(0212) 212 5736 / (0542) 345 1980

Çıkmaz Sayfa (Dead-End Page)

ciikmaz-Sayfa
Çıkmaz Sayfa (Dead-End Page)

Çıkmaz Sayfa (Dead-EndPage) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Başka hiçbir web sayfasına bağlantısı olmayan internet adreslerine çıkmaz sayfa adı verilir. Çünkü bu sayfalar üzerinde bir kullanıcı ya da botun başka bir yere sayfaya gidebileceği herhangi bir bağlantı bulunmamaktadır.

Bu tür sayfaları açmak istediğiniz zaman 404 Not Found yazısı ile sıklıkla karşı karşıya kalabiliriz.404 hata sayfaları en kullanışsız adreslerden bir tanesidir. Bunun nedeni ise kullanıcı bu sayfada aradığını bulamayınca sayfayı kısa sürede terk edecektir. İnternet adresi sahiplerinin kullanıcı kaybetmemek için mutlaka sayfalarına müdahale etmesi gerekir.

HTTP 404 Hatasının Nedenleri Nelerdir?

  • Sunucuda dosyaların yanlış klasöre aktarılması,
  • Aratılan sayfanın kapatılması,
  • Dosyanın yeniden isimlendirilmesi,
  • Başka sitelerden yanlış uzantıların verilmesi,
  • Sayfanın kaldırılmış olması,
  • Yazım yanlışı,
  • Sayfa içerisinde iç ve dış bağlantıların hatalı olması 404 hatasının ana nedenleridir.

404 Hatası ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

404 hata statüsü tarayıcıdan erişildiğinde sitenin sunucuda bulunmadığını gösterir. Erişilmek istenen adresin 404 hatası vermesi kullanıcıların bir hayli canını sıkıyor. Bu uyarı ile karşılaşan web sitesinin güvenilme olduğu hissiyatı ortaya çıkıyor. Yeni kurulan ya da uzun yıllardır faaliyet gösteren sayfalar 404 hatası ile karşılaşabilir. Bu hata, arama sonuçlarını ve performansını yüksek oranda etkilemektedir. Bu yüzden düzenli aralıklarla sitenizi kontrol etmeniz gerekir.

Ender şekilde site üzerinde 404 Not Found hatası etkili olmasa da sürekli olarak bu hatanın verilmesi ziyaretçiler tarafından kötü şekilde karşılanır. Seolog olarak kullanıcıların bu tür hatalardan çekindiklerini gördük. Alternatif internet adreslerin varlığı dolayısı ile sizden vazgeçen kullanıcı aynı hizmeti sunan farklı bir internet adresine yönelebiliyor.

HTTP 404 Hatası Nasıl Çözülür?

  • İnternet adresinde bulunan kampanya gibi geçici sayfaları kaldırdığınız zaman indekslenmiş olan linkler yok olmamaktadır. Bu yüzden 404 hatası ile karşılaşabiliriz. Buna engel olmak için 301 ile kalıcı olarak yönlendirme uygulamasının yapılması gerekir.
  • Bir adresi kısa süreli olarak kaldıracaksanız başka sayfaya 302 ile geçici olarak yönlendirme yapabilirsiniz.
  • Başka sitelerden verilecek yanlış link uzantısı ile oluştururken 404 hatalarını, o sayfayı kullanışlı hale getirerek çözebilirsiniz.

HTTP 404 Hatası Nasıl Tespit Edilir?

Hata verilerini almak için internet adresinizi Google Webmaster Tools’a ekleyin. Daha doğra doğrulama işlemini yapın Doğrulatma işlemi sonrasında Http 404 hatalarını kolaylıkla görebilirsiniz.

Print Friendly, PDF & Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.