Seolog Foother Logo

UX Dünyayı Yönetiyor

UX Dünyayı Yönetiyor

UX Dünyayı Yönetiyor, özellikle son yıllarda sıklıkla karşımıza çıkan bir sözcüktür. Her ne kadar biz farkında olmasak da bu kavram oldukça önemlidir. Peki, UX nedir ve ne işe yarar?

UX Nedir?

İngilizcesi User Experience olan ve kısaca UX olarak adlandırılan kavram, dilimizde kullanıcı deneyimi olarak geçmektedir. Bilindiği gibi artık işlemler sanal ortamdan gerçekleştirilmektedir. Teknolojinin gelişmesi ve sanal ortamın kullanıcılara sağladığı yararlar göz önünde bulundurulduğu zaman, bu sonuçla karşılaşmak aslında hiç de şaşırtıcı değil. Gelinen son aşamada, sanal ortamda gerçekleştirilen işlemleri daha da geliştirebilmek adına nelerin yapılabileceği tartışılmaktadır. Burada ise devreye, alanında uzman kişilerin stratejik hamleleri gelmektedir. UX kavramı da tam olarak buradan hareketle oluşturulmuş olan stratejik bir hamledir.

UX Ne İşe Yarar?

UX kavramı her ne kadar son birkaç yılda ön plana çıkmış olsa da aslında çok daha eskiye uzanan bir kavramdır. Günümüz dünyasında siteler, daha fazla kullanıcıya ulaşabilmek için ne yapmak gerektiğine dair çalışmalar gerçekleştirmektedir. İnternet, şirket ve şahısların daha fazla kullanıcıya ulaşmasına vesile olmaktadır. Ancak oluşan rekabet ortamı, bir fark yaratmayı gerektirmektedir. UX kavramı da şirket ve şahısların internet ortamında fark yaratmasına vesile olmaktadır.

UX Nasıl Gerçekleştirilir?

UX, belirtildiği gibi kullanıcı deneyimi anlamına gelmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus bulunmaktadır. İnternet siteleri üzerinden gerçekleştirilen pek çok işlem vardır ve bu işlemleri gerçekleştirirken çeşitli hususlar dikkate alınır. Site oluşturulurken veya sitede değişiklik yapılacakken kullanıcıların deneyimlerini dikkate alma durumuna UX denmektedir. UX gerçekleştirmek için alanında uzman kişiler bulunmaktadır. Bu kişiler çeşitli yöntemler kullanmaktadır. Bu yöntemlerden biri de test tekniğidir.

Örnek üzerinden gidecek olursak, bir site kurulurken sitenin özellikleri önceden belirlenmiş bir kitle üzerinde denenirse ve deneme sonucunda ortaya çıkan sonuçlar esas alınarak sitenin özelliklerinde değişiklikler gerçekleştirilirse UX kavramı gerçekleşmiş olacaktır. Belirtilmiş olduğu üzere bu testi hazırlayan ve gerçekleştiren çeşitli uzmanlar ve meslek elemanları bulunmaktadır. Siz de bir site kurmak istiyorsanız veya sitenizde değişiklik yapmak istiyorsanız UX işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir