Seolog Foother Logo

Backlinklerin Kalma Süresi

Backlinklerin Kalma Süresi Nedir?

arama motorları, geri bağlantıları yani backlinkleri sitenize gönderilen referanslar olarak algılıyor. Hal böyle olunca da referansı veren sitenin özellikleri, ne zamandan bu yana referans verildiği gibi konular önemli bir detaya dönüşüyor. Bu bağlamda backlinklerin kalma süresi önemli bir kriter. Yakın zamanda fazlaca verilen backlinklerden ziyade, geçmişten gelen bağlantılar daha kıymetli. Eğer güvenilen ve otoritesi yüksek bir siteden backlink aldıysanız, bu sitenizin yükselmesine yarar sağlayacak önemli faktörlerden biridir.

Backlinklerin Kalma Süresi Neden Önemlidir?

Arama motorları, backlink verilen siteyi ve backlink vereni hızla bir teste tabi tutuyor. Manipülasyona açık olan bu konu, arama motorlarının botları sayesinde hızla çözüme kavuşuyor. Geri bağlantının kurallara uygun ve doğal şekilde verilmesi en önemli kriter. Fakat manipülasyon varsa da hem bağlantıyı veren hem de alan cezalarla karşılayabiliyor.
Çalışmanın doğru yapılması kadar backlinklerin kalma süresi de çok önemli. Örneğin otoritesi yüksek bir siteden backlink aldınız. Fakat o site kısa süre sonra bağlantıyı kaldırdı. İyi başlayan bir iş böylelikle kötü sonuçlanabiliyor. Bu nedenle backlink stratejileri uzun soluklu olarak planlanmalıdır. Geçmişten gelen ve sabit kalan bağlantılar yükselmek ve daha iyi yerlerde yer almak için önemlidir.
geri bağlantı planlaması yapılırken yeni kaynaklar mutlaka araştırılmalıdır. Yeni ve güvenilen sitelerden bağlantılar almak her zaman iyidir. Fakat geçmişten gelen çalışmaların korunması da çok önemlidir. Çünkü backlinklerin kalma süresi organik bulunma ile doğru bağlantılı konulardır. Backlink bağlantısı ne kadar uzun süredir varsa, yükselme de o derece kolay olacaktır. Bu nedenle iyi diyalog her zaman sürdürülmelidir. Bağlantıyı veren siteden backlinkin kaybedilmesi durumunda iletişime geçerek sebebi sorgulanmalıdır. Bağlantıyı geri getirmek için de gerekli girişimler yapılmalıdır.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir