Seolog Foother Logo

Alan Adı Bitiş Süresi

Alan Adı Bitiş Süresi Nedir?

İnternette bulunmanın ilk ve en önemli kuralı bir alan adı sahibi olmaktır. Günümüzde; çok yaratıcı bir fikriniz yoksa, .com uzantılı alan adı bulmak neredeyse imkânsız. Eğer internet dünyasında yeni yola çıkıyorsanız isim seçimi kadar Alan Adı Bitiş Süresi de büyük önem taşıyor. Alan adları en az 1 yıllık süre ile satılıyor. 10 yıla kadar almak mümkünken, süre bittikçe yenilemek de bir çözüm olarak kullanılıyor. Ancak alan adının süresinin kısa olması bazı olumsuzluklar yaratabiliyor. arama motoru optimizasyonuna doğrudan bir etkisi kanıtlanmasa da önemli etkileri olduğu düşünülüyor.

Alan Adı Bitiş Süresi Neden Önemlidir?

SEO çalışmalarında yüzlerce kriter değerlendirmeye alınıyor. Bu kriterlerin her birini yerine getirmek gerekiyor. Ancak kanıtlanmamış faktörleri de hesaba katmak gerekiyor. Bu faktörlerden önemlilerinden biri de alan adı bitiş süresi olarak kabul ediliyor. Konu ile ilgili mantıklı teoriler var. arama motorları, alan adı süresi ile yakından ilgilidir. Çünkü, bir yıl süresi bulunan bir alan adının geleceğe dair planı yapmadığı düşünülmektedir. Süresi 3 yıldan daha fazla olan alan adları ise, ‘gelecek planı yapıyor’ diye değerlendiriliyor.

Elbette buradan alan adı bitiş süresi uzun olanlar ilk sırayı garantiliyor sonucu çıkarılamıyor. Çünkü bu kanıtlanan bir (Arama Motoru Optimizasyonu) değil. Bunun için pek çok kriterin bir araya gelmesi ve sitenin mükemmel hale getirilmesi gerekiyor. Alan adının ne zaman biteceği de bu önemli kriterlerden biridir. SEO çalışmasından iyi sonuç alabilme zamana yayılan çalışma ile mümkündür. Kısa süreli alan adları, SEO çalışmalarını olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle, SEO uzmanının vereceği tavsiyeler doğrultusunda Alan Adı Bitiş Süresi uzatılması doğru bir hamledir. Bu, hem siteye hem geleceğe yapılan iyi bir yatırımdır.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir