SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Site Güncelleme Sıklığı

Site Güncelleme Sıklığı

Site Güncelleme Sıklığı Nedir?

İnternetin yaygınlaşması, pek çok şeyi hızlandırdığı gibi en başta bilgi akışını hızlandırdı. Geçmiş yıllarda kütüphanelerde kilolarca ağırlığındaki ansiklopediler karıştırılıyordu. Artık birkaç dokunuşla daha fazla bilgiye ulaşılabiliyor. Dünyadaki bilgi bolluğu, her gün yenilerinin eklenmesiyle artıyor. Bu nedenle her anlamdaki güncellik önem kazanıyor. Özellikle internet üzerinden müşterilerine ulaşmayı amaç edinen işletmelerde bu güncellik ayrı bir önem taşıyor. Trafiği sağlıklı tutabilmek için site güncelleme sıklığı çok önemli bir yer tutuyor.

Dünyada her gün 3 milyar insan arama motorlarını kullanarak bir şeyler arıyor. Haliyle, sayısı çok haneli rakamlarla ölçülebilen internet sayfaları içinde bulunabilmek önemli. Bunun için de içerik pazarlaması devreye giriyor. Kullanıcıya sunulan bilgiler, ürün açıklamaları detaylıca aktarılıyor. Ancak hem gelişen teknoloji hem de ilgi alanları yeni bilgilere ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle içerik bazlı site güncelleme sıklığı hayati önem taşıyor.

Site Güncelleme Nedir?

Günümüzün internet pazarlamasında içerik büyük önem taşıyor. Ne iş olursa olsun, kamuyu bilgilendirici içeriklere yer vermek bilinirliği ve marka imajını destekliyor. Bu nedenle siteler ya da sosyal medyadan kullanıcıya güncel bilgilerle seslenmek gerekiyor. Bunun için de her anlamdaki güncellemeye zaman ayırmak önemli. Çünkü hem moda değişiyor hem de yeni bilgilerin üzerine yenileri ekleniyor. Bu aşamada internet sitesine, şirketten haberler ya da yararlı yeni içerikler eklemek güncellemeyi tarif ediyor. Ancak güncellemenin gerçekten yapılması gerekiyor. Manipülasyona başvurulduğunda arama sonuçlarına olumsuz yansıyor.

Site Güncelleme Sıklığı Neden Önemli?

İnternet dünyasında yoğun bir rekabet yaşanıyor. Bu rekabet, ticariden çok kelimeler dünyasında yaşanıyor. Arama motoru optimizasyonunda kelimelerin sihirli bir gücü var. Bu gücü kullanmak için de içerikler kullanılıyor. Çünkü zengin bir içerik, arama motorları tarafından kullanıcıya gösteriliyor. Çünkü arama motoru, o içeriğin kullanıcıya iyi bir deneyim yaşatacağına inanıyor.

Burada da rekabet devreye giriyor. Çünkü her içeriğin başka bir rakip tarafından alternatifi üretiliyor. Bir öncekinden daha zengin, daha doyurucu özellikler taşıyorsa çözüm güncellemeden geçiyor. Bir içerikte değişiklik yaparak zenginleştirmek ve güncel hale getirmek mümkün. Ancak yeni içerikler üretmek de en önemli anahtarlardan biridir. Çünkü her içerik, farklı bir bakış açısı getireceğinden bu da SEO çalışmalarını zenginleştirmektedir. Böylelikle site güncelleme sıklığı bir takvim dahilinde yapılmalıdır.

Site Güncelleme Sıklığı İçin İpuçları

Arama motorları, güncellemeye büyük önem veriyor. Sık güncellenen internet sayfaları, arama motorları tarafından daha sık ziyaret ediliyor. Bu da indekslenmeye etki ediyor. Örneğin, haberle ilgili bir arama yapıldığında en sık güncellenen ve en yüksek skora sahip gazeteler hemen başta görünüyor. Aynı şey, hizmet yazıları ya da içerikler için de geçerli. Güncelleme ne kadar sık yapılıyorsa, bot ziyareti de o kadar artıyor. Arama motorları botları siteyi her ziyaret ettiğinde yenilik görüyorsa bu skora olumlu yansıyor. Bu nedenle site güncelleme sıklığı konusunda özellikle rakip analizi büyük önem taşıyor.

Yeni ve kaliteli bir içerik ürettiniz ve üst sıralarda yer buldunuz. Bu çok güzel bir gelişmedir. Ancak zirveye çıkmak kadar orada kalmak da önemlidir. Bunun için de güncelleme büyüsüne ihtiyaç vardır. Çünkü rakipleriniz, sizin bu başarınızdan yola çıkarak daha iyisini yapacaktır. Bu girişimler, sizin zirvedeki yerinizi kısa sürede alaşağı edebiliyor.

Bu nedenle güncelleme yaparken öncelikle rakip sitelerin ne yaptığını takip etmelisiniz. Yeni içerik fikirleri konusunda kelime rekabetini takip edebilirsiniz.

Burada güncelleme periyodu kadar içeriğin kalitesi de önemlidir. Sadece güncelleme takvimini yakalamak için kalitesiz içerikler üretmek çare değildir. Her koşulda; üretilen içeriğin diğerleriyle rekabet etmesi önemlidir.

Site Güncelleme Sıklığı Ne Olmalı?

İnternet dünyasında yer almak için güncellik son derece önemlidir. Günümüzde her şeyin bir modası vardır. Bu moda da zamanla değişmektedir. Güncel olmak için günceli takip etmek önemlidir.

Site güncelleme sıklığı kullanıcıların istekleri doğrultusunda şekillenmelidir. Çok beğenilen içerikler takip edilmelidir. Talep gören konularda daha açıklayıcı, daha bilgi dolu içerikler üretilmelidir. Güncellemenin hangi sıklıkla yapılacağına dair bir kural bulunmuyor. Bu nedenle ne kadar güncel kalırsanız, arama motorlarında o derece önemli olursunuz. Güncel kalmak uğruna kuralları çiğnemek doğru yol değildir. Çünkü robotlar bu tür davranışları anında tespit edebiliyor. Bu da üst sıraları hedeflerken, listede hiç yer bulamama anlamına geliyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form