SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Alan Adı Yaşı

Alan Adı Yaşı

Alan Adı Yaşı Nedir?

Arama motoru optimizasyonu uygulamaları çok geniş bir yelpazede değerlendiriyor. Kanıtlanan pek çok kriter uygulandığında başarı geliyor. Ancak kanıtlanamayan ve etkisi olduğu düşünülen uygulamaları uzmanlar önemsiyor. Bunlardan birini de alan adı yaşı oluşturuyor. Çünkü geçmiş yıllarda alan adının ne kadar zaman tescil edildiği önemli bir kriterdi. Arama motorları, alan adının ne zaman tescil edildiğine bakıyor ve sıralama sonuçlarını buna göre belirliyordu. Eskiden; tescil tarihi eski olanlar üst sıralarda yer alıyordu. Ancak yıllar geçtikçe optimizasyonlar da evrim geçirdi. Tescil tarihi önemini yitirmedi ama önemli kriterler arasından arka sıralara itildi.

SEO Çalışmalarında Alan Adı Yaşı Önemli Mi?

Arama motoru optimizasyonlarında site kriterlere uygun hale getiriliyor. Ancak botlar, uyguladığınız kriterleri kontrol etmekle kalmıyor. Aynı zamanda alan adı yaşı ile de ilgilenmekteler. Örneğin aynı hizmeti veren iki site arama sonuçlarında yarışıyor. Sitelerden birinin tescili 20, diğeri 1 yıl olmasına rağmen yeni olan yukarıda çıkıyor. Çünkü arama motorları artık tescil tarihine bakmıyor. SEO kurallarına uyup uymadığına, kuralları yerine getirip getirmediğine bakıyor. Dolayısıyla eski siteler artık avantajını kaybetti. Günümüzde doğru çalışmaları yapan siteler arama sonuçlarında üst sıralarda yer alıyor.

 

Arama motorları, alan adı yaşı ile ilgilenirken içeriğe önem veriyor. Çünkü internet sitelerinin kullanıcılara kusursuz deneyim sunmasını istiyor. Bunun için de optimizasyon çalışmaları büyük önem taşıyor. Sadece arama motorları için değil güvenilir ve kalıcı olmak isteyen işletmeler içeriğe önem veriyor. Bu önemi, doğru çalışmalarla optimize edebildiğinde de ilk sıralarda yer alıyor. Özetle, arama motorları, eski olup hiçbir içerik paylaşmayan alan adlarını önemsemiyor. Onlar için içeriğin zenginliği ve kullanıcı deneyimidir. Bunun için de alan adı yaşı ile değil içerikle ilgileniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form