SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Site Kesintileri

Site Kesintileri

Site Kesintileri Nedir?

İnsan hayatına dahil olan ve arızalar ya da bakım nedeniyle yapılan kesintiler, çoğu insanın hayatını olumsuz etkiliyor. Günlük rutine dahil ihtiyaçların bir anda ulaşılmaz olması her türlü kullanıcı deneyimini olumsuz etkiliyor. Bunun başında internet siteleri de geliyor. İnsanlar, hayatlarına dahil ettiği web sayfalarının kesintiye uğramasından büyük rahatsızlık duyuyor. Arıza ya da bakım nedeniyle yaşanan site kesintileri hem kullanıcının hem de arama motorlarının hoşlanmadığı şeylerin başında geliyor. Bu nedenle, ticari ya da kişisel bütün web sayfalarında kesintisiz bir hizmet sunulmalıdır.

Kesintilerin birçok sebebi olabiliyor. Bunların başında servis sağlayıcının bakıma girmesi, kodlamada yaşanan sıkıntılar ya da saldırı sonucu hizmet aksıyor. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için önceden tedbir almak sitenin teknik analizini sürekli yapmak gerekiyor.

Site Kesintileri SEO’ya Etkili Mi?

Arama motorları, her zaman için kullanıcıya iyi hizmet sunulmasını istiyor. Bunun için de sayısız faktörü analiz ederek, arama sonuçları sayfasını oluşturuyor. Bu sonuç sayfalarında üst sıralarda yer alabilmek ticari kaygılar güden bir web sayfası için hayati önem taşıyor. Çünkü kullanıcıların birçoğu aradığı her şeyi arama motorları üzerinden arıyor. Bu da ana trafik kaynaklarından biri olan arama motorlarını çok önemli kılıyor. İşte tam bu noktada site kesintileri gündeme geliyor. Çünkü arama motoru botları sürekli olarak site ziyareti yapıyor ve bir puanlama sistemi oluşturuyor. Bot uğradığında sitede yaşanan kesintiyi gördüğünde bu arama sonuçlarına etki ediyor. Önce sonuçlarda düşüş yaşanıyor. Eğer kesintiler devam ederse de sonuç daha ağır olabiliyor. Çünkü arama motorları sürekli kesintiye uğrayan siteleri tamamen arama listesinden çıkarabiliyor.

Site Kesintileri Nasıl Önlenir?

Günümüz teknolojileri, her türlü hizmette kesintiyi en aza indiren formülleri buluyor. Bunların içinde site kesintileri oluşturmayanlar da var. Kesinti yaşamamak için şunlara dikkat etmek gerekiyor:

  • Servis sağlayıcı: İnternette bulunmanın temel gerekliliğinin başında servis sağlayıcı (hosting) geliyor. Artık içerik dağıtım ağı sayesinde hem hızlı hem de kesintisiz hizmet vermek mümkün. Bu nedenle kesinti servis sağlayıcıdan kaynaklanıyorsa hızla değiştirilmelidir.
  • Kod yapısı testleri: Siteyi oluşturan kodlar çok önemlidir. Birbiriyle uyumlu olmayan, çakışan, kısır döngüye giren kodlar bazen kesinti yaşanmasına neden oluyor. Bu nedenle kodların sık sık testten geçirilmesi ve sadeleştirilmesi gerekiyor.
  • Bakım modu: Eğer sitede bakım yapılacaksa, bunun ziyaretin en düşük olduğu zamanlarda yapılması gerekiyor. Ayrıca önceden duyuru yapılması da çok önemli.

Hem kullanıcılar hem de SEO açısından site kesintileri çok önemli ve dikkat edilmesi gereken konudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form