Seolog Foother Logo

IP Konumu

IP Konumu Nedir?

Her ülkenin her şehrin, her cihazın internet dünyasına ulaşabilmesi için İnternet Protokolü (IP) numarası var. Bu protokol sadece internette gezinme için değil, sitenin yayını için de son derece önemli. Çünkü sunucuların da bir IP adresi var. Aslında browser’a kelimelerden oluşan bir adres yazdığınızda o, doğrudan bir IP adresine yönlendiriliyor. İnternet için hayati olsa da son kullanıcı internet protokolü ile çok ilgilenmiyor. Fakat IP Konumu arama motoru Optimizasyonu)SEO) çalışmalarında önemli bir yer tutuyor.

Uzantıya Uygun IP Adresi Oluşturmak

Çünkü bu protokol, web sitesinin nerede olduğunu da belirliyor. Örneğin, uzantısı com.tr olan bir web sayfasının hedef ülkesi Türkiye olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla IP adresinin de Türkiye’de bulunması önemlidir. arama motorları, birçok değişkeni incelerken, IP konumu ile de yakından ilgileniyor. IP numarası Türkiye’de olan bir web sayfası, buradan yapılan aramalarda üst sıralarda daha kolay çıkabiliyor.

Elbette değişen teknolojiler ile sunucuların durumu da değişti. Bulut teknolojileri ve içerik dağıtım ağı (CDN) gibi sistemler IP’den bağımsız olarak hareket edebiliyor. CDN kullanan bir web sayfası, Türkiye’de yoğunluk varsa örneğin Yunanistan’daki sunucudan bilgileri çekiyor.

SEO çalışmalarının sayısız başlıklarından biri olan IP Konumu hedef kitle için önemlidir. Hedef kitleye daha sorunsuz ulaşmak için bulunulan ülkeye göre IP belirlenmesi gerekiyor. Çünkü bu sayede, arama motorları bulunulan ülkeye göre daha hızlı sonuçlar üretebiliyor.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir