP/1.1 ile HTTP/2 protokolleri arasındaki en büyük fark, HTTP/1.1 protokolünün her statik dosya için (css,js,resim,video vb.) ayrı istekler göndermesidir. Her dosya için tek tek istek gönderilmesi ve yanıtlanması sitenin açılma süresinin artmasına neden olur. HTTP/2 de ise gelen istekler toplu olarak alınarak, en hızlı şekilde yanıtlanmakta ve bu sayede açılış hızlarında ki gecikmelerin önüne geçilmektedir.

HTTPS

Hyper Text Transfer Protocol Secure kelimelerinin ilk harflerinden oluşur. HTTP protokolünde gerçekleşen işlemlerin şifreli bir şekilde gerçekleştiği durumdur. Kullanıcının çağırdığı web sitesinin SSL adı verdiğimiz sertifika ile korunuyor olması gerekir.

Hub Sayfası (Hub Page)

Belirli bir anahtar kelimeye adanmış, sürekli güncellenen ve içeriği ile diğer sayfalara bağlantılı olup bağlatı veren merkezi sayfalara verilen isimdir. (Örneğin şu anda bulunduğunuz “Seo Sözlüğü” sayfamız).

Hotlink

Hotlink kısa tanımı sizin sitenizdeki dosyalarınızın başka bir sitede kullanılmasıdır. Bunu içeriği kopyalama olarak algılamama gerekir. Örnek sitenizdeki bir görsel başka bir sitede gösterilir ama görselin yolu sizin sitenizdir. Bu durumda diğer site sizin trafiğinizden çalışıyordur ve siz bunun farkına bile varmazsınız.

Daha fazla bilgi için: Kötü Bot (Spam) ve Engelleme

Başa Dön

I-İ

İçerik

İçerik; Bir web sayfası içinde bulunan kelimeler, görseller, videolar veya sesler gibi ögelere verilen isimdir. SEO açısından bakıldığında Google tarafından değer verilen en önemli 2 faktörden biridir. Çünkü arama motorları kullanıcılar için yararlı, bilgilendirici, güvenilir ve en önemlisi benzersiz içeriğe önem vermektedir. “İçerik Kraldır” deyimi ilk kez 1996 yılında Bill Gates tarafından yazılan bir makaleden gelmektedir.

Indexed Page (Dizine Alınmış Sayfa)

Arama botları tarafından keşfedilen, arama motoru sonuçlarında gösterilmeye uygun sayfaların durumu için kullanılan terimdir. SEO Sözlük sayfamız index aldı gibi.

IP adresi

IP adresi (İnternet Protokolü) bir bilgisayar ağında iletişim için internet teknolojisini kullanan bir aygıtın belirleyici numarasıdır.

İtibar yönetimi

Bir marka, şirket veya kişinin itibarını daha iyi konuma getirmek için yapılan çalışmaların bütününe verilen isimdir.

International SEO (Uluslararası SEO)

Tüm dünyayı, belli bir bölgeyi (Örn. Ortadoğu, Avrupa gibi) veya birden fazla ülkeyi kapsayan SEO çalışmalarına uluslararası SEO denir. Uluslararası SEO çalışmaları yerel ve genel SEO çalışmalarını da kapsamaktadır.

Başa Dön

J

Javascript (JS)

Web sitelerine dinamik olarak içerik, link, meta veri veya diğer unsurları eklemeyi mümkün kılan bir programlama dilidir. Javascript, arama motoru botlarının web sayfalarını taramasını ve dizine eklemesini zorlaştırabilir ve web sayfasının kullanıcılar için yüklenme süresini uzatabilir. SEO açısından özellikle site hızı verilerinde sıkıntı yaratan en önemli unsurlardan biridir.

Başa Dön

K

Kırık Link (Broken Link)

Kırık Link; Site içerisinde çalışmayan, tıklandığında hedefindeki sayfa, görsel veya harici linke ulaşılamama durumunda kullanılan terimdir. En büyük sebep sitede kullanılmış olan linklerin yapısının değişmesi ile (yeni bir tasarıma geçildiğinde) oluşur. Kırık linkler çeşitli araçlar yardımı ile tespit edilebilir. SEO açısından önemli bir sorundur ve bu sebeple özellikle Google Search Console’un takip edilmesinde fayda vardır.

Kara Kutu (Black Box)

Kara Kutu; İyi anlaşılmayan karmaşık bilgisayar programları için kullanılan bir terimdir. Girdiler ve çıktılar gözlemlenebilir fakat girdilerin nasıl işlendiği tam olarak bilinmez. Google’ın algoritması buna çok güzel bir örnektir. Arama sorguları (Girdi) sonucunda sonuçlar (Çıktı) listelenir, fakat tam olarak neye göre listelendiği tam olarak bilinmez.

Kanonik URL (Canonical URL)

Bakınız “Canonical URL”

Kara liste (Blacklist)

Genellikle izinsiz pazarlama, zararlı içerik barındırma ya da sanal saldırı kaynaklarını engellemek için web siteleri, e-posta adresleri veya IP adreslerinin yer aldıkları listelere Kara liste ya da blacklist denir.

Kişiselleştirme (Personalization)

Arama motorlarının kullanıcılara özel arama sonuçları göstermesidir. Arama motorları bu kişiselleştirilmiş sonuçları gösterebilmek için kullanıcının web’de gezinme geçmişi, konumu ve ilişkilerini kullanırlar.

Kaliteli İçerik (Quality Content)

Başarılı bir şekilde iş veya pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olan kullanıcıların dikkatini çekerek aradıkları cevapları bulabildiği içeriktir.

Kullanıcı Tarafından Üretilen İçerik (UGC)

Kullanıcılar veya müşteriler tarafından oluşturulan her türlü içeriktir. Bunlara videolar, blog yazıları, yorumlar, inceleme yazıları gibi etkileşimler dahildir.

Kullanılabilirlik (Usability)

İnsanların web sitenizi kullanması ne kadar kolaydır. Site tasarımı, tarayıcı uyumluluğu ve diğer faktörlerin tümü kullanılabilirliği arttırmada ve sitenizi mümkün olduğunca çok kişi için erişilebilir hale getirmede rol oynar. Ziyaretçilerinizin sitenizde rahatça gezebilmesini için yapılan işlemler kullanılabilirlik olarak adlandırılır.

Kullanıcı Deneyimi (UX) – User Experience (UX)

Ziyaretçilerinizin sitenizi  bir marka, çevrimiçi varlığı ve ürün / hizmetleri ile etkileşime girdikten sonra geride kalır.

Kullanıcı

Bir web sitesini, ürünü veya hizmeti birebir kullanan deneyimleyen kişiler.

Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı deneyimi web sitenizin, mobil uygulamanızın tasarımı yada hizmet oluşturma sürecinde, tüketicinin beklentisini karşılamak için yapılan çalışmalar ve aşamaları

Kelime Sayısı

Web sayfalarındaki içeriğin görünen toplam sözcük sayısıdır. Çok az içerik, arama motorları için düşük kaliteli içerik sinyali verebilmektedir. SEO açısından baktığımızda Google bu konuda 200-300 kelime ile bir konuyu anlatamazsınız şeklinde bir açıklama getirmiştir. Bing ise içerik kelime sayısı konusunda bir alt sınır getirmemiştir.

Başa Dön

L

Landing Page

Potansiyel müşterileri yakalamak veya dönüşüm oluşturmak için tasarlanmış web sayfalarına verilen isimdir.

Link (Bağlantı)

HTML kodu kullanılarak oluşturulmuş iki web sitesi arasındaki bağlantıya verilen isimdir. Bir link, kullanıcıların web sitelerine, sosyal ağlara veya uygulamalara gitmelerini sağlar. Linkler ayrıca arama motoru botlarının web sitelerini değerlendirme ve sıralamalarında kritik bir rol oynamaktadır. Özellikle geri link dediğimiz backlinkler web sitelerinin organik sıralamalarında büyük rol sahibidir.

Link Oluşturma (Link Building)

SEO projelerinde sıralamaları iyileştirmeye yardımcı olmak için web sitesine güvenilir ve alakalı diğer web sitelerinden link alma ve tasarlama işlemidir. Aşağıdaki şekilde bir yapılanma yapılabilir.

Link Bait

Kullanıcıların dikkatini çekmek ve diğer web sitelerinden bağlantılar çekmek için kasıtlı olarak oluşturulan kışkırtıcı içerikler için kullanılan terimdir.

Log Dosyası

IP adresleri, tarayıcı türü, ISS, tarih, saat damgası, çıkış sayfaları ve tıklama sayısı gibi kullanıcıların bilgilerini kaydeden dosyaya verilen isimdir. İlk blog sayfalarıda log olarak adlandırılıyordu. Sonrasında anlam kargaşası yaşanmaması için kişilerin oluşturduğu günlüklere Blog adı verilmiştir.

Long-Tail Keyword (Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime)

Özellikle yeni sitelerin tercih etmesi gereken aranma hacmi düşük daha az popüler kelimeler için kullanılan terimdir. Hedeflenen ana kelimenin arkasına 2 veya daha fazla kelime ekleyerek oluşturulur. Bir çok Seocu önemsemeyebilir ama Google İstatistikleri uzun kuyruklu kelimelerin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Başa Dön

M

Müşteri Yolculuğu (Customer Journey)

Müşteri yolculuğu; Kullanıcıların bir marka ile çevrim içi temas noktalarının tümüdür. Bu temas noktaları yani etkileşimler, bir ziyaretçiyi müşteri veya abone yapmak, ikna etmek, etkileyebilmek için tasarlanan işlemlerdir. Bu müşteri yolculuğu sektörden sektöre farklılıklar gösterse bile genelde 4 ana başlık altında toplanır. Örnek;

Farkındalık> Değerlendirme> Karar> Elde Tutma

Google’ın Avinash Kaushik’i alternatif bir çerçeve sunuyor:

Bak > Düşün> Yap> Bakım

Müşteri yolculuğu aynı zamanda sektörde alış süreci, tüketici karar verme yolculuğu, müşteri çevrimiçi satın alma yolculuğu, pazarlama hunisi, satın alma yolu, satın alma hunisi gibi isimlerle de adlandırılmıştır. (Buying Process, Consumer Decision Journey, the Customer Journey to Online Purchase, Marketing Funnel, Path to Purchase, Purchase Funnel)

Makine Öğrenme (Machine Learning)

Bir sistemin, insan müdahalesi olmadan karmaşık bir süreci öğrenmek ve ayarlamak için verileri kullandığı yapay zeka alt kümesine denir.

Meta Arama Motoru

Meta arama motoru, kullanıcıların sorgulama yaptıkları aramaları birçok farklı arama motorunda vaya veri tabanlarında sorguladıktan sonra her birindeki sonuçları bir arada sunan bir arama motorudur. Örnek bir arama yaptığınızda Google, Yahoo, Yandex’te bulduğu sonuçları sizin için listeler.

Markalı Anahtar Kelime

Bir kullanıcının sorgusunda belirli bir şirketin veya markanın tam eşleşmesini veya varyasyonunu içermesidir. Örneğin, “SEOLOG”, “Ekrem Karataş” gibi

Manuel İşlem (Manual Action)

Google’ın bir ceza sürecidir. Bir Google çalışanı Google’ın Web yöneticisi kurallarına uymadığını doğrulamak için bir web sitesini manuel olarak inceledikten sonra bir web sitesinde manuel olarak işlem yapar. Cezalı web siteleri tamamen tamamen arama sonuçlarından çıkarılabilir. Manuel işlemler web sitesinin tamamına veya yalnızca belirli sayfalarına uygulanabilir. Aynı konu Bing Web Yöneticisi kuralları içinde geçerlidir.

Meta Açıklaması (Meta Description)

Bir web sayfasının HTML kodlarının üst kısmına eklenen bir etikettir. Web sayfasının içeriğinin özet açıklaması olarak düşünülebilir. Bu arama sonuçlarındaki sıralamanızda bir etkiye sahip değildir. Genelde arama sonuçlarında görünen açıklama bölümü olarak olarak gösterilir. Doğru ve çekici meta açıklamalar eklemek arama yapan kullanıcıları çekeceğinden organik tıklama oranını artırabilir.

Meta Keywords (Anahtar Kelimeler)

Meta keywords yani anahtar kelimelerde bir web sayfasının HTML kodlarının üst kısmına eklenen bir etikettir. Geçmişte arama sonuçlarında etkisi varken günümüzde arama sonuçlarına herhangi bir etkisi yoktur.

Meta Etiketleri (Meta Tags)

İçeriğini arama motorlarına açıklamak için bir web sayfasının HTML kaynak kodunda görünen bilgilere verilen isimdir. Başlık etiketi ve meta açıklaması, SEO’da en sık kullanılan meta etiketleridir.

Metrik (Metric)

Bir SEO çalışmasının başarısını veya başarısızlığını değerlendirmek için etkinlik ve performansı ölçmenin bir yoludur. SEO başarısı için ölçmeniz gereken SEO Metrikleri

Başa Dön

N

Negatif SEO (Negative SEO)

Spam teknikler kullanarak genellikle rakip başka web sitesinin arama sıralamalarına zarar vermek için kullanılan kötü amaçlı bir uygulamalardır. Daha fazla bilgi için Negatif SEO makalemizi inceleyebilirsiniz.

Niş (Niche)

Küçük bir tutkulu insan grubundan oluşan özel bir pazar veya ilgi alanı.

Noarchive Tag

Arama motorlarına sayfanızın önbelleğe alınmış bir kopyasını saklamamasını söyleyen bir meta etiket.

Nofollow Attribute

Web sitelerinde kullanılan dış linkleri arama motorlarına takip etmemesini söyleyen bir meta etiketidir. Bu genelde bir web sitesinin başka bir web sayfasına yetki vermek istemediği durumlarda veya ücretli bir bağlantı olması durumunda kullanılır.

Noindex Etiketi

Arama motorlarına, web sitesinin tamamını veya belli sayfaları indexlememesini söyleyen meta etiketidir.

Nosnippet Etiketi

Arama motorlarına arama sonuçlarında bir açıklama göstermemesini söyleyen bir meta etiketidir.

Başa Dön

O-Ö

Organik Trafik

Arama motorlarına her hangi bir ücret ödemeden yani reklam vermeden sadece organik arama sonuç sayfalarından gelen ziyaretçilerin oluşturduğu trafiktir. Bu trafik, Google veya Bing gibi bir arama motorundan gelen ziyaretçiler olarakta tanımlanır. Bir web sitesinin organik trafiğinin yüksekliği o web sitesinin arama motorları organik sonuçlarında da yüksek sıralarda olduğu anlamına gelir.

Daha fazla bilgi için Organik Trafik sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Organik Arama (Organic Search)

Arama motorlarında ücretli sıralama dışında kalan doğal olarak arama motoru algoritması tarafından ücretsiz olarak listelenmektir. Organik arama sonuçları, kullanıcının arama sorgusu, bağlantılar, etki alanı yetkisi ve diğer organik sıralama faktörleriyle alaka düzeyine dayanır. SEO organik arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak amacıyla yapılmaktadır.

Önbellek

Bakınız “Cache

Önbelleğe Alınmış Sayfa

Bakınız “Cached Page

Başa Dön

P

PageRank

Google’a göre PageRank, web sitesinin önemini dışarıdaki başka sayfalardan aldığı linklere dayanarak ölçmesi sonucunda çıkan puanıdır. Basit bir ifadeyle, sitenizdeki bir sayfaya başka bir siteden gelen her link, sitenizin PageRank değerine eklenir. Dışarıdan alınan linklerin puanı eşit değildir. Algoritmanın adı Google ortak kurucusu Larry Page tarafından verilmiştir. Günümüzde Google SEO açısından öneminin kalmadığı söylese de yapılan testler halen çok değerli bir kriter olduğunu göstermektedir. Burada dikkat edilmesi gereken alınan backlinklerin organik olmasıdır.

PDF

Adobe firmasının taşınabilir belge biçimidir. PDF’ler metin, resim, bağlantı, video ve diğer öğeleri içerebilir. Hazırlayan kullanıcı tarafından kilitlenebilmesi, değiştirilememesi gibi özellikleri de bulunmaktadır.

PHP

Köprü Metni Ön İşlemcisi, web sayfalarında dinamik içerik oluşturmak için kullanılan bir komut dosyası dilidir.

Pozisyon

Bir arama terimi sonucunda arama motorlarında bulunduğunuz sıradır.

PPC (Tıklama Başına Ödeme)

Vermiş olduğunuz bir reklama bir kullanıcının tıklaması sonucu para ödemesi şeklinde hazırlanmış reklamlardır. Ödenecek miktar verilen teklif, site ve reklam alaka düzeyi, hesap geçmişi ve diğer reklam verenler ile girilen rekabete göre değişmektedir.

Başa Dön

R

Rank (Rütbe)

Belirli bir sorgu için organik arama sonuçlarında bir web sayfasının göründüğü yerdir.

Ranking Factor

Arama motorları SEO sıralama faktörleri

Redirect (Yönlendirme)

Bakınız “Yönlendirme

Referrer (Yönlendiren)

Bir kullanıcının web sayfası isteğinin kaynağını tanımlayan URL verileridir. Yani yönlendirendir.

Reinclusion (Yeniden ekleme)

Web siteniz arama motoru dizinine girmişken daha sonra web sitesini veya web sayfalarını arama dizinine yeniden ekleme isteği işlemidir.

Responsive Website (Duyarlı Web Sitesi)

Kullanıcının ekran boyutuna göre otomatik olarak adapte olmak için tasarlanmış bir web siteleri için kullanılan terimdir. Kullanıcılar ister masaüstü ister mobil cihaz ile sitenize erişsin içerikleriniz kullanıcının ekran ölçüsüne göre otomatik olarak uyarlanır. Responsive tasarım, mobil uyumlu site gibi isimlerde kullanılır.

Rich Snippet

Bakınız “Zengin İçerik”

Robots.txt

Robots hariç tutma protokolüdür. Bir web sitesinin kökünden erişilebilen ve arama motoru botlarına web sitesinin hangi bölümlerini okuyup hangilerini okumayacağını söyleyen bir metin dosyasıdır. Büyük arama motoru botları büyük oranda bu dosyayı dikkate alırken bazı botlar dikkate almaz. Google web yöneticisi yönergelerinde de geçen bu dosya web sitesinin kökünden erişilebilen botlara web sitesinin hangi bölümlerini okuyup hangilerini okumayacağını söyleyen bir metin dosyasıdır. Robots.txt dosyaları hem sunucu hemde arama motoru botlarına kaynak kullanımı ve zaman açısından tasarruf sağlamaktadır.

ROI (Yatırımın Geri Dönüşü)

SEO faaliyetlerinin performansını ölçmenin bir yolu. Bu, organik arama yoluyla elde ettiğiniz gelirin toplam yatırımın maliyetine bölünmesi ve ardından 100 ile çarpılmasıyla hesaplanır. Bu ayrıca ücretli reklamlarda yatırım geri dönüşü olarakta kullanılan bir terimdir.

Pogostick (Pogo Sticking)

Kullanıcılar arama snippet’inizi tıkladığında, web sitenizi ziyaret edip hemen arama sonuçlarına geri döndüklerinde oluşan durumdur. Bu işlem yani siteye giriş ve çıkış 5sn içinde gerçekleşirse Pogo Sticking olarak kabul edilir. Kullanıcıların sitede gördüklerinden memnun olmadıklarının bir göstergesi olarak kabul edildiğinden olumsuz Google SEO faktörleri arasındadır.

RankBrain

RankBrain, arama sonuçlarını işlemek için kullanılan Google’ın yapay öğrenme sistemi olan yapay zeka sistemidir. Daha iyi, daha hızlı ve daha eksiksiz sonuçlar elde etmek için Google’ın mevcut arama algoritmalarıyla birlikte çalışır.

Başa Dön

S

SEO

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO); Bir web sitesini arama motorları organik sonuçlarında üst sıralarda çıkması için teknik ve içerik olarak optimize etme süreci için kullanılan terimdir. İyi bir Seo Uzmanı tarafından yapılmış SEO çalışmaları sonrası sayfanın arama motorlarında görünürlüğü artar. SEO, arama motorlarının nasıl çalıştığını, insanların ne aradıklarını (anahtar kelimeler) ve insanların neden arama yaptıklarını anlamayı gerektirir. SEO çalışması yapılan sayfayı hem kullanıcılar hemde arama motorları için çekici bir web sitesi haline getirir. İç ve Dış SEO olarak kendi arasında ayrılır.

Site Dışı SEO (Off-Page SEO)

Bir web sitesi dışında gerçekleşen talep yaratma ve marka bilinirliği çalışmaları gibi işlemlerin tümüdür. Marka büyüklüğü ve bütçeye bağlı olarak bağlantı kurma, promosyonlar, sosyal medya pazarlaması, içerik pazarlaması, e-posta pazarlama hatta çevrimdışı pazarlama kanallarını da içerebilir.

Site İçi SEO (On-Page SEO)

Site içi SEO işlemlerinin tümü SEO yapılan web sitesi içinde yapılan tüm işlemlere verilen isimdir. Bu işlemler yüksek kaliteli içeriğin yayınlaması, sayfaların teknik hatalarının giderilmesi, html kodlarının temizlenmesi, kullanıcı deneyiminin arttırılması, web sitesinde gezinmenin kolaylaştırılması, URL yapısının optimize edilmesi gibi işlemleri kapsar. Site içi SEO rehberimizi incelediniz mi?

SEO Firması veya SEO Ajansı

Bakınız SEO firması

Site (Sayfa) Hızı

Bir web sayfasının tamamen yüklenmesi için geçen süre. Sayfa hızı SEO açısından önemli bir sıralama faktörüdür. Bu sebeple SEO işlemleri sırasında sayfa hızının optimize edilmesi gerekliliktir.

Sayfa görünümü

Tarayıcıya bir web sayfası yüklendikten sonra kullanıcının gördüğü şeklidir. Bu görüntü ne kadar estetik olsa da SEO açısından kullanıcı deneyimi estetiklikten daha önce gelir.

Sorgu

Bir internet kullanıcısının her hangi bir arama motoruna girdiği kelime veya kelime öbeğidir. Bu herhangi web sitesindeki site içi arama motoru veya mobil uygulama içindeki arama motoruda olabilir.

Sıralama Faktörü (Ranking Factor)

Web sayfalarının belirli bir sorgu için organik arama sonuçlarında nerede görünmesi gerektiğini belirleyen karmaşık bir algoritma dizisidir. Bu algoritma her arama motoru için farklı kriterleri baz alır. Örneğin Google sıralama faktörlerinde bilinen, bilinmeyip tahmin edilen yaklaşık 200’den fazla kritere bakarak web sitelerini sıralar.

Schema (Şema)

Bir web sayfasına eklenen, arama sonuçlarında görünen, gelişmiş bir açıklama oluşturan mikro veri biçimidir. Genellikle zengin snippet olarak da bilinir.

Scrape (Web Kazma)

Bir bilgisayar programı veya komut dosyası kullanarak web sitesi içeriğini veya bilgisini kopyalamak için kullanılan bir tekniktir. Google gibi arama motorları, aranabilir bir web dizini oluşturmak için verileri bu şekilde toplar. Webi kazma olarakta adlandırılır.

Site Bağlantıları

Organik arama sonuçlarında ilk sırada çıkan web sitesinin altında çıkan 6 taneye kadar olan, farklı bir algoritma ile aynı web sitesinin alt sayfalarına direkt link veren bağlantılara verilen isimdir. Arama motorlarının site yönetici araçları bölümünden bu bağlantılar iptal edilebilir.

Site Haritası

Site Haritaları, web yöneticilerinin arama motorlarını sitelerinde gezinebilecek sayfalar hakkında bilgilendirmeleri için kolay bir yoldur. Bir web sitesindeki URL’lerin listesidir ve html veya xml olarak iki türü bulunur. HTML site haritaları ise genellikle konulara göre düzenlenmiştir ve kullanıcılar tarafından görünür. Bu sayede kullanıcı web sitesi içinde istediği bölüme kolayca ulaşabilir. XML site haritası ise arama motoru botlarına yardımcı olarak yol göstermek için hazırlanır. Site içindeki sayfalar dışında görselleri de içerebilir.

Arama motoru botları için hazırlanan site haritaları URL’ler dışında bazı ek meta bilgileri de içerir. Bu bilgiler URL’nin yani o sayfanın en son ne zaman güncellendiği, güncellenme sıklığı ve site içindeki diğer URL’ler ile karşılaştırıldığında önemini içerebilir. Bu sayede arama motoru botları sitenizi daha iyi anlayıp daha akıllı bir şekilde tarar.

Site Haritası protokolünü kullanmak, web sayfalarının arama motorlarına eklenmesini garanti etmez, ancak web tarayıcılarının sitenizi daha iyi tarama işini yapması için ipuçları sağlar.

Sitedeki Linkler

Bir web sitesinin her sayfasında bulunan site iç sayfalarına veya farklı web sitelerine giden dış bağlantıların tümüne verilen isimdir.

Sosyal Medya

Kullanıcıların birbirleriyle etkileşime girebileceği, içerik oluşturduğu, paylaştığı ve tüketebileceği platformların tümüne verilen isimdir. Bunlar web sitesi olabileceği gibi mobil uygulamalarda olabilmektedir. Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin gibi siteler bunların başında gelmektedir.

Sosyal Sinyal

Popüler sosyal ağ sitelerinde otorite ve etkiyi gösteren faktörlerdir. Örneğin, bir kullanıcının Twitter’daki sosyal otoritesidir. Bu konuda bir çok test yapılmış ve Google sıralamalarına etki ettiği görülmüş olsa da Google açık bir şekilde sosyal sinyallerin doğrudan bir sıralama faktörü olmadığını açıkça söylemiştir. Yani etkileşimi veya takipçisi çok yüksek olan bir sosyal medya hesabının web sitesi sadece bu sebeple Google’da ilk sıralarda yer almaz. Fakat kullanıcı sayısı, paylaşım gibi etkiler bir web sitesinin yükselmesi için gereken diğer faktörlere etki eder.

SSL Sertifikası

Web sitesi kimlik doğrulaması için ve Güvenli Yuva Katmanı teknolojisini kullanarak sunucuya gönderilen bilgileri şifrelemek için kullanılan dijital sertifikadır. Günümüzde SEO açısından bir kriterdir. Ücretsiz ve ücretli olarak SSL sertifikası alınabilir. Ücret ödenerek alınan SSL sertifikaları SEO için daha kıymetlidir.

Sayfada Geçen Süre

Bir kullanıcının belirli bir web sayfasına bakmak için ne kadar zaman harcadığına dair kesin olmayan bir tahmindir. Yüksek çıkış oranlarına sahip sayfalarda bu veriler büyük ölçüde çarpıtılabilir.

Sanal Asistan

Web araması yapmak, randevu oluşturmak, mesaj yazıp telefon araması yapmak gibi görevleri gerçekleştirmek için doğal dil işlemeyi kullanan günümüzün popüler teknolojisidir. Google Asistan, Apple’ın Siri’si veya Microsoft’un Cortana’sı gibi örnekleri bulunmaktadır.

Sesli Arama

Kullanıcıların soru sormak veya çevrimiçi bir arama yapmak için bir cihaza (genellikle bir akıllı telefona) konuşmalarını sağlayan bir tür sesle etkinleşen teknolojidir. Kullanım oranı günümüzde çok hızlı bir şekilde ilerlemektedir ve mutlaka SEO için şimdiden bu teknoloji için gerekli çalışmaların yapılması gerekmektedir.

Sonsuz Kaydırma (Infinite Scroll)

Sonsuz kaydırma, kullanıcı sayfanın altına geldiğinde bir sonraki içeriğin otomatik olarak yüklenmesidir. Eğer burada bir sınır belirtmediyseniz örnek 10 içerikten sonra dur gibi arama motorları sayfaları tarayamaz. Buda kötü bir SEO performansına sebep olur.

Başa Dön

T

Title (Başlık Etiketi)

Title; bir web sayfasının başlığı olarak işlev gören HTML etiketidir. Genel olarak bu etiket sayfanın içeriği hakkında bilgi verir. Ayrıca arama motorları sonuçlarında başlık etiketinden okudukları bilgiyi kullanır. Title etiketlerinin ortalama 60 karakter uzunluğunda olması tavsiye edilmektedir. “Title Sayfa Başlığı Nedir?” sayfamızda çok daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Tıklama Oranı (TO) Click-Through Rate (CTR)

Tıklama Oranı (TO) ; İnternet kullanıcılarının arama motoru organik arama sonucuna tıklama oranıdır. Yüzde olarak ifade edilen bu oran organik arama sonuçlarındaki tıklama sayısı ile gösterim sayısının bölünüp 100 ile çarpılması ile bulunur. Örnek kullanıcılar Google’da 375 kez armut araması yaptı ve siteniz bu kadar aramada sadece 75 kez tıklandı. Tıklama oranınız: (75/375)x100 = %20 olacaktır.

Tarama Hatası (Crawl Error)

Tarama hatası; Bir arama motoru botunun tarayamadığı veya bir hata kodu döndürdüğü için erişemediği URL’ler için kullanılan terimdir.

TF-IDF

TF-IDF, bir sayfanın içerik kalitesinin derinlemesine ele alınıp oluşturulmasına göre analiz edilme yöntemidir. Bir başka ifadeyle TF-IDF, bir anahtar kelimenin ne kadar fazla belgede geçtiğini analiz eder.

Başa Dön

U-Ü

UGC Etiketi

Google sitelerdeki linklerin yapısını tanımlamak için 10  Eylül 2019’da farklı etiketler kullanılması tavsiyesinde bulundu. Bu etiketlerden biri de UGC etiketidir. Bu etiket sayfalarda veya blog yazılarında bulunan yorumlardan verilen linkler için kullanılması gereken bir etikettir. Google UGS etiketi ile yorumlardan verilen linklerin aslında site sahibi değil yorumu yapan kişi tarafından verildiğini anlıyor. Bu yapmasının sebebi ise iki site arasındaki bağın nasıl bir ilişki içinde olduğunu anlayabilmek.

Başa Dön

V

Veri (Data)

Veri; SEO açısından bakıldığında site istatistikleri, müşteriler, kim, ne, nerede, ne zaman, neden ve nasıl gibi bilgilere verilen isimdir. Bu bilgiler SEO stratejileri ve taktiklerini geliştirirken akıllı kararlar almak için kullanılır.

Web Dizini, Link Dizini, Rehber (Directory)

Genellikle kategorilere ayrılmış ve insan editörler tarafından yönetilen farklı web sitelerinin kategorilere göre listelendiği sitelere verilen isimdir. Dizin siteleri istatistiklerine ve bağlantılarına göre ücretli veya ücretsiz olabilmektedir. Bilinen en büyük rehber DMOZ’dur. SEO açısından bakıldığında özellikle firma sitelerinin by rehberlere kayıt edilmesi gereklidir.

Webspam

Yalnızca arama motoru algoritmalarını veya kullanıcıları aldatmak kullanılan yöntemlerdir. Webspam Siyah Şapka SEO, Spam, Spamdexing gibi terimlerde kullanılır.

WordPress

Günümüzde dünyanın en popüler blog ve içerik yönetim sistemidir. Dünyadaki web sitelerinin yaklaşık %30’u WordPress ile hazırlanmıştır. Daha fazla bilgi için WordPress Nedir?

Başa Dön

X

XML

Genişletilebilir programlama dilidir. Arama motorlarının web sitesi verilerini anlamak için kullandığı dillerden bir tanesidir. Şahsi fikrim dünyanın en iyi programlama dilidir. Çünkü oldukça basittir ve diğer tüm diller xml’i okuyabilir. Belkide bu sebepten geliştirmeye bile gerek duyulmamıştır.

XML Site Haritası

Bir web sitesinin arama motorlarının bilmesi gereken tüm sayfaları ve diğer içerikleri (Görseller, yazarlar, kategoriler, etiketler vs. gibi. ) içeren listesidir. XML site haritaları arama motoru botlarına yol göstermeye yaradığından SEO dikkate alındığında mutlaka web sitelerinde olması gereken önemli bir SEO kriteridir.

Başa Dön

Y

Yönlendirme (Redirect)

Bir web sayfasını alakalı farklı bir web sayfasına gönderen teknik bir işlemdir. Bu yönlendirme hem kullanıcılar için hemde arama motoru botları için yapılabilir. SEO açısından baktığımızda 2 türlü yönlendirme vardır ve bunlar 301 – 302 kodları ile belirtilir. 301 kalıcı yönlendirmedir ve genelde site adresleri değiştiğinde kullanılır. 302 yönlendirmesi ise geçici yönlendirmedir. Site veya bir sayfanız geçici olarak kapatıldığında kullanılır.

Daha fazla bilgi için “301 Site Yönlendirmesi” makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yahoo

Yahoo 90’lı yıllarda inanılmaz popüler olan bir arama motoru ve portaldır. Kendi algoritması olmayan Yahoo 2010 yılından beri Microsoft arama motorları ile günümüzde Bing desteğiyle arama hizmeti vermektedir.

Yandex

23 Eylül 1997’de Arkady Volozh ve Ilya Segalovich tarafından kurulan Yandex Rusya’nın en popüler arama motorudur. Arama hizmeti dışında map, mail, metrica gibi hizmetleride bulunmaktadır. Ülkemizde Google’dan sonra en çok kullanılan arama motorudur.

Yerel Seo

Sadece belli bir şehir veya ilçe için yapılan işlemleri kapsayan SEO çalışmalarına yerel SEO denir. Daha fazla bilgi için SEO Çeşitleri

Başa Dön

Z

Zengin Metin Parçacığı (Rich Snippet)

Arama motorları sitenizi tararken onlara yol gösterebilecek anlamlı ekstra bilgiler sunulabilir. Bu bilgiler sayfaların html kodlarına eklenmektedir. Eklenen bu ekstra bilgiler örneğin bir ürün hakkında fiyat, marka gibi bilgilerdir. Bu verilen ekstra bilgileri okuyan arama motorları, arama sonuçlarında bu bilgileri kullanarak farklı bir görüntüde sitenizi sergileyebilir.

Başa Dön

Seo Sözlüğü arama motoru optimizasyonu için gereken en kapsamlı kaynaktır. SEO’ya özgün Seo Terimleri Türkçe açıklamaları ve kısaltmaları ile sizin için hazırladığımız SEO Sözlük sayfamızda. Sözlüğümüzde bulunmayan terimleri yorum bölümüne anlamları ile ekleyerek sözlüğümüzün gelişmesinde yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Print Friendly, PDF & Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.