SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Google RankBrain

Google RankBrain

Google RankBrain, Google tarafından ortaya atılan ve aramalarda kullanılan bir yapay zeka sistemidir. RankBrain, arama motoru sorgularıyla en alakalı sonuçları belirlemek için makine öğrenimini kullanan Google'ın temel algoritmasının bir bileşenidir.

Google RankBrain Nedir?

Google RankBrain, Google tarafından geliştirilen ve arama sonuçları için kullanılan bir yapay zekâ sistemidir. Google RankBrain, Google tarafından ortaya atılan ve aramalarda kullanılan bir yapay zeka sistemidir. Bu Google yapay zeka esasında makine kafası ile çalışmaktadır ve aramalarda Google’a yardımcı olmaktadır. Bunun yanında bu yapay zekanın en büyük özelliklerinde biri de herhangi bir konu için kullanıcıdan bir şey öğrenmesine gerek olmamasıdır.

Kendisi bilgi toplayabilmekte ve kullanıcılardan herhangi bir bilgi almasına gerek kalmamaktadır. Yine arama sonuçlarında olduğu gibi kendi kendine işlem yapmak yeteneğine sahip bir yapay zeka konumundadır. Özellikle yeni aramalar sırasında kullanılması Google için oldukça önemli bir noktada yer almaktadır.

Google arama motoru internet sitelerinin sıralamasını yaparken oldukça büyük bir yapay zekaya sahip algoritma kullandığından dolayı SEO çalışmalarında bu hususa dikkat edilmesi gerekiyor.

Google RankBrain Nedir Nasıl Çalışır?

Google RankBrain nasıl çalışır konusu esasında biraz karmaşık gibi görünmektedir. Ancak milyonlarca kelimenin matematiksel olarak yazılmasıdır. Yine bu matematiksel yazımların sistem tarafından anlaşılır olmasıdır. Bu şekilde oluşturulan bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Kısacası Google RankBrain verilen kelimelere karşı kullanıcıya en yakın sonuçları getirmektedir.

Bu sayede kullanıcılara verilen sonuçlar daha tutarlı ve istenilene en yakın sonuçlar olmaktadır. Bu yapay zeka ile birlikte kullanıcıların daha rahat arama deneyimi yaşamları sağlanmıştır. Aramaların kolaylaşmasını sağlayan bir yapay zekadır. Özellikle yeni sorgu kelimeleri ve cümleleri ile karşılaşıldığında bu yapay zeka devreye girmektedir. Google arama motorunun işini oldukça kolay hale getirmekte ve kullanıcı deneyimini yukarılara taşımaktadır.

Google RankBrain Algoritması ile birlikte internet kullanıcılarının ne aradığını, nasıl aradığını, hangi zaman dilimlerinde aradığını çok daha iyi kavrayarak ortaya çok daha etkili ve verimli bir yanıt sağlıyor. Bu algoritma ile birlikte insanların arama işlemlerinde karşılarına çok daha doğru ve etkileşimi yüksek siteler çıkmış oluyor.  Günümüzde internet sitelerinde ki SEO çalışmalarının algoritmalardan bağımsız hareket etmesi imkânsız hala geliyor.

Google RankBrain Kullanım Amacı Nedir?

Esas olarak Google RankBrain kullanım amacı şudur. Beklenmedik bir sorgu ile karşılaşıldığında en uygun sonuçları vermek üzere kullanılmaktadır. Yapay zekanın görevi budur. Örnek verilecek olursa, her gün girilen aramaların 7 de birlik kısmı yeni sorgulardan oluşmaktadır. Bu yeni arama sorgularının nasıl sonuçlar getireceğine Google RankBrain karar vermektedir.

Bu yapay zeka ile birlikte her gün eklenen yeni arama sorgularına tutarlı ve en yakın cevabı verme görevini Google RankBrain üstlenmektedir. Bunun yanında arama motorunun çok daha iyi bir yere gelmesini sağlamaktadır. Her ne kadar tahminler üzerinden verileri getiriyor olsa da yapay zekanın sahip olduğu algoritma kesinlikle istenilene yakın sonuçları getirmektedir.

26 Ekim 2015 – Rankbrain Güncellemesi

Google SEO güncellemeleri içinde Rankbrain güncellemesi, arama motoru algoritmasında büyük bir yeniliğe imza attı. Bu güncellemeyle birlikte sorgularda makine öğrenmesi artık etkin bir rol üstlenmeye başladı. Nitekim Rankbrain algoritması, makine öğrenmesinden yararlanarak SERP’lerde eşleştirmeleri çok daha doğru şekilde gerçekleştirmeyi amaçladı. Başka bir deyişle Google algoritma güncellemeleri içinde bu algoritma, doğru sonuçlara erişmek için yapay zekadan yararlandı.

Aslına bakarsanız Hummingbird güncellemesiyle birlikte Google, çekirdek algoritmanın eşleştirme yeteneğini güçlendirmişti. Bunu başarmak için çekirdek algoritmasını yeniden yazmıştı. Bu bağlamda Rankbrain güncellemesi, çekirdek algoritmaya özel bir makine öğrenmesi bileşeni ekledi. Bu bileşen sayesinde çekirdek algoritma, SERP’lerde en alakalı sonuçlara erişmek konusunda kendisini geliştirdi. Google SEO güncellemeleri içinde Rankbrain güncellemesi, sorgularda kelimelerin tamamlanması ve tahmin edilmesi konusunda büyük bir yenilikti. Üstelik yapay zeka bileşenlerini kullanarak SERP’lerde hangi sonuçların daha fazla trafik aldığını analiz ediyordu. Ulaştığı sonuçlar da yine SERP’lerdeki sıralamaları değiştiriyordu. Kullanıcının hangi linki tıkladığını analiz eden yapay zeka bileşenleri, sayfada geçirdiği süreyi de dikkate aldı.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Panda güncellemesinden itibaren sayfada geçen ortalama süre arama motoru algoritması için önemli bir kriter haline gelmişti. Fakat Rankbrain algoritmasının kullandığı yapay zeka bileşenleri bu analizde Panda algoritmasından çok daha güçlüydü. Hemen çıkma oranlarının yüksek olduğu sayfaları Panda algoritması SERP’lerde geri plana itmede bazen yetersiz kalıyordu. Oysa Rankbrain algoritması, makine öğrenmesi datası oluşturuyor ve kendisini sürekli geliştiriyordu.

Rankbrain Güncellemesi SEO Çalışmalarını Nasıl Etkiledi?

Google algoritma güncellemeleri içinde Rankbrain algoritması, sonraki güncellemelerin en önemli zeminlerinden biri haline geldi. Bu algoritma, kullanıcı deneyimlerine odaklandığı için Google’ın hizmet kalitesini arttırma stratejisine en uygun zemini sağladı. Oysa önceki algoritma güncellemelerinden hiçbiri, kullanıcı deneyimlerinin analizinde Rankbrain algoritması kadar başarılı olamamıştı. Rankbrain güncellemesi sayesinde çekirdek algoritma, sorgu kelimeleriyle kullanıcının gerçekte neyi aradığını analiz etme becerisini geliştirdi. Bunu en temelde makine öğrenmesi üzerinden şekillendirdi. Sorgu sahiplerine örneğin kelime tamamlama konusunda çeşitli imkanlar sundu. Tamamlanan kelimeler sorgularla içerik analizinde çekirdek algoritmanın doğru sonuçlara daha hızlı ulaşmasını sağladı.

Rankbrain algoritmasının oluşturduğu datalar, bir sonraki sorguda sayfanın indeksteki yerini etkiledi. Herhangi bir sorgu sayfasında üst sırada çıkan bir sayfa, hemen çıkma oranının yükselmesi durumunda SERP’teki yerini kaybetmeye başladı. Ayrıca hemen çıkma oranının yanı sıra oturum süresi de önemli hale geldi. Çünkü arama motoru algoritması artık bunu da dikkate almaya başladı. Bu güncellemelerin SEO çalışmalarına etkisine baktığımızda, SEO çalışmalarını eskisinden de önemli hale getirdiğini söyleyebiliriz. Herhangi bir web sayfanın içeriğini optimize etmek artık tamamlanması mümkün olmayan bir iş haline geldi. Çünkü sayfanın hemen çıkma oranı yükseldiğinde veya oturum süresi azaldığında indeksteki yeri değişiyordu. Hemen çıkma oranını düşürmek ve oturum süresini uzatmak için sayfada tekrar tekrar çalışma yapmak gerekiyordu. Üstelik bu çalışmaların içerik kalitesini bozmaması şarttı.

Bunlara ek olarak Rankbrain algoritması, sorgu sahibiyle ilgili datalar konusunda da önemli geliştirmeler içeriyordu. Sorgu sahibinin yaşı, cinsiyeti, konumu vb. özelliklerini, yaptığı aramalar üzerinden anlamaya çalışıyordu. Dolayısıyla Rankbrain algoritmasının çekirdek algoritmaya eklediği makine öğrenme bileşeni, kullanıcılara sorgularıyla en alakalı sonuçları çıkarmak konusunda mükemmel bir bileşendi. SEO çalışmaları açısından baktığımızda Rankbrain algoritmasının makine öğrenme bileşeni, hedef kitleye göre en iyi şekilde hazırlanmış, en fazla trafik alan ve en uzun süre okunan içeriklere önemli avantajlar kazandırdı.

Google arama motoru algoritması kendini sürekli güncelleyerek arama sonuçlarında en doğru ve güncel sıralamayı yapmayı amaçlıyor. Bu noktada Google tarafından yapılan en son güncelleme ile Google RankBrain algoritması hayatımıza girdi. Google algoritmaları internet sitelerinin arama motorlarında ki yerini belirlemesi açısında en temel öğe olduğundan dolayı bu algoritmaya uyumlu site ve paylaşımların yapılması gerekiyor.  İnternet sitemiz sürekli güncellenen Google algoritmalarını yakından tanıyarak sitenizin ve gerçekleştirdiğiniz paylaşımların bu algoritma ile tam uyumlu olmasını sağlıyoruz. Google algoritma mantığı giderek insan davranış ve isteklerini daha iyi anlama ve sonuçları ona göre değerleme mantığı üzerine kuruluyor. Size sağladığımız profesyonel yardım sayesinde arama motorlarında üst sırada yer alma şansınız oldukça artıyor.

Google RankBrain hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form