SEOLOG-29-EKIM-LOGO

DMCA Şikayeti

DMCA Şikayeti

DMCA Şikâyeti Önemi

İnternetin yaygınlaşması, birçok şeye hızlıca ulaşılmasını sağladı. Artık bir ürün için mağazalarda dolaşmak, yeni şarkı çıktığında kaset dükkanına gitmek gerekmiyor. Bunlara ek olarak aranan bir bilgi için kütüphanelerde saatlerce vakit geçirmek zorunda değilsiniz. İstediğiniz bilgi ya da ürün anında ekranlarınıza düşüyor. Fakat internette her şeyin kolayca ulaşılması, onların istenildiği gibi kullanılması anlamını taşımıyor. Bilakis, özellikle içerik paylaşımlarında telif haklarına çok dikkat etmek gerekiyor. Çünkü uluslararası telif yasaları ve arama motorları telif konusuna büyük hassasiyet gösteriyor. Burada DMCA şikâyeti de önemli bir yer tutuyor. Çünkü telif nedeniyle bir içerik kaldırıldıysa, onarılmaz yaralar bırakabiliyor.

DMCA Şikâyeti Nedir?

Özellikle dijital üretimlerin artmasıyla birlikte telif hakları da önemli bir konuma geldi. Youtube’da bilinmeyen bir şarkıyı yeniden yorumlayıp kendi ürünü gibi pazarlayanlar bile var. Hal böyle olunca fikir ürünü olan ürünlerin korunması da büyük önem taşıyor. İnternet üzerinde yayımlanan pek çok içerik için de ABD Telif Hakları Koruma Yasası (DMCA- Digital Millennium Copyright Act) güvence niteliğinde. Bu yasa oldukça hassas çalışıyor ve telif hakları konusunda titiz davranıyor. Telifi ödenmeyen bir ürünün başka yerlerde kullanılmasına kesinlikle izin vermiyor.
DMCA şikâyeti söz konusu olduğunda yaptırımları oldukça sert oluyor. Bu kapsamda herhangi bir içerikte telif hakları ihlali varsa içerik doğrudan yayından ve arama sonuçları sayfasından kaldırılıyor. Diğer yandan yasanın ihlal edilmesi nedeniyle içeriğin kaldırıldığına yönelik bilgilendirme de yapılıyor. Bir içeriğin yayından kaldırılması fakat indekste hala yer alması ise web sayfası için gerçekten yaralayıcı sonuçlar doğuruyor.

DMCA Şikâyeti ve Sonuçları

İçerikler, kullanıcılara organik olarak ulaşmanın tek yoludur. Fakat içeriğin de özgün olması son derece önemlidir. Hem yazılı hem de görsel içeriklerde kopyadan uzak durulması önemlidir. DMCA şikâyeti alan bir içerik, hızla değerlendirmeye alınıyor. Telif sahibinin eserin kendine ait olduğunu ispat etmesinin ardından içerik yayından kaldırılıyor. Üstelik bununla ilgili telif yasasının ihlal edildiğine dair bir uyarı da yer alıyor. Ayrıca arama motoru sonuç sayfasında içerik yer alıyor fakat yine telif yasası nedeniyle kaldırıldığı belirtiliyor. Bunu düzeltmek de içerik kaldırılsa bile hayli zor.

DMCA Şikâyeti Konusunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Kopya içerikler, en büyük sorunlardan biridir. Ne kadar önlem alsanız da türlü yöntemlerle internetteki her içerik kopyalanabiliyor. Fakat bir şeyi yapabilmek, istenildiği zaman yapılabileceği anlamına gelmiyor. İçerik planı yapılırken “özgünlük” en büyük rehber olmalıdır. Bu içeriğin üretiminden, kullanılan görsellere, videolara ve videoların alt seslerine kadar yayılmalıdır. Örneğin size özel çekilen bir videonun altına yerleştirilen bir müzik, telif sorunu yaşamanıza neden olabiliyor. Bu nedenle DMCA şikâyeti olmaması için üretimlerin tamamının özgün olması gerekiyor.

DMCA Şikâyeti Almamak İçin Ne Yapmalı?

Hem yeni bir web sayfası kurgularken hem de optimizasyon çalışması yapılırken telif hakları dikkate alınmalıdır. Masraftan kaçmak adına yapılan kanunsuz uygulamalar her zaman baş ağrıtmıştır. Bu, arama sonuçlarından çıkarılma gibi geri dönülmeyen sonuçları da beraberinde getirebiliyor. Bunun için içeriklerinizin özgün olmasına önem vermelisiniz. Kullanılan görseller, infografikler, videolar ve müzikler tamamen size özgü olarak üretilmelidir. Reklam ve tanıtım, bütçe isteyen bir yatırımdır. Kaş yaparken göz çıkarmamak için özellikle kötü imaj bırakan uygulamalardan kaçınılmalıdır. Bunların başında da DMCA şikâyeti gibi telif sorunlarına neden olan konulara dikkat edilmelidir. Bu hem site otoritesi hem de güvenilirlik açısından son derece önemlidir ve SEO faktörlerine doğrudan etkilidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form