SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Ürün Hizmet Tanıtımında Kullanabileceğiniz 4 Dijital Pazarlama Önerisi

Ürün Hizmet Tanıtımında Kullanabileceğiniz 4 Dijital Pazarlama Önerisi

Ürün Hizmet Tanıtımında Kullanabileceğiniz 4 Dijital Pazarlama Önerisi Nelerdir?

Son yıllarda çok fazla duyduğumuz dijital pazarlama kavramı Covid-19 sonrası daha fazla duyulur ve çok daha önemli bir hale geldi.

Tabi ki bunun en önemli sebebi Covid-19 ile dijital dünyada yaşanan sıçramadır. Belki 5-10 yıl sürebilecek dijital dönüşüm birkaç ay gibi kısa sürede gerçekleşti.

Eskiden sıkça konuşulan ama gerçek hayata geçirilemeyen uzaktan çalışma, uzaktan eğitim, kameralar aracılığıyla yapılan toplantılar ve ekmek siparişini bile internetten vermek gibi işlemler birkaç gün içinde çoğumuzun hayatının bir parçası oluverdi.

Dijital dünyada ki dönüşümün yansımasına baktığımızda mevcut satıcıların cirolarının katlanarak büyüdüğünü görebilmekteyiz. Diğer taraftan cirolardaki bu artış birçok kişiyi de dijital dünyada ticaret yapar hale getirdi. Evet dijital dönüşüm alıcıların sayısını arttırdı ve çevrim içi satın almayı katlayarak büyüttü. Ancak buna paralel olarak satıcıların sayısının da katlanarak büyümesine de yol açtı.

Sonuç olarak satıcılar arasında rekabetin artması daha önce pek önemsenmeyen dijital pazarlama ve SEO çalışmalarının da öneminin artmasına sebep oldu.

Geleneksel pazarlamada alıcı ve satıcı yüz yüze görüştüğünden dolayı satıcının ikna kabiliyeti oldukça önemli bir unsurdur. Fakat dijitalde böyle bir imkan yoktur. Alıcı web sitenize girer ürünü inceler satın almaya karar verirse satın alır ve gider. Peki satın almadan siteden ayrılıyorsa bunu engellemenin bir yolu yokmudur?

Dijital dünyada alıcıların satın alma kararlarını etkileyen fiyat, yorumlar, güven, kargo seçenekleri gibi birçok unsur bulunurken aslında birkaç ufak düzenleme ile bu unsurların tümünü etkisiz kılabilirsiniz.

Sonuçta iyi bir dijital pazarlama planlaması ile ulaşabildiğiniz kişiler sizin potansiyel müşterinizdir. Yapmanız gereken iyi bir satıcının kullandığı ikna tekniklerini dijitale taşıyabilmek. İşte size bu konuda yardımcı olabilecek 4 öneri;

1- REKLAM YAZILARI

Dijital dünyada alıcılara ulaşmanın en kolay yolu tabi ki de sosyal medya veya arama motorlarına verilen reklamlardır. Uyguladıkları reklam politikaları ile başarıya ulaşan birçok firmanın ortak özelliği vardır.

Bu özellik reklamlarda kullanılan görsellerin ve açıklamaların doğru bilgiler ve en önemlisi reklamı gören kullanıcıları harekete geçiren mesajlar içermesidir.

Doğru bilgi; kullanıcıları yanıltmayan, hizmet veya ürünün gerçek ve önemli özelliklerini belirten açıklamaları doğru bir şekilde eklemelisiniz. Bu sayede müşteri memnuniyetini üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Bu alıcıların sonraki alışverişlerinde de sizleri tercih etmesine fayda sağlar. Diğer durumda ise reklam ile sitenize çektiğiniz ziyaretçi reklam ile örtüşmeyen bir durumu fark ederse size güvenini kaybedecek, markanız için kötü yorum yaparak başka kişileri bile etkileyebilecektir.

Unutmayın ki dijital dünyada alıcıların satın alma kararını etkileyen en önemli unsur diğer kullanıcıların yapmış oldukları yorumlardır.

Harekete geçirici mesaj; reklam metinlerinizde veya görsellerinizde mutlaka kullanıcıları harekete geçiren bir mesaj eklemelisiniz. Bu reklamlarınızın etkisini arttıracak bir unsurdur. “Şimdi Tıkla”, “Bugün Satın Al”, “İndirimi Kaçırma”, “Bugüne Özel”, “Tükenmeden Satın Al”, “Şimdi Sana Özel” gibi harekete geçirici mesajlar en çok kullanılanlar arasındadır. Bu tarz mesajlar ile kullanıcıları ürünü veya hizmetinizi incelemeye şartlandırabilirsiniz.

2-KULLANILAN GÖRSELLER

Alıcıların satın alma kararlarını vermelerine yardımcı olmak için bir diğer önemli unsurda kullanılan ürün veya hizmet görselidir.

Bir e-ticaret sitesi düşünün, çok bilindik bir ürünü örneğin iPhone 11 satıyor. Bu ürün hakkında gerekli tüm bilgileri ürün sayfasına yazmış üstelik diğer sitelere göre çok uygun fiyatla satışa sunmuş.

Bu ürün için çok iyi bir reklam çalışması yapmış ve ziyaretçileri sitesine çekebiliyor. Fakat ürün görseli eklememiş veya çok net olmayan bir görsel ile ürünü satmaya çalışıyor.

Siz olsanız sadece fiyatı veya detaylı bir şekilde yazılan ürün açıklamalarından dolayı bu ürünü satın alır mısınız? Tabi ki de almazsanız.

İşte başka kullanıcılar içinde ürün açıklamalarından çok daha önemlisi ürün görselleridir. Ürün görselleri ne kadar net, detaylı ve kaliteli olursa alıcıların satın alma işlemini gerçekleştirme oranıda o kadar büyük olacaktır.

Diğer yandan ürün görsellerinde dikkat etmeniz gereken bir diğer konuda mutlaka görselin sattığınız ürünün görseli olmasıdır. Sattığınız ürüne yakın veya onu anımsatan görseller alıcılar gözünde güveninizin düşmesine ve bir önceki madde de yazdığım gibi kötü yorumlar almanıza sebep olur.

Gerçek hayatta memnun edemediğiniz 1 kullanıcı memnuniyetsizliğini 10 kişiye anlatırken, dijital dünyada 1 olumsuz yorum binlerce kişiye ulaşabilir.

3-ÜRÜNÜN FAYDASI

Ürün veya hizmetinizin standart özelliklerini açıklamalara yazmak asla yetmez. Ürün açıklamalarınız mutlaka farklı olmalı ve farkınızı ortaya koymalısınız. Ürünü alacak kişiye ürünün sağlayacağı faydadan bahsetmelisiniz. Kullanıcı, neden bunu satın almalıyım? sorusunu sormasa bile açıklamalarınız da bu ürünün en çok tercih edilme sebebini, diğer muadillerine göre artılarının neler olduğunu belirtmelisiniz. Tabi ki sattığınız ürün ya da verdiğiniz hizmet gerçekten kaliteli olmalı.

4-TRENDLERİ TAKİP ETMELİSİNİZ

Dijital dünyada çoğu kullanıcının satın alma sürecinde kararlarını etkileyen diğer unsurda trendlerdir. Geleneksel pazarlamada trendlere uyan satıcılar nasıl daha çok kazanıyorsa bu unsur dijital pazarlamada da etkilidir.

Günümüzün en önemli trendi Covid-19 ve onunla hayatımıza giren sosyal mesafe, hijyen, maskedir.

Bu 3 konuyu dikkate alarak kullanıcılarınıza ürünlerinizin ne kadar hijyenik şartlarda saklandığı, hazırlandığı, paketlendiği gibi mesajları vermelisiniz.

Hatta sipariş veren müşterilerinize ürünleriniz ile birlikte birkaç maske göndermek hem aldığınız hijyen tedbirlerinin doğru olduğu, hemde müşterilerinizi de düşündüğünüzün kanıtı olabilir.

Son günlerde televizyon ve dijital mecralarda bunu çok güzel anlatan Getir reklamlarına rastlamış olabilirsiniz. Sizi düşünüyoruz ve Getir siparişlerinizi kapınıza asıyoruz. Hijyeniğiz, güvenliyiz, sağlıklıyız ve en önemlisi sadece sizi düşünüyoruz…

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere sağlıkla kalın…

www.sektorumdergisi.com/4-dijital-pazarlama-onerisi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form