SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Anahtar Kelime ve Sayfa Başlığı

Anahtar Kelime ve Sayfa Başlığı

Arama motoru optimizasyon çalışmalarının gelip kilitlendiği iki önemli nokta burası. Çalışmaların tamamının şekillendiği anahtar kelimeler, kullanıcıyı yakalamayı başardığında; devamı için sayfanın başlığı ipucu veriyor. Bu iki kombinasyon doğru yapıldığında kilit çözülüyor. Yani SEO çalışmalarında anahtar kelime ve sayfa başlığı çok büyük önem taşıyor.

Çünkü yayıncılıkta en önemli unsur başlıktır. İnsanlar, okuyacakları haberleri başlıklarına göre seçiyorlar. Aradığınız bir konudaki içerik, eğer başlığı iyiyse dikkatinizi çekiyor. Bu nedenle başlık SEO çalışmalarında da önemli bir yer tutuyor. Fakat, anahtar kelime ile birleştirilen sayfa başlıkları başarıya daha kolay ulaşıyor.

Anahtar Kelime ve Sayfa Başlığı Neden Önemlidir?

Kelimeler arama motorları için hayati ihtiyaçtır. Arama motorları kelime ile sonuca gidiyorlar ve kullanıcılarına sonuçları gösteriyorlar. Haliyle anahtar kelimeler, optimizasyon çalışmalarının temelini oluşturuyor. Aranma ihtimali yüksek olan kelimeyi tespit edip bunun üzerine çalışma yapmak tecrübe ve önsezi gerektiriyor. Aynı zamanda analiz sonuçlarını doğru okuyabilen ve aksiyon alabilen bir beceri gerekiyor. Sonuçta bu ustalık doğru anahtar kelime ve sayfa başlığı ile dikkat çekmeyi sağlıyor.

Başlık, bir yayındaki en önemli detaydır. İçeriğin kalitesi ne kadar yüksek, verdiği bilgiler ne kadar net olsa da önemli olan başlıktır. Çünkü başlık kullanıcıyı yakalayan ilk unsurdur. Başlığın, sade, anlaşılabilen ve içerik hakkında net bilgileri aktarması gereklidir. Bunu yaparken anahtar kelimeyi içermesine de dikkat edilmelidir. Yani, anahtar kelime ile harmanlanan bir özet gibi olmalıdır. Bu denge, site içi SEO çalışmalarının en önemli unsurlarından biridir.

Anahtar Kelime ve Sayfa Başlığı Konusunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Arama motoru optimizasyonunun sağlıklı yürüyebilmesi için kelimelerin de doğru seçimi gereklidir. Hem anahtar kelimenin seçimi hem de bunun başlıkla sunulması konusunda şu iki noktaya dikkat edilmelidir:

  • Doğru başlık için anahtar kelimenin önemi: Anahtar kelime ve sayfa başlığı arama motorlarının ilk baktığı konumların başında geliyor. Aynı zamanda URL’ye dönüşmesi, başlığın önemini bir kez daha artırıyor. Çünkü URL içinde anahtar kelimenin bulunması açık ara bir fark yaratıyor. Bu nedenle odak nokta anahtar kelime olmalıdır. İçerik planlaması yapılırken anahtar kelimenin önemi büyüktür. Bunun için sayısız araç kullanılarak doğru anahtar kelimeler tespit edilmelidir.
  • Anahtar kelimenin geçtiği başlığın önemi: Doğru kelimelerin tespit edilmesinden sonraki aşama, bunu içeriğe ve başlığa dönüştürmektir. Anahtar kelimenin URL içinde yer almasının sağladığı avantaj, bu çalışmaları yapanların dikkat ettiği konudur. Bu nedenle anahtar kelimenin içerik başlığında, dolayısıyla da sayfa başlığında olması sağlanmalıdır. Böylelikle anahtar kelime geçen bir URL oluşturulabiliyor. Eğer içeriğiniz de rakiplerinizle rekabet edecek kadar iyiyse o zaman çalışma olumlu sonuçlar veriyor.

Anahtar Kelime ve Sayfa Başlığı Nasıl Olmalıdır?

Gündemi takip etmek çok önemlidir. Dolayısıyla, yaptığınız iş ne olursa olsun güncelliği yakalamak zorundasınız. İçeriklerinizin taze olması kadar, mümkün olduğunca güncel de olması önemlidir. Bu nedenle hem içerik üretiminde hem de başlıklarda güncel çağrışımlar yakalanmalıdır. Doğru anahtar kelimelerin güncel içeriklere uyarlanması ve popüler ifadeler içeren başlıkla sunulması başarıyı getirir. Çünkü kullanıcılar, ne ararsa arasın güncel konulara ilgi duyarlar. İçeriğin hem aradığı konu hem de güncel ifadeler içermesi onu içeriğe çekmeyi sağlar. Arama motorları da kullanıcı deneyimine önem verdiğinden tercih edilen içerikler her zaman üst sıralarda yer alabiliyor.

Bunun dışında anahtar kelimeyi kullanmak gayretiyle anlamsız ifadeler oluşturulmamalıdır. Başlık, anahtar kelimeyi içermeli ama aynı zamanda sade ve anlaşılabilen şekilde olmalıdır. Sadeliğin önemli olduğu arama dünyasında botlar özelliği bir avantaj olarak işaretleyecektir. Bu nedenle anahtar kelime ve sayfa başlığı oluşturulurken şu özellikleri taşıması önemlidir:

  • Başlık, anahtar kelimeyi içermeli ama anlam bütünlüğü olmalıdır.
  • Doğru ve net şekilde anlaşılabildiği şekilde kurgulanmalıdır.
  • Başlığı okuyan, içerik hakkında bilgi sahibi olabilmelidir. Başlık, içeriğin özetinin de özeti gibi olmalıdır.
  • 150 karakteri 8 kelimeyi geçmemesine dikkat edilmelidir.
  • Sayfa başlığı aynı zamanda URL’yi içereceğinden kısa ve net olmalıdır.

Anahtar kelime ve sayfa başlığı SEO çalışmalarını şekillendiren iki önemli unsurdur. Bu nedenle planlama ve çalışma şekli bu iki unsur üzerine şekillenmelidir. Doğru anahtar kelimenin tespiti, ilgi çekici içerik üretimi ve başlık ile istenilen sonucu almak mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form