Seolog Foother Logo

Whois Bilgileri

Whois Bilgileri Nedir?

Bir alan adının Whois Bilgileri onun kimlik bilgileridir. Alan adının sahibinin kim olduğu, hangi tarihte tescil edildiği, ne zaman biteceği ne zaman el değiştirdiği gibi bilgiler bu kimlik kartında yer alıyor. Sıradan internet kullanıcıları için önemsiz olan bu bilgiler, SEO çalışmalarında önemli bir yer tutuyor. Çünkü arama motorları şeffaflığı seviyor. Bu nedenle kimlik bilgilerinin de açık olmasını istiyor.

Whois Bilgileri SEO İçin Önemli Midir?

Alan adını tescil ettirdiğinizde kaydedilirken girilen bilgiler Whois Bilgileri içinde yer alıyor. İsteyen alan adı sahipleri bu bilgileri gizleyebiliyor. Çok büyük markalar çeşitli sebeplerden dolayı bu bilgileri gizleyebiliyor. Ancak gizlemesi o alan adının o markaya ait olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Ancak küçük işletmeler için bu bilgileri ulaşabilen şekilde bırakmak hayati önem taşıyor. Çünkü arama motorları gizli kimlik bilgilerine temkinli yaklaşıyor. Eğer bir internet sayfasının Whois Bilgileri gizli ise arama motorlarının tavrı da değişiyor. Piyasaya yeni giren bir internet sayfasının bu bilgileri neden gizlediği ile ilgilenmiyor. Fakat gizlemesinin bir sebebi olduğunu düşünerek arama değerlendirmelerinde geriye itiyor. Çünkü kullanıcılarını kime ait, nasıl bir siteye yönlendirdiğini bilmek istiyor.

Sonuç odaklı bir SEO çalışmasına başlanırken öncelik alan adına verilmelidir. arama motoru optimizasyonu uzun ve zahmetli bir çalışmadır. Tüm çalışmalar eksiksiz yapılsa bile sadece alan adı kimlik bilgilerinin gizli olması tüm çalışmanın etkisini yitirebiliyor. Bu nedenle alan adı ve SEO çalışmaları bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Gizleyecek bir şeyi olmadığına inanan işletmeler bu bilgileri açık tutmalıdır. Bu sayede, arama motorlarında üst sıralarda çıkmanın ilk adımı atılabiliyor. Whois Bilgileri açık olan siteler, iyi bir SEO çalışması ile uzun ve sorunsuz bir yolculuğa çıkabiliyor.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir