SEOLOG-29-EKIM-LOGO

SSL Sertifikası (Https)

SSL Sertifikası (Https)

SSL (Secure Sockets Layer) Türkçesi güvenli giriş katmanı anlamına gelmektedir. Sitenin kullanıcı ile şifreli bağlantı kurmasını sağlar. Bunun yanında sitenin kimlik doğrulaması gibi durumları da yerine getirmektedir.

SSL Sertifikası (Https) Site Güvenliği İçin Olmazsa Olmaz

Kullanıcı ile şifreli bağlanmayı sağlayan SSL sertifikası sadece şifreli bağlanmayı değil daha birçok konuda güvenliği sağlamaktadır.

SSL (Secure Sockets Layer) Türkçesi güvenli giriş katmanı anlamına gelmektedir. Sitenin kullanıcı ile şifreli bağlantı kurmasını sağlar. Bunun yanında sitenin kimlik doğrulaması gibi durumları da yerine getirmektedir. Dijital bir güvenlik sertifikası olarak karşımıza çıkmaktadır. Site üzerinde yer alan kullanıcı bilgilerinin başka kişi ya da kişilerin eline geçmesini engeller. Gerekli bilgileri site sunucularına erimesi işlemini gerçekleştirir. Siteler de özellikle şu bilgilerin korunmasını sağlar.

 • Kredi kartı bilgileri
 • Kişisel bilgileri
 • İletişim bilgilerini
 • Kimlik bilgilerini

Bu bilgi ve daha fazlasının farklı şahısların eline geçmemesi için çalışır.

SSL (Secure Sockets Layer) Sertifikası Nedir?

SSL (Secure Sockets Layer) sertifikası nedir sorusu da oldukça merak edilen sorular arasında yer almaktadır. SSL sertifikası sitenin güvenli olup olmadığını bizlere gösterir. Bunun için bakılması gereken yer adres çubuğundadır. Adres çubuğunda http yazan yerde https yazması SSL (Secure Sockets Layer) sertifikasının var olduğunu göstermektedir. Zaten sonunda bulunan “s” harfi safe yani güvenlik anlamına gelmektedir.

Bu bilgilere ek olarak şu bilgileri vermek gerekir. SSL gizliliğin sağlanması ve bilgi transferlerinin gizliliğini sağlamak için Netscape tarafından geliştirilmiş bir güvenlik protokolü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Temelde tüm SSL (Secure Sockets Layer) sertifikası güvenlik amacı için oluşturulmaktadır. Ancak farklı kullanım alanları ile karşımıza farklı SSL (Secure Sockets Layer) sertifikaları çıkmaktadır. Bunun yanında tekil internet kullanıcıları için TrustSafe, E-Tuğra ve Rapid SSL sertifikaları uygun iken farklı kullanım amacı olan siteler için farklı sertifikalar kullanılmalıdır.

Tüm bunların yanında SSL sertifikaları Google için önemli bir sertifika olarak karşımıza çıkmaktadır. Sayfanın yükselmesi için şart olmasa bile olması gereken bir husustur.

SSL (Secure Sockets Layer) Sertifikası Özellikleri Nelerdir?

SSL (Secure Sockets Layer) sertifikası özellikleri nelerdir sorusu da oldukça merak edilen sorulardan biridir. Bu soruya şu şekilde cevap vermek mümkündür.

 • Gizlilik ve güvenliği sağlar.
 • Site ve kullanıcı arasında ki mesajları şifreler.
 • Dokümanlar için arşiv oluşturur.
 • Sertifika sahibi şirketin unvanı,
 • Sertifika seri numarası,
 • Sertifika sahibinin açık anahtarı,
 • Sertifika veren kurumun elektronik imzası

Bunlar bilinen en basit özellikleri olmakla beraber daha birçok özellik karşımıza çıkmaktadır.

SSL Sertifikası Çeşitleri ve Nasıl Alınır?

Özellikle online alışveriş adreslerinde bulunması zorunludur. Sertifika ziyaretçi ve site arasında güvenli bir alışveriş yapılmasına yardımcı olur. SSL, ziyaretçilerin kullanıcıların bilgilerini şifreleyerek üçüncü kişilerin eline geçmesini engeller.

İnternet adresinin SSL sertifikasının olup olmadığını adres çubuğunda bulunan kilit iconundan kolayca anlayabilirsiniz. İcon yeşil olarak bulunuyorsa SSL sertifikası vardır.

Doğrulama Türüne Göre SSL Sertifika Çeşitleri

DV (Domain Validation) SSL

Doğrulama düzeyi düşük olan sertifika türüdür. Onay süreci dakikalar içerisinde tamamlanmaktadır.

OV (Organization Validation) SSL

Bilgiler sertifikayı üreten firma tarafından doğrulanır. DV sertifikasıyla karşılaştırıldığında daha güvenilirdir.

EV (Extended Validation) SSL

Güvenlik düzeyi en yüksek sertifika olarak bilinir. Kurumsal doğrulama sürecinden geçilir. En pahalı SSL sertifikasıdır.

Kullanım Alanına (Domain Tipine) Göre SSL Sertifika Çeşitleri

Standart SSL 

Standart SSL sertifikası, 2048 bit şifreleme sisteminden destek alır. Standart SSL sertifikası, genelde bir ağ üzerinde yer alan veri trafiğinin güvenliğini sağlamak amacıyla kullanılır.

Mutli Domain SSL

Tek bir sertifikayı birden fazla web sitesinde kullanmanıza olanak tanır. Her domain için tek tek doğrulama işlemleriyle uğraşmak istemeyenler Multi domain sertifikasından yararlanabilir.

Wildcard SSL 

Sertifikanın kullanıldığı domainin sahip olduğu tüm subdomainlere imzalanmasının sağlar. Herhangi bir limit bulunmaz.

SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

Tüm web hosting türlerine eklenebilen SSL sertifikasını paket avantajlarıyla satın alabilirsiniz. Sitenize SSL sertifikası almanız için gereken adımlar;

 • Tüm tarayıcılar tarafından tanınan, güvenilir bir sertifika otoritesi bulmalısınız.
 • HTTPS’ye geçişinizi planlamanız gerekir.

SSL/TLS sertifikaları almak ve sitenize yüklemek son derece kolaydır. Yine SSL sertifika işini Seolog olarak işi uzmanlarına emanet etmenizi öneriyoruz. Çalışmış olduğunuz hosting sağlayıcınıza yönelebilir SSL sertifika kurulumunu yapabilirsiniz. Ayrıca diğer bir önemli konu olan www kullanımı makalemize göz atabilirsiniz.

Google’dan SSL Sertifikası Genel Bakışı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form