SEOLOG-29-EKIM-LOGO

UX Dünyayı Yönetiyor

UX Dünyayı Yönetiyor

UX Dünyayı Yönetiyor

UX Dünyayı Yönetiyor, özellikle son yıllarda sıklıkla karşımıza çıkan bir sözcüktür. Her ne kadar biz farkında olmasak da bu kavram oldukça önemlidir. Peki, UX nedir ve ne işe yarar?

UX Nedir?

İngilizcesi User Experience olan ve kısaca UX olarak adlandırılan kavram, dilimizde kullanıcı deneyimi olarak geçmektedir. Bilindiği gibi artık işlemler sanal ortamdan gerçekleştirilmektedir. Teknolojinin gelişmesi ve sanal ortamın kullanıcılara sağladığı yararlar göz önünde bulundurulduğu zaman, bu sonuçla karşılaşmak aslında hiç de şaşırtıcı değil. Gelinen son aşamada, sanal ortamda gerçekleştirilen işlemleri daha da geliştirebilmek adına nelerin yapılabileceği tartışılmaktadır. Burada ise devreye, alanında uzman kişilerin stratejik hamleleri gelmektedir. UX kavramı da tam olarak buradan hareketle oluşturulmuş olan stratejik bir hamledir.

UX Ne İşe Yarar?

UX kavramı her ne kadar son birkaç yılda ön plana çıkmış olsa da aslında çok daha eskiye uzanan bir kavramdır. Günümüz dünyasında siteler, daha fazla kullanıcıya ulaşabilmek için ne yapmak gerektiğine dair çalışmalar gerçekleştirmektedir. İnternet, şirket ve şahısların daha fazla kullanıcıya ulaşmasına vesile olmaktadır. Ancak oluşan rekabet ortamı, bir fark yaratmayı gerektirmektedir. UX kavramı da şirket ve şahısların internet ortamında fark yaratmasına vesile olmaktadır.

UX Nasıl Gerçekleştirilir?

UX, belirtildiği gibi kullanıcı deneyimi anlamına gelmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus bulunmaktadır. İnternet siteleri üzerinden gerçekleştirilen pek çok işlem vardır ve bu işlemleri gerçekleştirirken çeşitli hususlar dikkate alınır. Site oluşturulurken veya sitede değişiklik yapılacakken kullanıcıların deneyimlerini dikkate alma durumuna UX denmektedir. UX gerçekleştirmek için alanında uzman kişiler bulunmaktadır. Bu kişiler çeşitli yöntemler kullanmaktadır. Bu yöntemlerden biri de test tekniğidir.

Örnek üzerinden gidecek olursak, bir site kurulurken sitenin özellikleri önceden belirlenmiş bir kitle üzerinde denenirse ve deneme sonucunda ortaya çıkan sonuçlar esas alınarak sitenin özelliklerinde değişiklikler gerçekleştirilirse UX kavramı gerçekleşmiş olacaktır. Belirtilmiş olduğu üzere bu testi hazırlayan ve gerçekleştiren çeşitli uzmanlar ve meslek elemanları bulunmaktadır. Siz de bir site kurmak istiyorsanız veya sitenizde değişiklik yapmak istiyorsanız UX işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form