Seolog Foother Logo

Park Edilmiş Alan Adları

Park Edilmiş Alan Adları Önemi

İnternet yaşayan bir organizmadır. Bu organizma sürekli değişimler ve gelişimler gösteriyor. Bu değişimler sırasında bazı alan adları etkinliğini yitiriyor ya da el değiştiriyor. Bazı alan adları da “gelecekte para edeceği” düşüncesiyle yatırım amaçlı alınıyor. Yani ismi olan ama içeriği olmayan web sayfaları sıklıkla görülebiliyor. Bu durumda olanlara Park Edilmiş Alan Adları deniyor. Kullanıcıyı bir sayfa ile karşılıyor ve başkaca içeriği bulunmuyor.

Bu süreç bazen kısa sürüyor bazen de uzun zaman öylece kalıyor. Bu durumda olan alan adları tamamen yok sayılmıyor. arama motorları park halinde bekleyen alan adlarını da arama listesine kaydediyor. Hatta bu sayfalara reklam almaya bile olanak tanıyor. Bu da alan adı sahibinin hem para kazanmasını hem de geleceği dair bir projeksiyon tutmasını sağlıyor.

Park Edilmiş Alan Adları Nedir?

Alan adları yani domain, internette bulunmanın en önemli adımıdır. Akılda kalan bir ifade hızla bir markaya dönüşebiliyor. Bu nedenle bazı internet yatırımcıları harika olarak düşündüğü alan adlarını satın alıyor. İleride satmak ya da isme göre içerik oluşturmak için el altında tutuyor. Ancak bu süreçte alan adının da aktif olmasını istiyor. İşte tam bu noktada domaini park etmesi gerekiyor. Örneğin, “yapım aşaması” gibi bir açılış sayfası oluşturarak domainini park ediyor. Aynı şekilde, aktif olan ama sonrasında yenilenme ihtiyacı duyan firmalar da bazen bu sistemi kullanıyor.

Park edilmiş alan adları bu haldeyken bile aktif oluyor. Arama motorları hala sonuç sayfasında gösteriyor. Hatta park halindeki domaine reklam bile alınıyor. Bunun için tek yapılması gereken Google’ın alan adının park edilmesiyle ilgili yönergesine uymak. Bu amaçla kullanılan alan adlarının etkinliğini yitirmemesi için profesyonellerden destek almak gerekiyor.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir