SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Karaliste (Blacklist)

Karaliste (Blacklist)

Kara Liste (Blacklist) 

Kara liste (Blacklist), Birçok nedenden dolayı girilebilecek Kara liste ya da blacklist genellikle spam ya da virüs yayma gibi bir durumda girilen listedir.

Kara liste (Blacklist) içerisine girmek için çeşitli nedenler vardır. Bu nedenlerden birkaçı şu şekilde sıralanabilir.

  • Spam mail göndermek
  • Virüs yayma

Bu hareketler bilinçli ya da bilinçsiz şekilde yapılsa da fark etmemektedir. Bu nedenler ve daha fazlasından dolayı Kara liste içerisine girmek mümkündür. Kara listeye girdikten sonra artık birçok mail adresine e-posta göndermek mümkün olmayacaktır. Bazen mail gönderdiğimizde mesajlarımız spam kutusuna düşer. Ya da bize gelen mailler bu şekilde değerlendirilir. Hatta bazı zamanlarda mailler ret edilir. Bu durumun sebebi servis sağlayıcılar tarafından sunulan IP adresinin kara listeye girmesidir.

Kara liste (Blacklist) Neden Olur?

IP adresi Kara listeye alındıktan sonra artık bazı mail adreslerine mail atmak mümkün olmamaktadır. Bu durumun çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Hatta bazı mail adresleri birden çok kara listede yer alabilmektedir. Hiçbir kullanıcı böyle bir durum ile karşılaşmak istemez. Ancak buna neden olan bazı durumlar söz konusudur.

Bunların başında spam gönderimi gelmektedir. Yine spam ile birlikte virüs gönderimi de bu listeye girmeyi kolaylaştırır. Bunların yanında iyi bir şekilde yapılandırılmamış posta sunucusu da bunlara neden olmaktadır. Bu nedenler Kara liste (Blacklist) girmek için yeterli olacaktır.

Kara liste (Blacklist) Kontrolü Nasıl Yapılır?

Kara liste (Blacklist) kontrolü de merak edilen konulardan biridir. Bunun için hemen her kullanıcının yapabileceği birkaç basit adım bulunmaktadır. Özellikle mail sunucu yani SMTP Mail Server sahiplerinin ve sabit IP sahiplerinin bunu kontrol etmesi oldukça önemlidir. Eğer bir sunucu ya da IP adresi güvenilir ise ve kara liste içerisinde ise bu kontroller ile birlikte kara listeden çıkartmak en doğru yöntem olacaktır.

Kontrol ve çıkartma işlemleri için hizmet veren siteler bulunmaktadır. Bu sitelere girerek statik ya da dinamik IP adreslerini kontrol etmeniz mümkündür. Bu sayede hem gereksiz kara listede olmayacaksınız hem de girmişseniz bile kısa sürede çıkabileceksiniz. En önemli sorunların başında gelen mail atamama bu şekilde çözülmüş olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form