SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Özgün Başlık ve Sayfa Açıklaması

Özgün Başlık ve Sayfa Açıklaması

Özgün Başlık ve Sayfa Açıklaması Nedir?

Yayıncılıktaki en önemli aşamalardan biri başlıktır. Hazırlanan içerik ne kadar güzel, ne kadar kaliteli olursa olsun başlık için ayrıca mesai harcanmalıdır. Çünkü, bir metni okumaya teşvik eden olay başlıktır. Özgün başlık ve sayfa açıklaması konusu, arama motoru optimizasyon çalışmalarında önemli bir yer tutuyor. Çünkü içerikler büyük emeklerle hazırlanıyor. İyi bir SEO uzmanı, milyonlarca site arasında gezinerek uygun içeriğin hangisi olduğuna karar veriyor. Yazar, tüm becerisiyle bu içeriği metne dönüştürüyor. Ancak başlıkta taklit ifadeler, sönük tanımlar varsa bütün emek boşa gidebiliyor. Bu nedenle başlığın özgün ve çarpıcı olması son derece önemlidir.

Arama motorları, indekslemeyi yaparken içerik kadar başlıkla da ilgileniyor. Arama sonuç sayfasında önce başlıklar, ardından da içerik görünüyor. Dolayısıyla kullanıcı önce başlığı görüyor. Eğer beğenirse tıklıyor ve detaylara iniyor. Eğer başlık çarpıcı, içerik kötüyse bu da olumsuzluk demektir. Başlık ve içeriğin bir bütün olması gerekir. Kullanıcının mükemmel deneyim yaşaması için her şeyin kusursuz olması şarttır.

Özgün Başlık ve Sayfa Açıklaması Nasıl Olur?

İnternetin en güzel yanlarından biri de her şeyin ölçülebilmesidir.  Örneğin en çok beğenilen başlıklarla ilgili rakamsal veriler mevcuttur. Bir başlığın 8 kelimeyi geçmesi kullanıcıda dikkat dağınıklığına neden olur. Bu nedenle içeriği net açıklayan ifadeler başlığa çıkarılmalıdır. Yani, binlerce kelimelik bir içerik en fazla 8 kelime ile özetlenmelidir. Başlıkta anahtar kelimenin bulunması ise hayati bir gerekliliktir.

Başlık ve sayfa açıklamaları konusunda sık yapılan hatalar da vardır. Bunlardan ilki, içerik başlığı ile sayfa açıklamasının aynı olması durumudur. Pek çok uzman, anahtar kelimelerin daha iyi bulunması için hem içerik hem de sayfa başlığını aynı yapıyor. Bu bir avantaj gibi düşünülebiliyor. Fakat arama motorları bunu karmaşıklık olarak algılıyor. Teknik SEO’nun iyi yapılmasıyla bu tür sorunları iyi bir uzman dakikalar içinde çözebiliyor. Dijital pazarlama için içeriğin önemi her geçen gün artıyor. Ancak içeriği başlık önemli kılıyor. Bu nedenle özgün başlık ve sayfa açıklaması konusu, uzmanı tarafından titizlikle ele alınmalıdır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form