Seolog Foother Logo

Google Algoritma Cezası

Google Algoritma Cezası Kavrayalım

Arama motorlarında sağlıklı şekilde yer alabilmek, günümüz pazarlamasının en önemli unsurlarından biridir. Her dakika, binlerce zihin arama motorlarının sonuçlarında yukarılara çıkmak için çalışıyor. Farklı farklı yollar bulunuyor üst sıralar hedefleniyor. Doğru yoldan gitmek yerine, arkadan dolaşmayı, manipülasyon yapmayı alışkanlık haline getirenler de zihnini bu yönde kullanıyor. Elbette kısa süreli, göstermelik zaferler sağlayan bu zihinlerin projeleri çabuk çöküyor. Çünkü arama motorları bu konuda çok hassas davranıyor ve cezalar kaçınılmaz oluyor. Manuel cezaların yanında Google algoritma cezası da işletmeleri derinden sarsıyor. Çünkü sadece art niyetli değil, bilinçsizlikle yapılan optimizasyon çalışmaları da bu sonuçları doğurabiliyor.

Google’da Yer Almak Neden Önemli?

arama motoru devi Google, zirvedeki yalnızlığını kullanıcı deneyimine verdiği öneme borçlu. Basit bir sayfa üzerinden kullanıcılara hızlı ve en iyi sonucu ulaştırmayı amaç edinen Google, bunun için katı kurallar uyguluyor. Her gün evrimleşen yeni sürümüyle çıktığı günden bu yana büyüyerek varlığını sürdürüyor. Google’ın oluşturduğu bu büyük arena, işletmelere de büyük avantajlar sağlıyor. Çünkü bu sayede, satış ve pazarlama hiç olmadığı kadar kolay hale geldi. Arama sonuçlarında görünme sayesinde satışlar ve cirolar arttı. Bunun için de Google’ın koyduğu kurallar var. Yani platformda yer almak isteyenlerin bazı standartları yerine getirmesi gerekiyor. Getirmeyenler ise manuel ya da Google algoritma cezası alabiliyor.

Google Algoritma Cezası Nedir?

İşte o büyük platformda yer alabilme işletmelerin önünü açıyor. Bunun için de belirlenen kurallara harfiyen uyum gerekiyor. Bu uyumu da öğrenebilen botlar araştırıyor. Sitenizin Google indeksinde yer alması için bazı kriterler, varlığını sürdürebilmesi için de başka kriterler gerekiyor. Örneğin siteniz spam içeriklere yer veriyorsa, çok fazla kalitesiz bağlantı alıyorsa, casus yazılımlar içeriyorsa o zaman hızla Google algoritma cezası ile karşılaşıyor. Google, bu tür içeriklere yer veren siteleri ya arama sonuçları sayfalarında geriye itiyor ya da tamamen çıkarıyor. Geri dönüşü elbette mümkün ama hayli zahmetli ve sabır isteyen bir süreçtir.

Hangi Sebeplerde Google Algoritma Cezası Uygulanır?

Doğru yapılan optimizasyon çalışmalarında bu tür cezalar mümkün olduğunca az görülüyor. Fakat bilinçsiz yapılan çalışmalar ya da kontrolsüz bırakılan web sayfaları bu cezalarla karşılaşabiliyor. Bir sayfada aldatmaya yönelik fazlaca anahtar kelime kullanmaktan, sitenin hacklenmesine kadar birçok sebep bulunabiliyor. Ceza sebeplerinden bazıları şöyle sıralanabiliyor:
• Sitenizdeki bir açıktan yararlanan hackerler, sitenize casus yazılım ya da virüs ekliyor. Arama motoru bunu sizden önce tespit ederse ceza veriyor.
• Eğer sayfa başlığı (Title) ve özetini (description) içerikten farklı ve kullanıcıyı aldatmaya yönelik hazırlarsanız Google algoritma cezası kaçınılmaz olabiliyor.
• Hit gönderen sitelerden sahte backlinkler almanız en temel ceza sebeplerinden biri.
backlink bombardımanı, rakip siteler tarafından da yapılabiliyor. Bu nedenle sık sık kontrol etmeli ve zararlı bağlantıları reddetmelisiniz.
• Anahtar kelime öbeklerini kullanıcıyı aldatmaya yönelik dizmek de arama motorlarının dikkatinden kaçmıyor.
Ne Türde Google Algoritma Cezası Uygulanıyor?
Özellikle ticaretini internet üzerinden sürdüren işletmeler için arama motorları en önemli araçtır. Hem ücretli reklamlar hem de organik trafik satışlarda önemli etkiler sağlıyor. Çalışmaların tamamı da üst sıralarda bulunma ve pazar payını yükseltme amacıyla yapılıyor. Bu bağlamda Google algoritma cezası alarak gerilere düşme ya da sayfalardan tümden kaldırılma cezaları uygulanabiliyor. Algoritma, kurallara uymayanlara şu türde cezalar veriyor:
• Sandbox’a düşme: Google’ın bir filtreleme yöntemidir. Bu kutuya düşen sayfaların tekrar çıkması hayli zahmetli ve sabır gerektiren bir çalışma gerektiriyor. Filtrelemenin çeşidine göre gerilere düşme ya da arama sonuçlarından tamamen çıkarılmayla sonuçlanabiliyor. Bunun sebepleri arasında sitenizin uğradığı saldırı da var. Eğer siteniz casus yazılım içeriyorsa filtreler sizi görünmez hale getiriyor.
• Sıralama cezası: Yine aynı filtreleme yöntemine göre sayfanız, eksi 30 ile 90 arasında bir sıra kaybediyor. Buradaki rakamlar sayfa sayısını ifade ediyor. Yani, web sayfanız bir anda 90 sayfa geriye düşebiliyor. Bunun sebeplerinin başında ise sahte backlinkler geliyor.
Google Algoritma Cezası Aldıktan Sonra Ne Yapmalı?
Google, sitelerin kendi gözünden nasıl göründüğü ve nasıl performans gösterdiği konusunda fazlaca araç da sunuyor. Bunun için Analytics ve Search Console gibi araçları aktif kullanmalısınız. Eğer sitenizde belirgin bir sayfa düşüşü görüyorsanız hemen Search Console’dan sebeplerini araştırmalısınız. Çünkü burası Google algoritma cezası ve sebeplerinin görüldüğü bölümdür. Buradan düzeltmeleri yaparak hızla cezaya itiraz edebilirsiniz. Eğer belirtilen eksikleri yerine getirdiyseniz, cezanız bir süre sonra kaldırılabiliyor. Fakat eksiklikler devam ediyorsa, düzeltmeniz bekleniyor.

Google Algoritma Cezası Almamak İçin Ne Yapmalı?

Web sayfalarının sağlıklı işleyebilmesi için güvenlik önemli bir aşamadır. Bu güvenlik, sadece hacklenme ya da hesapların ele geçirilmesi şeklinde algılanmamalıdır. Sitenizin rakipler tarafından uğrayacağı backlink saldırılarına karşı da güvenlik duvarınız olmalı. (Arama Motoru Optimizasyonu) dünyasında “Anti SEO” diye bir terim var. Bu yöntem, üst sıralarda yer alan işletmelerin geri düşmesi için rakipler tarafından uygulanıyor. Sayfayı güvensiz gibi göstermek için çeşitli girişimler yapılıyor. Bunun başında da kalitesiz sitelerden backlink göndermek geliyor.
Bu durum, site itibarınızın gölgelenmesine sebep olabiliyor. Bunun için sitenizin aldığı bağlantıları sık sık kontrol etmelisiniz. Google, bunu sağlama amacıyla önemli araçları kullanıma sunuyor. Bu araçları doğru kullanarak Google algoritma cezası gibi tehlikelerden uzak kalabilirsiniz. Bir web sayfası işletmenin, görünmeyen ama önemli bir görevlerinden biridir. Bu görev sıklıkla yerine getirilmelidir. Teknik bir konu gibi görünen bu detay için uzmanların yardımları daha sağlıklı sonuçlar doğuruyor. Teknik bilgi ve tecrübe gerektiren cezaların ortadan kalkmasının bir süreç olduğu ve sabırla ilerlenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir