SEOLOG-29-EKIM-LOGO

SEO Programı

SEO Programı

SEO programı; web sitenizin arama motorlarındaki performansıyla ilgili verileri izlemenize, düzenlemenize ve analiz etmenize yardımcı olan çevrimiçi veya masaüstü olarak çalışan platformlara verilen isimdir. Genelde web siteleri hakkında bilgiler içeren veriler, anahtar kelime sıralamaları, trendler, geri bağlantılar ve web sitesi hızına kadar her şeyi içerebilir.
SEO Programı

SEO Programı Nedir?

SEO programı; web sitenizin arama motorlarındaki performansıyla ilgili verileri izlemenize, düzenlemenize ve analiz etmenize yardımcı olan çevrimiçi veya masaüstü olarak çalışan platformlara verilen isimdir. Genelde web siteleri hakkında bilgiler içeren veriler, anahtar kelime sıralamaları, trendler, geri bağlantılar ve web sitesi hızına kadar her şeyi içerebilir.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) programı, web sitelerinin arama motorlarında daha yüksek sıralamalar elde etmesine ve organik trafik almasına yardımcı olan bir yazılım aracıdır. Bu tür programlar, web sitesi sahiplerine ve pazarlamacılara, web sitelerinin performansını izlemelerine, analiz etmelerine ve optimize etmelerine yardımcı olur. SEO programları, genellikle aşağıdaki özelliklere sahiptir:

SEO Programları ile yapılan analizler biz SEO uzmanlarının işini fazlasıyla kolaylaştırmaktadır. Kolaylık yanında dışa aktarılan veriler ile planlı ve organize bir şekilde çalışılır.

SEO Programları

SEO yani arama motoru optimizasyonu, bir web sitesinin arama motorlarında görünürlüğünü ve dolayısıyla arama motorlarından gelen trafiği arttırmak için yapılan bir dizi işlemleri kapsayan ve bizce dijital pazarlamanın en önemli alt dalıdır. SEO’nun öneminin her geçen gün artması beraberinde SEO programı arayışının da artmasına sebep olmaya başladı. Büyük küçük bir çok SEO firması kendi iç dinamiklerine uygun olarak farklı SEO araçları, SEO yazılımları ve SEO programları kullanmaktadır.

 

SEO Analiz Aracı
SEO Analiz Aracı

Bir çok farklı SEO programı olsa da genel olarak ortak payda da aşağıdaki işlemleri gerçekleştirirler.

Anahtar Kelime Programı – Geçmişten beri SEO’nun temeli hep anahtar kelimeler olmuştur. Bu kural günümüzde de geçerliliğini korumaktadır. SEO’nun en temel uygulaması, doğru anahtar kelimeleri seçmeyi içerir ve anahtar kelime yazılımları sadece anahtar kelime hacmini ve fırsatları izler. Örnek: Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı , Keywords Every WhereGoogle Trendler , Wordtracker

Web Sitesi Denetim Programı – Anahtar kelimelerinizi yukarıdaki araçlardan biri kapsıyorsa, ihtiyacınız olabilecek bir sonraki şey web sitesi denetim programlarıdır. Bu tür SEO programları, site hızı, mobil uyumluluk, robot.txt dosyaları vb. gibi web sitenizin tüm teknik yönlerine bakar ve SEO stratejinize zarar veren yerleri saptamanıza yardımcı olabilecek verilerin bir özetini verir. Örnek: SEOLOG SEO Analiz Aracı,  Screaming Frog , Google Web Yöneticisi Araçları

Yerel SEO Programı – Normal SEO, organik arama sonuçlarına odaklanırken, Yerel SEO , daha küçük bölgeler ve harita listeleme dahil olmak üzere yerel arama sonuçlarına odaklanır. Yerel SEO programları, çevrimiçi dizinlerde tutarlı NAP (ad-adres-telefon numarası), incelemelerin varlığı vb. dahil olmak üzere yerel ve harita listeleri için sıralama faktörleriyle ilgili verileri izler ve analiz eder. Sadece Amerika ve Kanada için sonuçları verse bile Moz Local örnek gösterilebilir.

İçerik SEO Programı – İnsanlar içeriğinizi sosyal medyada paylaşıyor mu? Kaçırdığınız içerik fırsatları nerede? Web sitenizin içeriği başka bir siteden alınmış mı? İçerik SEO yazılımı yukarıdakilerin hepsini size söyleyecektir. Özellikle Copyspace gibi içerik SEO programları içeriğinizin özgünlüğü konusunda önemli bilgilendirmeler yapmaktadır.

Full SEO Programı – Yukarıdaki işlemlerin tümünü yapmaya çalışan SEO programlarına full SEO programı denilmektedir. Maalesef günümüzde tüm denetimleri tek başına yapabilen ve bir SEO programı yoktur. Yine de güvenirliği en yüksek ve SEO ajanslarının ilk tercihleri Ahrefs , SEMRush , Google Search Konsol ve SEOLOG SEO Analiz Aracını örnek gösterebiliriz.

SEO Programları Hangi İşlemleri Yapar?

SEO programları, web sitelerinin arama motoru performansını en üst düzeye çıkarmak ve sürekli olarak geliştirmek için kullanılır. Bu, işletmelerin ve web sitesi sahiplerinin daha fazla müşteri ve gelir elde etmesine yardımcı olur.

 • Sıralama iyileştirme: Web sitelerinin arama motoru sonuçlarında daha yüksek sıralamalar elde etmesine yardımcı olmak ve böylece organik trafik ve görünürlüğü artırmak.
 • Rekabet analizi: Rakiplerin SEO stratejilerini analiz etmeye ve onlardan öğrenmeye yardımcı olmak, böylece daha etkili ve rekabetçi SEO taktikleri geliştirmek.
 • Anahtar kelime araştırması: Doğru anahtar kelimeleri ve anahtar kelime fırsatlarını belirlemeye yardımcı olmak, böylece hedef kitleye daha iyi hitap eden içerikler üretmek.
 • Teknik SEO optimizasyonu: Web sitenizdeki teknik SEO sorunlarını tespit etmeye ve düzeltmeye yardımcı olmak, böylece arama motorları tarafından daha iyi anlaşılır ve endekslenir hale gelir.
 • İçerik optimizasyonu: İçeriği anahtar kelimelere göre optimize etmeye ve kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yardımcı olmak.
 • Backlink profilinin geliştirilmesi: Kaliteli ve uygun backlinkler oluşturmaya ve mevcut backlink profilini analiz etmeye yardımcı olmak.
 • Performans izleme ve raporlama: SEO performansınızı sürekli olarak izlemeye ve raporlamaya yardımcı olmak, böylece stratejinizi geliştirmek için verilere dayalı kararlar alabilirsiniz.

SEO Programına İhtiyacınız Var mı?

Aslında bu sorunun cevabı sizin veya ekibinizin SEO uzmanlığı ile orantılıdır. SEO uzmanlığı ne kadar ileri seviyeye ulaştıysa ihtiyacınız olacak SEO programından beklediğiniz detayda o kadar fazla olacaktır. Yeni başlayanlar için Google Search Console gibi araçlar işinizi görebilir. Diğer yandan Google’da Kaçıncı Sıradayım sorusunun cevabı için binlerce anahtar kelimenin takibi imkansız olacağından mutlaka bir Google Sıra Takip Programı kullanılmalıdır.

Google Sıra Takip Programı

Google sıra takip programları biz dahil bir çok SEO ajansı için hayat kurtarıcı araçlar içinde ilk sırayı almaktadır. Hem yaptığımız SEO çalışmalarının başarılarını takip edebilmemizi, hem de müşterilerimize hazırladığımız raporlardaki kolaylık sebebi ile Google sıra takip programları vazgeçilmezdir. Diğer yandan Google sıra takip yazılımları bazı sebeplerden dolayı kesin sonuçlar döndürmemektedir. Bunun cevabı ise yine Google’ın kendisindedir. Çünkü Google arama sonuçlarını aşağıdaki kriterlere göre özelleştirmektedir;

 • Arama yaptığınız konumunuz
 • Daha önceki arama geçmişiniz
 • Kişisel paylaşımlarınız (İlgi alanlarınız ile alakalı)
 • Sosyal bağlantılarınız
 • Önceki arama sorgularınız

SEO Programı Fiyatları

SEO programı fiyatı tabiki kullanılacak özellikleri, taranacak sayfa sayısı, takip edilecek anahtar kelime sayısı gibi bir çok kritere göre değişiklik göstermektedir. Screaming Frog SEO Spider gibi SEO programları 500 sayfaya kadar olan web sitelerini ücretsiz bir şekilde tarayıp Site içi SEO denetiminin büyük kısmını yapabilirken, 500 sayfadan daha fazla içeriğe sahip siteler için maalesef yıllık 209$ gibi bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Aynı şekilde Ahrefs veya Semrush’ta dns kayıtları ile onaylayacağınız web siteleri için belli bir tarama sayısına kadar ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca 7$ karşılığı 1 haftalık full sürüm ile Ahrefs’in tüm özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

SEOLOG olarak kendi SEO araçlarımız olan Google Sıra Takip Aracımız sınırsız kelime için ücretsiz olarak kullanabileceğiniz gibi, anahtar kelime, rakip ve site içi SEO denetimlerinizi gerçekleştirebileceğiniz SEO Analiz aracımızı da ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form