Seolog Foother Logo

Bağlantı Verme

Bağlantı Verme Nedir?

SEO çalışmalarının yüzlerce kriterlerinin en önemlilerinden biri de verilen bağlantılardır. Site içi ve dışı linklerle içeriği zenginleştirmek ve optimizasyona uygun hale getirmek mümkündür. Doğru yöntemler kullanarak Bağlantı Verme sayesinde arama sonuçlarında listeleme olasılığı artıyor. Çünkü arama motorları, sonuçları listelerken kullanıcı deneyimini önemsiyor. İçeriğiniz iç ve dış bağlantılarla ne kadar zenginse, bu da o denli başarılı olduğu anlamına geliyor.

İçeriği iki yönden bağlantılarla ilişkilendirme gerekiyor. Bunlar iç bağlantılar ve dış bağlantılar olarak ikiye ayrılıyor.

  • İç Bağlantılar: Kullanıcıya kolaylık sağlayan en önemli yollardan biri iç bağlantılardır. Böylece içeriğin neler içerdiği, aranan soruya cevap verip vermediği anlaşılabilmektedir. İç linkler, içeriğin içinde kolay gezinmeyi sağlayan bu uygulama kullanıcı deneyimini artırıyor.
  • dış bağlantılar İçerikte kalite önemlidir. Dış kaynaklara Bağlantı Verme ile de içeriğin kalitesini artırmak mümkündür. Örneğin, mevzuat, kanun gibi konularda referans alınan kaynakların linkle belirtilmesi kaliteyi artırır.

Bağlantılarda NoFollow ve DoFollow Ayrımı Nedir?

Bağlantı aktarımlarında bu iki ifade de önem taşır. NoFollow seçeneğini, sayfanızın puanını link verdiğiniz kaynağa aktarmak istemediğinizde kullanmanız gerekir. Bu daha çok marka değeri yüksek sitelerin tercih ettiği yöntemdir. Fakat DoFollow ise sayfa puanını paylaşmayı ifade eder.

Bağlantı verme içerik trafiğine elbette olumlu yansır. Ancak yansımayacağı durumlar da mevcuttur. Çünkü her şeyin kararında olanı makbuldür. Dolayısıyla bağlantılar da dozajında ve içeriği gölgede bırakmayacak şekilde hazırlanmalıdır.

 

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir