Seolog Foother Logo

Rel-UGC

Rel-UGC Linklerin Önemi

Web sayfalarını var eden şey içeriklerdir. İnsanların hayatında 100 yıldan fazla bir süredir bulunan içerikler, bilgi edinmenin, yol haritası belirlemenin pratik yollarıdır. Tabii ki bir web sayfasını ayakta tutabilme için içerik üretiminin de hızlı olması gerekir. Artık günümüzde yapılan iş ne olursa olsun, web sayfaları, kendi branşlarıyla ilgili içerik üretiyorlar. Elbette açık kaynaklarla, kullanıcıların içerik ekleyebildiği sistemler de var. Forum, bloglar, web sayfalarının yorum bölümleri ve sosyal medya paylaşımları kullanıcıların ürettiği içeriklerin en sık kullanıldığı yerlerdir. arama motoru botlarının da link verilen bir içeriğin sitenin editörleri tarafından mı, yoksa kullanıcılar tarafından mı üretildiğini bilmesi arama sonuçları açısından son derece önemlidir. Google, tam bu noktada ayrımı yapabilmek için etiketleri kullanıyor. Rel-UGC Linkler ayrı bir etiketle verildiğinde botlar bunu kolaylıkla ayırt edebiliyor.

Rel= “UGC” Linkler Nedir?

Web sayfalarındaki içeriklerin orijininin bilinmesi önemli. Bunun için gerekli olan UGC (user-generated content) etiketi kullanıcının yarattığı içerik anlamını taşıyor. Yani, bu linkler, bir web sayfasında bir kullanıcının oluşturduğu içerikle ilgili olarak kullanılıyor. Genellikle forum, Blog, yorum veya sosyal medya paylaşımı gibi kullanıcının oluşturduğu içerikler için kullanılan ifadeyi temsil ediyor. Rel-UGC Linkler, tarama ve indeksleme robotlarına web sayfasının hangi kısmının kullanıcı tarafından oluşturulduğunu bildiriyor. Böylelikle, arama motorlarının içeriği daha iyi anlamasına ve doğru şekilde değerlendirmesi için yardımcı oluyor.

Rel= “UGC” Linkler Nasıl kullanılır?

Bu özelliği kullanmak için UGC etiketini, verdiğiniz linkte kullanmanız önemlidir. Bunun için yapmanız gereken, link sırasında oluşturduğunuz HTML kodda “Rel” atfını (özniteliği) kullanmalısınız. Örneğin bir forum sitesinde kullanıcının oluşturduğu içeriğe atıf yapacaksanız, HTML kodun sonuna REL= UGC/Forum İçeriği” diyebilirsiniz.

Arama motoru bu etiketi gördüğünde Rel-UGC Linkler kullandığınızı anlayacaktır. Dolayısıyla içeriğin de bir kullanıcı tarafından oluşturulduğunu daha iyi anlayacaktır. Fakat bu etiketi sadece “kullanıcıların oluşturduğu” içeriklere vermelisiniz. Eğer link gönderdiğiniz bölüm kullanıcı tarafından oluşturulmadıysa bu arama motorlarında olumsuzluk olarak algılanıyor. Haliyle bu durumda, beraberinde ceza da gelebiliyor. Bu nedenle, link verirken bu konuya özellikle dikkat etmeniz, sitenizin sağlığı açısından son derece önemlidir.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir