(0212) 212 5736 / (0542) 345 1980

En İyi 10 Arama Motoru

Birçok insan için şok edici bir sürpriz olabilir, ancak Google bugün İnternet’te bulunan tek arama motoru değil! Dünyanın en iyi ve en popüler 10 arama motoru hangisidir? Google ve Bing’in yanı sıra, çok iyi bilinmeyen, yine de her gün milyonlarca arama sorgusu sunan başka arama motorları da vardır.
En İyi 10 Arama Motoru
En İyi 10 Arama Motoru

En İyi 10 Arama Motoru Listesi

Dünyanın en iyi ve en popüler 10 arama motoru hangisidir? Google ve Bing ‘in yanı sıra, çok iyi bilinmeyen, ancak yine de günde milyonlarca arama sorgusu sunan başka arama motorları da vardır. Birçok insan için şok edici bir sürpriz olabilir, ancak Google bugün İnternet’te bulunan tek arama motoru değil! Aslında, Google’ın tahtını almak isteyen bir dizi arama motoru var, ancak hiçbiri henüz Google’ın yanından bile geçemiyor.

Son istatistikler (Eylül 2019), Google’ın % 81,5 gibi çarpıcı bir pazar payıyla Dünya Çapında en popüler arama motoru olduğunu gösteriyor. Diğer büyük arama motorları genelde kullanıldığı ülkelerin politik yönetimi sebebiyle çok büyük kullanıcı kitlesine sahiptir. Bunların başında tabii ki Çin ve Çin’in en iyi arama motoru olan Baidu geliyor. Çin yönetiminin interneti kontrol edip Google’a erişimi kısıtlaması sebebiyle Google Çin’de pek varlık gösterememektedir. Buna benzer bir durumda Rusya’da yaşanıyor. Rus hükümeti ve Rus vatandaşlarının Amerika’ya bakış açısı sayesinde Yandex hatırı sayılır bir kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Ülkemizde ki yerli arama motorları ise maalesef istenilen kullanıcı sayılarına ulaşamamaktadır.

Google dışında dikkate değer en iyi 10 arama motoru aşağıdadır. Bu arama motorları kendi botları sayesinde sitenizi indeksleyebilir. İşinizi garantiye almak isterseniz en iyi 10 arama motorunun web master araçları mevcut. Bu araçları kullanarak sitenizi bu arama motorlarına ekleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Arama Motoru

Arama Motorları Listesi

 • Google
 • Bing
 • Yahoo
 • Baidu
 • Yandex.ru
 • DuckDuckGo
 • Ask.com
 • AOL.com
 • Wolfram Alpha
 • Archive.org
 • Seznam
 • Yippy

Yukarıdaki listeye alternatif olabilecek özellikle bölgesel olarak başarılı arama motorları listesi;

 • CC Search
 • Gibiru
 • Amazon
 • Search Encrypt
 • StartPage
 • Swisscows
 • Ecosia
 • Gigablast
 • Lycos
 • Mojeek
 • Searx
 • WebCrawler

Arama Motoru Pazar Payları

Netmarketshare, Statista ve Statcounter istatistiklerine göre , pazar payı açısından dünya çapında ilk 5 arama motoru Google, Bing, Yahoo, Baidu ve Yandex’dir. Google,% 81,5 ile% 92,96 arasında dünya çapında pazar payına sahip en iyi arama motorudur.

Bing, pazar payı% 2,34 ile% 5,29 arasındadır ve bu oran Bing’i Google’a en iyi alternatif arama motoru olarak yerleştirir. Yahoo pazar payı% 1.64 ile% 2.04 arasında. Baidu % 0.92 ile% 9.37 arasında küresel bir pazar payına sahiptir, ancak Çin’deki en popüler arama motorudur.

Rus en popüler arama motoru olan Yandex ülkemizdeki kullanım oranı genel olarak yüksek olsada % 0,47 ile% 0,83 arasında küresel bir pazar payına sahiptir. DuckDuckGo pazar payı% 0.28 ile% 0.43 arasındadır.

2021 Arama Motoru Pazar Payı İstatistikleri

 • Google, Şubat 2021 itibarıyla tüm platformlarda %92,05 pay ile arama motoru pazarına hakim durumdadır. Onu sırasıyla, Bing (%2,69), Yahoo! (%1.47), Baidu (%1.33) ve Yandex (%0.65) izler . (StatCounter, 2021)
 • Ayrıca Google, %86,6’lık pay ile masaüstü arama motoru pazarında açık ara lider konumdadır. Bunu Bing (%6.7), Yahoo! (%2.71), DuckDuckGo (%0.9) ve Yandex RU (%0.64) izlemektedir. (StatCounter, 2021)
 • Google ayrıca %95,03 pazar payı ile tüm mobil internet aramalarında liderdir ve onu Baidu (%1,8), Yahoo! (%0,8), Yandex (%0,73) ve DuckDuckGo (%0,48). (StatCounter, 2021)
 • Ayrıca Google, %90,35 pazar payı ile tablet kullanıcıları için arama motoru lideridir ve onu bing (%5,6), Yahoo! (%1.73), DuckDuckGo (%1.06) ve Yandex (%0.54). (StatCounter, 2021)
 • Bu arada, Google Chrome %80,6 payla Şubat 2021 itibarıyla en çok kullanılan tarayıcı olurken, onu Firefox (%6,6), Edge (%5,4), Safari (%3,9) ve Opera (%2,3) izliyor. (W3Schools, 2021)
 • 2021’de ABD’deki arama motorlarının pazar büyüklüğü, yıllık %7,8’lik bir büyüme oranıyla tahminen 106,7 milyar dolar. (IBISWorld, 2021)

En İyi Arama Motoru Hangisi?

Google’dan daha iyi arama motoru varmı? Yukarıdaki veriler ve istatistikler dikkate alındığında en iyi arama motoru hangisi sorusunun cevabı tabiki tartışmasız Google’dır. Arama motorları listesinde en iyi sonuçları karşımıza getiren ki web siteleri dışında, görseller, videolar, haberler ve akademik makaleler de dahil Google’dır. Diğer yandan veri büyüklüğü bakımında en fazla web sayfasını tarayıp, analiz edip yorumlan en iyi arama motoru Google’dır.

Google Nedir? Makalemizde Google hakkında çok daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Ocak 2010’dan Ocak 2022’ye kadar önde gelen arama motorlarının dünya çapındaki masaüstü pazar payı kullanım oranı

Ocak 2010'dan Ocak 2022'ye kadar önde gelen arama motorlarının dünya çapındaki masaüstü pazar payı

Kaynak: https://www.statista.com/

Google

Başka tanıtımlara gerek yok. Arama motoru devi, en yakın rakibi ile arasında %76 gibi çarpıcı bir farkla aramada ilk sırada yer alıyor.

google

Google herhangi bir cihazda (masaüstü, mobil ve tablet) tüm ülkelerde pazara hakim olan aram motorudur.

Google’ı en popüler ve güvenilir arama motoru yapan şey, arama sonuçlarının kalitesidir. Google, kullanıcılara en doğru sonuçları sunmak için gelişmiş algoritmalar kullanıyor. Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, diğer web siteleri tarafından referans verilen web sitelerinin diğerlerinden daha önemli olduğu ve bu nedenle arama sonuçlarında daha yüksek bir sıralamayı hak ettiği fikrini ortaya attı.

Yıllar içinde Google sıralama algoritması, yüzlerce başka faktörle (makine öğrenimi yardımı dahil) zenginleştirilmiştir ve İnternet’te tam olarak aradığınızı bulmanın en güvenilir yolu olmaya devam etmektedir.

Google İstatistikleri

Bing

Bing, Microsoft’un aramada Google’a meydan okuma girişimidir, ancak çabalarına rağmen, kullanıcıları hala arama motorlarının Google’a güvenilir bir alternatif olabileceğine ikna etmeyi başaramadılar.

bing

Bing, Windows PC’lerde varsayılan arama motoru olmasına rağmen, arama motoru pazar payı sürekli% 6’nın altında.

Bing, Microsoft’un önceki arama motorlarından (MSN Search, Windows Live Search, Canlı Arama) kaynaklanmıştır ve Alexa derecesine göre İnternet’te en çok ziyaret edilen # 30 web sitesidir.

Yahoo

Yahoo en popüler e-posta sağlayıcılarından biridir ve web arama motoru ortalama% 2 pazar payı ile aramada üçüncü sıradadır.

yahoo

Ekim 2011’den Ekim 2015’e kadar Yahoo arama yalnızca Bing tarafından desteklendi. Ekim 2015’te Yahoo, arama ile ilgili hizmetler sunma konusunda Google ile anlaştı ve Ekim 2018’e kadar Yahoo’nun sonuçları hem Google hem de Bing tarafından desteklendi. Ekim 2019 itibarıyla Yahoo! Arama bir kez daha yalnızca Bing tarafından sağlanır.

Yahoo ayrıca ABD’deki Firefox tarayıcıları için varsayılan arama motorudur (2014’ten beri).

Yahoo’nun web portalı çok popüler ve internette en çok ziyaret edilen 11 web sitesi olarak sıralanıyor (Alexa’ya göre).

Not: Alexa yayın hayatına son verdi.

Baidu

Baidu 2000 yılında kuruldu ve Çin’deki en popüler arama motorudur. Pazar payı giderek artıyor ve Wikipedia’ya göre , Baidu ayda milyarlarca arama sorgusu sunuyor.

bai du

Şu anda Alexa Sıralamasında 4. sırada yer almaktadır. Baidu dünya çapında erişilebilir olmasına rağmen, sadece Çince dilinde mevcuttur.

Yandex

Alexa’ya göre Yandex, İnternet’te Rusça sıralamasında 4 sırada yer alan en popüler 30 web sitesi arasında yer alıyor.

Yandex, makine öğrenimi ile desteklenen akıllı ürünler ve hizmetler üreten bir teknoloji şirketi olarak kendini gösteriyor. Wikipedia’ya göre Yandex, o ülkede yaklaşık% 65 pazar payı ile Rusya’nın en büyük arama motorunu işletiyor.

DuckDuckGo – En Güvenli Arama Motoru

DuckDuckGo trafik istatistiklerine göre, günde ortalama 47 milyon arama yapıyorlar, ancak yine de genel pazar payları sürekli% 0,5’in altında.

Çoğu insanın düşündüğünün aksine, DuckDuckGo’nun kendi arama dizini yoktur (Google ve Bing gibi), ancak arama sonuçlarını çeşitli kaynaklar kullanarak oluştururlar.

duckduckgo

Başka bir deyişle, kendi verileri yoktur, ancak kullanıcıların sorularına cevap vermek için diğer kaynaklara (Yelp, Bing, Yahoo, StackOverflow gibi) bağımlıdırlar.

Bu, İnternet’te bulunan tüm web sitelerinden en iyi sonuçları belirlemek için bir dizi algoritmaya sahip Google ile karşılaştırıldığında büyük bir sınırlamadır.

Olumlu tarafı, DuckDuckGo temiz bir ara yüze sahip, kullanıcıları izlemiyor ve reklamlarla tam olarak yüklü değil.

DuckDuckGo 2018’de 9 Milyar Aramaya Ulaştı

Seni takip etmeyen arama motoru sloganıyla hizmet veren DuckDuckGo bu hafta attığı bir tweet ile 2018 yılında 9 milyardan fazla aramaya ulaştığını açıkladı.

Arama motorları arasında gizlilik odaklı ve kullanıcıların hiç bir bilgisini almayan saklamayan arama motoru olan DuckDuckGo, bu hafta Twitter’da 2018’de yıl boyunca 9 milyardan fazla arama yaptıklarını bildiren bir tweet attı. 2016’da yılında 4 milyar arama yapılan sitenin 4 yılda geldiği bu rakam ilerleyen dönemde arama motoru pazarında kendine sağlam bir yer edineceğinin göstergesi olarak okunabilir.

Geçtiğimiz günlerde yapılan başka bir açıklamada DuckDuckGo ‘da günlük 30 milyonu aşan arama yapıldığı açıklanmıştı.

Yayınlanan trafik verilerine göre DuckDuckGo ‘da bugüne kadar 27 milyardan fazla arama yapıldığı görünmektedir. Bugüne kadar en fazla arama olan gün 2 Şubat tarihindeki 37milyon 831 bin 347 aramadır. 2018 yılındaki sorgu sayısı 9 milyar 239 milyonken 2017 yılında 5 milyar 915 milyondur.

DuckDuckGo sitesinin bugün istatistiklerini görmek isterseniz istatistik sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bu veriler neden önemli?

Gizliliği reklam pazarlaması olarak başarılı bir şekilde uygulayan site gün geçtikçe sektördeki pazar payını büyütmeye devam ediyor. Şu anda DuckDuckGo ‘nun pazar payı hala küçük ve çoğu kişi haklı olarak Google’a odaklanıyor. DuckDuckGo ‘nun sürekli büyümesi SEO işi yapan kişi ve ajanslar tarafından göz ardı edilmemelidir diye düşünüyoruz.

ASK.com

Eskiden Ask Jeeves olarak bilinen Ask.com, arama paylaşımının yaklaşık% 0,42’sini alıyor. ASK, çoğu sorunun diğer kullanıcılar tarafından cevaplandığı veya anket şeklinde olduğu bir soru / cevap formatına dayanmaktadır.

ask com

Ayrıca genel arama işlevine sahiptir, ancak döndürülen sonuçlar Google veya Bing ve Yahoo ile karşılaştırıldığında kaliteden yoksundur.

AOL.com

Netmarketshare göre eski zaman ünlü AOL hala% 0.05’e yakın bir pazar payı ile ilk 10 arama motorlarında.

aol

AOL ağı, engadget.com, techchrunch.com ve huffingtonpost.com gibi birçok popüler web sitesini içerir. 23 Haziran 2015’te AOL, Verizon Communications tarafından satın alındı.

WolframAlpha

WolframAlpha  diğer tüm arama motorlarından farklıdır. Bunu , bir dizi konu için gerçekleri ve verileri verebilen bir Hesaplamalı Bilgi Motoru olarak pazarlarlar.

wolframalpha

Her türlü hesaplamayı yapabilir, örneğin girdi olarak “ipotek 2000” girerseniz   , kredi varsayımınızı, ödenen faizi vb. Bir dizi varsayımlara göre hesaplar.

Archive.org

archive.org internet arşivi arama motorudur. Bir web sitesinin 1996’dan beri nasıl göründüğünü öğrenmek için kullanabilirsiniz. Bir alanın geçmişini izlemek ve yıllar içinde nasıl değiştiğini incelemek istiyorsanız çok kullanışlı bir araçtır.

internet archive

Bunlar, bugün İnternet’teki en iyi ve en popüler 10 arama motorudur.

Google’ın Kabul Ettiği Arama Motorları

Yukarıdaki liste dışında ayrıca Google tarafından tanınan arama motorlarının tam listesi aşağıdadır. Bu arama motorlarından sitenize gelecek ziyaretçiler Google Analytics organik trafik sekmesinde gözükmektedir ve sitenizin “Organik Trafik” istatistiklerine katkı sağlamaktadır.

Google Varsayılan Arama Motorları Listesi

Aşağıdaki siteler Google tarafından arama motoru olarak kabul edilen sitelerdir. Eğer web sitenize aşağıdaki web sitelerin birinden ziyaretçi gelirse, Google Analytics raporlarından arama motoru olarak gözükecektir.

MotorAlan Adı ÖrnekleriParametre
360.cnhttp://360.cn/q
Alicehttp://www.alice.com/
http://aliceadsl.fr
qs
Allthewebhttp://www.alltheweb.com/q
Altavistahttp://www.altavista.com/q
AOLhttp://www.aol.com/encquery, q, query
Askhttp://www.ask.com/
http://search.aol.fr
alicesuche.aol.de
vb.
q
Auonehttp://search.auone.jp/q
Avghttp://isearch.avg.comq
Babylonhttp://search.babylon.comq
Baiduhttp://www.baidu.com/wd, word
Biglobehttp://biglobe.ne.jpq
Binghttp://www.bing.com/q
Centrum.czhttp://search.centrum.cz/q
Comcasthttp://search.comcast.netq
Conduithttp://search.conduit.comq
CNNhttp://www.cnn.com/SEARCH/query
Daumhttp://www.daum.net/q
DuckDuckGohttp://duckduckgo.comq
Ecosiahttp://www.ecosia.orgq
Ekolayhttp://www.ekolay.net/q
Enirohttp://www.eniro.se/search_word
Globohttp://www.globo.com/busca/q
go.mail.ruhttp://go.mail.ru/q
Google(tüm Google Arama alanları)
(ör. www.google.com.tr, www.google.co.uk vb.)
q
goo.nehttp://goo.ne.jpMT
haosou.comhttp://www.haosou.com/sq
Incredimailhttp://search.incredimail.comq
Kvasirhttp://www.kvasir.no/q
Livehttp://www.bing.com/q
Lycoshttp://www.lycos.com/q
Lycoshttp://search.lycos.de
diğer bölgesel TLD’ler
query
Mammahttp://www.mamma.com/query
MSNhttp://www.msn.com/
http://money.msn.com
http://local.msn.com
q
Mynethttp://www.mynet.com/q
Najdihttp://najdi.siq
Naverhttp://www.naver.com/query
Netscapehttp://search.netscape.com/query
ONEThttp://szukaj.onet.plq, qt
Ozuhttp://www.ozu.es/q
Rakutenhttp://rakuten.co.jpqt
Ramblerhttp://rambler.ru/query
Search-resultshttp://search-results.comq
search.smt.docomohttp://search.smt.docomo.ne.jpMT
Sesamhttp://sesam.no/q
Seznamhttp://www.seznam.cz/q
So.comhttp://www.so.com/sq
Sogouhttp://www.sogou.com/query
Startsidenhttp://www.startsiden.no/sokq
Szukaczhttp://www.szukacz.pl/q
Terrahttp://buscador.terra.com.brquery
Tut.byhttp://search.tut.by/query
Ukrhttp://search.ukr.net/q
Virgiliohttp://search.virgilio.it/qs
Voilahttp://www.voila.fr/rdata
Wirtulana Polskahttp://www.wp.pl/szukaj
Yahoohttp://www.yahoo.com/
http://yahoo.cn
m.yahoo.com
diğer bölgesel mobil siteler
p
Yandexhttp://www.yandex.com/
http://yandex.ru
text
Yamhttp://www.yam.com/k

 

Yerel Hizmet Veren Arama Motorları 

Tüm arama motorları dünya çapında hizmet vermemektedir. Ülkelere özel kendi dillerinde hizmet veren arama motorları da bulunmaktadır. Geçmişleri eskiye dayanan bu arama motorlarının bazıları günümüzde hizmet vermese bile Arama Motorlarının Tarihi‘nde önemli yer tutmaktadırlar. İşte size ülkelere özel arama motorlarının listesi.

Print Friendly, PDF & Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.