Seolog Foother Logo

ROI (Yatırımın Geri Dönüşü)

ROI (Yatırımın Geri Dönüşü)  Hakkında

ROI (Yatırımın Geri Dönüşü) olarak bilinen ve Türkçe yatırımın geri dönüşü olan değerlendirme performans ölçüsü olarak karşımıza çıkmaktadır.

ROI (Yatırımın Geri Dönüşü) yatırım hakkında birçok geri dönüşü içerisinde barındırmaktadır. Özellikle verimlilik değerlendirilmesinde kullanılmakta olan bir performans ölçüsüdür.

  • Yatırımdan elde edilen geri dönüş
  • Yatırımdan elde edilen getiriler
  • Yatırımdan sağlanan kar
  • Yatırımın ne kadar bir oran gelir sağladığı

Tüm bu değerler ROI (Yatırımın Geri Dönüşü) ile ifade edilmektedir. Bunların yanında şu özellikleri barındırır

  • Basit
  • Esnek
  • Karşılaştırılabilir

Yatırımdan elde edilen net karın ortaya çıkmasında kullanılır. Genel olarak kullanılan ROI (Yatırımın Geri Dönüşü) formülü ise şu şekilde hesaplanmaktadır. Genel olarak yüzde şeklinde ifade edilmektedir.

ROI (Yatırımın Geri Dönüşü) = Elde edilen net kar ya da fayda / yatırımın maliyeti

ROI (Yatırımın Geri Dönüşü) hesaplama nasıl yapılır

ROI (Yatırımın Geri Dönüşü) hesaplama nasıl yapılır sorusu merak edilen ama bulması da kolay bir sorudur.

ROI (Yatırımın Geri Dönüşü) = (elde edilen kar – yatırımın maliyeti) / yatırımın maliyeti

Bu hesaplama ile birlikte yatırımın geri dönüşü olan tutar yani yüzde bulunmuş olmaktadır. Pozitif olduğu sürece olumlu karşılanmaktadır. Bunun yanında farklı alanlarda farklı şekilde hesaplaması da yapılabilmektedir. Burada önemli olan konu şudur. Tüm değerlerden anlaşılan nedir?

Örnek verecek olursak bazı şirketler ROI (Yatırımın Geri Dönüşü) için farklı maliyet oranları ve kalemleri çıkarabilmektedir. Ancak bazı şirketler ise çok daha farklı bir hesaplama yapabilmektedir. Örneğin şu şekilde bir hesaplama yapmak mümkündür.

Farklı ROI (Yatırımın Geri Dönüşü) Hesaplama Yöntemleri

ROI (Yatırımın Geri Dönüşü) = her türlü vergi ve faizden sonra net kar / toplam varlıklar

Bu şekilde hesaplayan bir şirket karlılık ve ROI (Yatırımın Geri Dönüşü) oranını farklı bulmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken konu şudur. ROI mutlaka pozitif çıkmalıdır. Aksi takdirde kardan söz etmek mümkün olmayacaktır.

Kısacası hesaplama yöntemi ve verileri ne olursa olsun mutlaka sonuç pozitif olmalıdır. Bir şirketin ya da işletmenin varlığını sürdürebilmesi için bu olması zorunlu olan bir olaydır. Bu nedenle hesaplamalar oldukça önem taşımaktadır.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir