Seolog Foother Logo

Arama Sorgularını Sınıflandırma

Arama Sorgularını Sınıflandırma Yöntemleri 

Arama sorgularını sınıflandırma web sorgulamalarında kullanılan bir bilgi bilimi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Arama sorguları sınıflandırma esas olarak görev atama olarak kullanılmaktadır. Bu noktada arama sorguları sınıflandırması web aramalarında sağladığı kolaylıklar sağlamaktadır. Farklı kullanıcılar için daha iyi arama sonuçlarını sağlamaya yönelik bir çalışmadır. Örnek verecek olursak Apple araması yapan bir kullanıcı firma ismi görmek isterken, diğer bir kullanıcı meyve görmek isteyebilir. Bu noktada ortaya arama sorgularını sınıflandırma çıkmaktadır.

Çeşitli zamanlarda ortaya çıkan arama ve reklamlar ile birlikte bu sınıflandırma yapılmaktadır. kullanıcı deneyimi ile birlikte ortaya çıkan bu durumda asıl hedef kullanıcının istediğini önüne getirmektir.

Arama Sorguları Sınıflandırma Nasıl Elde Edilir?

Arama Sorguları Sınıflandırma Nasıl Elde Edilir? sorusu da merak edilen sorulardan biridir. Bunun için çeşitli parametreleri kullanmak mümkündür. Arama yapılırken genelde iki ya da üç kelimeden oluşan terimler kullanılır. Bunun dışında 4 kelimeli aramalarda mevcuttur. Bu nedenle her sorgu birçok farklı anlamı beraberinde getirmektedir. Apple kelimesi buna en basit örnektir.

Yine Java kelimesi de bir programlama dili ve Endonezya içerisinde bir ada olarak karşımıza çıkmaktadır. arama motorları burada bir sınıflandırma yaparak sonuçları karşımıza çıkarmaktadır. Daha önce de belirtildiği gibi bu durum için birçok parametre kullanılmaktadır. Bunların başında ise arama yaparken kullanılan kelime sayıları ile arama geçmişi gelmektedir. Bu tür karmaşaların önüne geçmek için bu tür sınıflandırmalar yapmak oldukça önemlidir.

Arama Sorguları Parametreleri Nelerdir?

Arama Sorguları Parametreleri Nelerdir? sorusu da en çok merak edilenler arasında yer almaktadır. Çünkü bu parametrelere göre bir sınıflandırma yapılmakta ve kullanıcının önüne bir sonuç getirilmektedir. Bunun için şu parametrelere bakılır.

  • Meta Arama Motorları
  • Dikey arama
  • Çevrim içi reklamlar

Bu hususlar sınıflandırma için kullanılan veriler ve parametreler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle bu sınıflandırma yapılırken veriler göz önünde bulundurulur. Arama sınıflandırması ile daha kolay ve istenen sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Örneğin futbol ile ilgili Beşiktaş araması yapan birinin karşısına semt olan Beşiktaş çıkmayacak ve istenen sonuçlar listelenecektir.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir