SEOLOG-29-EKIM-LOGO

SEO İçin Hemen Çıkma Oranını Düşürmenin Yolları

SEO İçin Hemen Çıkma Oranını Düşürmenin Yolları

SEO İçin Hemen Çıkma Oranını Düşürmenin Yolları Nelerdir?

Google Analytics içinde bulunan birçok metrik web sitenizin verimliliği ve kullanıcı deneyimini ortaya çıkarmaya yaramaktadır. Bunlardan en az dikkate alınan fakat çok önemli olan bir metrikte Hemen Çıkma Oranıdır.

Bu oranı düşürmek sayfa görüntülenme sayınızın ve e-ticaret sitelerinde satışları arttırmak açısından önemli bir etkendir. Hemen çıkma oranının düşmesine fayda sağlayacak bazı önerileri aşağıda bulabilirsiniz;

  • OKUNABİLİRLİĞİ ARTTIRIN

Ziyaretçilerin siteden ayrılmasının ana nedeni sitedeki içeriklerin okunabilirliğin düşük seviyede olmasından kaynaklanır. Kullanıcı deneyimi içeriklerin mümkün olduğunca okunabilir olması ile başlar.

Özellikle uzun yazılar okuyucuları iterken bu tarz durumların meydana gelmemesi için uzun metinlerden kaçınmakta fayda vardır.

  • POP-UP’LAR

Kullanıcıların yüzde 70’i pop-up’ları rahatsız edici olarak tanımlar. Bu durum geçmişten bugüne aynı şekilde ilerlemiş olup bunun asla değişmeyeceği tahmin ediliyor.

Site sahipleri arasında da bu durum yoğun bir şekilde tartışılmaya devam ediliyor. Pop up reklamları kullanıp kullanmamak arasında site sahipleri de aynı şekilde kararsızdırlar.

Genel olarak bakıldığında hem kullanıcıları hem de site sahiplerini rahatsız ettiğinden sitenizde popup kullanmaktan kaçınmakta fayda vardır.

  • HAREKETE GEÇİRİCİ MESAJLAR

Başlıkla ziyaretçileri siteye çektikten sonra onları zayıf bir CTA yüzünden kaybetmemelisiniz. CTA’nızın her daim ilgi çekici bir yapıya sahip olduğundan emin olmalısınız.

Bunlar kullanıcıları tıklamaya yöneltecek durumda dikkat çekici yapıda olmalıdır. CTA optimizesi sırasında her öğe büyük önem taşır. Bir düğmedeki metnin değiştirilmesini sağlamak küçük görünen bir olay olsa da büyük bir farkın ortaya çıkmasına neden olur.

Bu durum kullanıcıların ilgisini çekmeyi sağlarken onların sitedeki bir kaynak sayfasına erişmesine neden olabilir. Bu durum haliyle hemen çıkma oranının düşmesine neden olacaktır.

  • SİTENİZİ HER DAİM GÜNCEL TUTUN

Sitenizi doğru içeriklerle her daim canlı tutmak iyi bir yatırım getirisidir. Hubspot’a göre web sitelerini sürekli olarak yeni içeriklerle güncellemeye devam eden işletmeler, bunu yapmayanların aksine daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabiliyor.

Sizlerde sitenizi mümkün olduğunca güncel bilgileri içeren içerikler ile güncel tutmaya çalışın. Burada önemli olan unsur istikrardır.

Kendinize bir içerik planlaması yaparak bu plana uyun ve zamanla okuyucu kitlenizin nasıl arttığına kendi gözleriniz ile şahit olun. Düzenli okuyucu kitlesi sitenizin hemen çıkma oranını düşürmeye yardımcı olacaktır.

  • DOĞRU ANAHTAR KELİMELERİ HEDEFLEYİN

Anahtar kelime seçimleri sitenizin trafiğini yükseltme veya tam tersi azaltma etkisine sahiptir. Bu sebeple özellikle SEO çalışmalarında doğru hedef anahtar kelimeleri belirlemek çok önemlidir.

Belirleyeceğiniz anahtar kelimeler mutlaka sitenizin içeriği, kategorileri ile alakalı ve aylık belli bir sayıda aranma hacimleri olan kelimelerden oluşmalıdır.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ile içeriğinizi zenginleştirerek farklı aramalar yapan doğru kullanıcılarında sizi bulmasını sağlayabilirsiniz.

  • SAYFA YÜKLEME SÜRESİ

Site hızı her açıdan önemli bir kriterdir. Kullanıcılar tarafından bakıldığında hepimizin acelesi var ve beklemeye tahammül edemiyoruz. Google tarafından bakıldığında ise sürekli çalışan botları gereksiz kodlar ve Javalar ile oyalamaya hakkınız yok.

Bu sebeple sayfa yüklenme süreleri gerçekten önemlidir. Kullanıcılar hızlı sayfalarda gezinmeyi sever ve buda direkt olarak sitenizin hemen çıkma oranını etkiler.

Diğer taraftan örneğin bir e-ticaret sitesi sahibiyseniz ve siteniz yavaş yükleniyorsa emin olun binlerce lira kaybınız vardır demektir.

  • DIŞ BAĞLANTILARI YENİ SEKMEDE AÇTIRIN

Önemsiz gibi gözükse bile web sitenizden vermiş olduğunuz dış bağlantıları yeni sekmede açtırmak sizin faydanıza olacak bir davranıştır. Çünkü kullanıcıların büyük kısmı geri düğmesine basmayı sevmiyor. Bir dış bağlantı ile sitenizden ayrılan kullanıcıların çoğu yoluna diğer web sitesinden devam ederler. Buda sitenizin hemen çıkma oranını yükselten bir durumdur.

  • FARKLI CİHAZLARDA KULLANIMA UYGUNLUK

Hemen çıkma oranını etkileyen önemli unsurlardan birde web sitesinin cihaz uyumluluğudur. Öyle ki artık bunu sadece mobil cihazlar olarak düşünmemek gereklidir.

Birçok kişi artık evindeki televizyonlardan bile internette sörf yapıyor… Sitenizin her cihaza uygun olarak tasarlanması, optimizasyonun yapılması gelen ziyaretçinin web sitenizde daha fazla kalmasına yardımcı olmaktadır.

  • GÜVENLİĞİ ASLA UNUTMAYIN

Tabi ki dijital dünyada güvenlik olmazsa olmazdır. Web sitenize yükleyeceğiniz SSL sertifikası ile tüm ziyaretçilerinize sitenizin güvenli olduğunu göstermelisiniz. Özellikle internet dolandırıcılığının çok yüksek olduğu ülkemizde buna ekstra önem vermelisiniz.

Sonuç olarak bu yazımda hemen çıkma oranını düşürmenin birçok yolundan basit ve önemli olanları sizler için listeledim. Video içerik, iyi organize edilmiş iç linkleme vs gibi bir çok farklı yol kullanılarak hemen çıkma oranınızı düşürebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle…

www.sektorumdergisi.com/hemen-cikma-oranini-dusurmenin-yollari/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form