SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Rel-UGC

Rel-UGC Linklerin Önemi

Web sayfalarını var eden şey içeriklerdir. İnsanların hayatında 100 yıldan fazla bir süredir bulunan içerikler, bilgi edinmenin, yol haritası belirlemenin pratik yollarıdır. Tabii ki bir web sayfasını ayakta tutabilme için içerik üretiminin de hızlı olması gerekir. Artık günümüzde yapılan iş ne olursa olsun, web sayfaları, kendi branşlarıyla ilgili içerik üretiyorlar. Elbette açık kaynaklarla, kullanıcıların içerik ekleyebildiği sistemler de var. Forum, bloglar, web sayfalarının yorum bölümleri ve sosyal medya paylaşımları kullanıcıların ürettiği içeriklerin en sık kullanıldığı yerlerdir. Arama motoru botlarının da link verilen bir içeriğin sitenin editörleri tarafından mı, yoksa kullanıcılar tarafından mı üretildiğini bilmesi arama sonuçları açısından son derece önemlidir. Google, tam bu noktada ayrımı yapabilmek için etiketleri kullanıyor. Rel= “UGC” linkler ayrı bir etiketle verildiğinde botlar bunu kolaylıkla ayırt edebiliyor.

Rel= “UGC” Linkler Nedir?

Web sayfalarındaki içeriklerin orijininin bilinmesi önemli. Bunun için gerekli olan UGC (user-generated content) etiketi kullanıcının yarattığı içerik anlamını taşıyor. Yani, bu linkler, bir web sayfasında bir kullanıcının oluşturduğu içerikle ilgili olarak kullanılıyor. Genellikle forum, blog, yorum veya sosyal medya paylaşımı gibi kullanıcının oluşturduğu içerikler için kullanılan ifadeyi temsil ediyor. Rel=”UGC” linkler, tarama ve indeksleme robotlarına web sayfasının hangi kısmının kullanıcı tarafından oluşturulduğunu bildiriyor. Böylelikle, arama motorlarının içeriği daha iyi anlamasına ve doğru şekilde değerlendirmesi için yardımcı oluyor.

Rel= “UGC” Linkler Nasıl kullanılır?

Bu özelliği kullanmak için UGC etiketini, verdiğiniz linkte kullanmanız önemlidir. Bunun için yapmanız gereken, link sırasında oluşturduğunuz HTML kodda “Rel” atfını (özniteliği) kullanmalısınız. Örneğin bir forum sitesinde kullanıcının oluşturduğu içeriğe atıf yapacaksanız, HTML kodun sonuna REL= UGC/Forum İçeriği” diyebilirsiniz.

Arama motoru bu etiketi gördüğünde Rel-UGC Linkler kullandığınızı anlayacaktır. Dolayısıyla içeriğin de bir kullanıcı tarafından oluşturulduğunu daha iyi anlayacaktır. Fakat bu etiketi sadece “kullanıcıların oluşturduğu” içeriklere vermelisiniz. Eğer link gönderdiğiniz bölüm kullanıcı tarafından oluşturulmadıysa bu arama motorlarında olumsuzluk olarak algılanıyor. Haliyle bu durumda, beraberinde ceza da gelebiliyor. Bu nedenle, link verirken bu konuya özellikle dikkat etmeniz, sitenizin sağlığı açısından son derece önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form