SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Gelen Bağlantıdaki Anchor Text

Gelen Bağlantıdaki Anchor Text

Gelen Bağlantıdaki Anchor Text Önemi

Arama motoru optimizasyonu çalışmalarında önemli pek çok faktör var ama hiçbiri güvenilir bir siteden referans almak kadar önemli değil. Uzman olunmayan bir konuda komşudan ya da arkadaştan tavsiye almak herkesin başvurduğu bir yöntemdir. Arama motorları da bu tavsiyeleri veren sayfaların bağlantılarını titizlikle inceliyor. Fakat daha da önemlisi bilgi kaynağı olarak gösterilen sayfanın puanı ise daha çok artıyor. İşte bu da gelen bağlantıdaki anchor text ile mümkün.

SEO çalışmalarında backlink (geri bağlantı) olarak adlandırılan bu bağlantılar hayati önem taşıyor. Bunların içinde sınıflandırılan anchor text, doğrudan sayfanın ilgili bölümüne yönlendirme yapıyor. Yönlendiren metin içinde kalın ya da farklı renkle vurgulanan bağlantı tıklandığında kaynak sayfanın ilgili bölümü açılıyor. Gelen bağlantıdaki anchor text sayesinde kullanıcı uzun metinlerin içinde kaybolmuyor.

Gelen Bağlantıdaki Anchor Text Nedir, Nasıl Kullanılır?

Backlinkin güvenilir sitelerden alınması herkesin malumudur. Arama motorları tarafından incelenen geri bağlantılar büyük önem taşıyor. Çünkü arama motoru botları bu bağlantıları bir referans olarak kabul ediyor. Giden bağlantıdaki içeriğin kullanıcıya daha iyi deneyim sunacağını düşünüyor. Bu nedenle bu bağlantı yöntemi önem taşıyor.

Anchor kelime anlamıyla ‘çapayı’ temsil ediyor. Çapa metin olarak düşünülen anchor text, başka bir sayfadaki bir bölüme yönlendirmeyi ifade ediyor. Bir başka deyişle ilgili bölüme bir çapa atıyor. Böylece kullanıcı doğru referans kaynağına daha kısa sürede ulaşıyor ve en iyi deneyimi yaşıyor. Bu da arama motorlarının istediği bir özelliktir. Kurulumu ise uzmanlık düzeyinde bir çalışma gerektiriyor.

Elbette bu anlatılanlar, gelen bağlantıdaki anchor text ve SEO’nun önemli bir bölümünü kapsayan dış bağlantılarla ilgilidir. Bir de iç bağlantılarda kullanılması son derece önemli olan çapa metinler (anchor text) vardır. İç seonun önemli parçalarından biri olan site için ancor text uygulamaları da ihmal edilmemelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form