Seolog Foother Logo

Karaliste (Blacklist)

Kara liste (Blacklist)

Kara liste (Blacklist), Birçok nedenden dolayı girilebilecek Kara liste ya da blacklist genellikle spam ya da virüs yayma gibi bir durumda girilen listedir.

Kara liste (Blacklist) içerisine girmek için çeşitli nedenler vardır. Bu nedenlerden birkaçı şu şekilde sıralanabilir.

  • Spam mail göndermek
  • Virüs yayma

Bu hareketler bilinçli ya da bilinçsiz şekilde yapılsa da fark etmemektedir. Bu nedenler ve daha fazlasından dolayı Kara liste içerisine girmek mümkündür. Kara listeye girdikten sonra artık birçok mail adresine e-posta göndermek mümkün olmayacaktır. Bazen mail gönderdiğimizde mesajlarımız spam kutusuna düşer. Ya da bize gelen mailler bu şekilde değerlendirilir. Hatta bazı zamanlarda mailler ret edilir. Bu durumun sebebi servis sağlayıcılar tarafından sunulan IP adresinin kara listeye girmesidir.

Kara liste (Blacklist) Neden Olur?

IP adresi Kara listeye alındıktan sonra artık bazı mail adreslerine mail atmak mümkün olmamaktadır. Bu durumun çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Hatta bazı mail adresleri birden çok kara listede yer alabilmektedir. Hiçbir kullanıcı böyle bir durum ile karşılaşmak istemez. Ancak buna neden olan bazı durumlar söz konusudur.

Bunların başında spam gönderimi gelmektedir. Yine spam ile birlikte virüs gönderimi de bu listeye girmeyi kolaylaştırır. Bunların yanında iyi bir şekilde yapılandırılmamış posta sunucusu da bunlara neden olmaktadır. Bu nedenler Kara liste (Blacklist) girmek için yeterli olacaktır.

Kara liste (Blacklist) Kontrolü Nasıl Yapılır?

Kara liste (Blacklist) kontrolü de merak edilen konulardan biridir. Bunun için hemen her kullanıcının yapabileceği birkaç basit adım bulunmaktadır. Özellikle mail sunucu yani SMTP Mail Server sahiplerinin ve sabit IP sahiplerinin bunu kontrol etmesi oldukça önemlidir. Eğer bir sunucu ya da IP adresi güvenilir ise ve kara liste içerisinde ise bu kontroller ile birlikte kara listeden çıkartmak en doğru yöntem olacaktır.

Kontrol ve çıkartma işlemleri için hizmet veren siteler bulunmaktadır. Bu sitelere girerek statik ya da dinamik IP adreslerini kontrol etmeniz mümkündür. Bu sayede hem gereksiz kara listede olmayacaksınız hem de girmişseniz bile kısa sürede çıkabileceksiniz. En önemli sorunların başında gelen mail atamama bu şekilde çözülmüş olacaktır.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir