SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Alan Adı Bitiş Süresi

Alan Adı Bitiş Süresi

Alan Adı Bitiş Süresi Nedir?

İnternette bulunmanın ilk ve en önemli kuralı bir alan adı sahibi olmaktır. Günümüzde; çok yaratıcı bir fikriniz yoksa, .com uzantılı alan adı bulmak neredeyse imkânsız. Eğer internet dünyasında yeni yola çıkıyorsanız isim seçimi kadar alan adı bitiş süresi de büyük önem taşıyor. Alan adları en az 1 yıllık süre ile satılıyor. 10 yıla kadar almak mümkünken, süre bittikçe yenilemek de bir çözüm olarak kullanılıyor. Ancak alan adının süresinin kısa olması bazı olumsuzluklar yaratabiliyor. Arama motoru optimizasyonuna doğrudan bir etkisi kanıtlanmasa da önemli etkileri olduğu düşünülüyor.

Alan Adı Bitiş Süresi Neden Önemlidir?

SEO çalışmalarında yüzlerce kriter değerlendirmeye alınıyor. Bu kriterlerin her birini yerine getirmek gerekiyor. Ancak kanıtlanmamış faktörleri de hesaba katmak gerekiyor. Bu faktörlerden önemlilerinden biri de alan adı bitiş süresi olarak kabul ediliyor. Konu ile ilgili mantıklı teoriler var. Arama motorları, alan adı süresi ile yakından ilgilidir. Çünkü, bir yıl süresi bulunan bir alan adının geleceğe dair planı yapmadığı düşünülmektedir. Süresi 3 yıldan daha fazla olan alan adları ise, ‘gelecek planı yapıyor’ diye değerlendiriliyor.

Elbette buradan alan adı bitiş süresi uzun olanlar ilk sırayı garantiliyor sonucu çıkarılamıyor. Çünkü bu kanıtlanan bir arama motoru optimizasyonu değil. Bunun için pek çok kriterin bir araya gelmesi ve sitenin mükemmel hale getirilmesi gerekiyor. Alan adının ne zaman biteceği de bu önemli kriterlerden biridir. SEO çalışmasından iyi sonuç alabilme zamana yayılan çalışma ile mümkündür. Kısa süreli alan adları, SEO çalışmalarını olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle, SEO uzmanının vereceği tavsiyeler doğrultusunda alan adı bitiş süresi uzatılması doğru bir hamledir. Bu, hem siteye hem geleceğe yapılan iyi bir yatırımdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form