SEOLOG-29-EKIM-LOGO

LSI Anahtar Kelime

LSI Anahtar Kelime

LSI Anahtar Kelime (Latent Semantic Indexing) Kullanımı

Arama motorları, insanlığın en eski yardımcılarından biri olan kategori mantığını çok sık kullanıyorlar. Bunun için de alaka düzeyine çok önem veriyorlar. Buradaki alaka, benzer sitelerin bir kategoriye, benzer içeriklerin bir kategoriye ayrılmasını ifade ediyor. Kullanıcının alaka düzeyine göre kendi kataloğundakileri indeksliyor. Bunu yaparken anahtar kelimeleri kullanıyor. Fakat anahtar kelimeleri tek başına değerlendirmiyor. Bunu da alaka düzeyine göre bir kategoriye ayırıyor ve LSI Anahtar Kelime (Latent Semantic Indexing) sistemini kullanıyor.

LSI Anahtar Kelime (Latent Semantic Indexing) Nedir?

Bu sistem aslında bir konu ile ilgili aramada, o aramayla ilgili terimlerin geçtiği içerikleri de sınıflandırması anlamını taşıyor. LSI anahtar kelime ilgi düzeyi ve aranma olasılığı yüksek kelimeleri ifade ediyor.
Örneğin “ayakkabı” arandığında bununla ilgili olarak “spor ayakkabı” ya da “ayakkabı fiyatı” gibi hem alakalı hem de arama olasılığı yüksek kelimeleri aslında tek potada eritiyor. Yani bir kullanıcı ayakkabı aradığında onun spor ayakkabıyı ya da ayakkabı fiyatı arayabileceği ihtimalini de değerlendiriyor.

LSI Anahtar Kelime (Latent Semantic Indexing) Neden Önemlidir?

Peki, tüm bunlar ne anlam taşıyor? Buradaki “semantik” kelimesi, alaka düzeyi ve aranma olasılığı olan aramaları ifade ediyor. Bu durumda geriye tüm bilgileri arama motoru optimizasyonu çalışmaları ile ilişkilendirmek kalıyor. Çalışma yapılırken anahtar kelime kadar semantik anahtar kelimeler de önem taşıyor. Bu nedenle bir içerik tasarlanırken sadece anahtar kelime odak noktasında kalınmamalıdır. Elbette bir odak anahtar kelimeniz olmalıdır fakat alaka düzeyi de göz ardı edilmemelidir.
Bu nedenle odak anahtar kelime, semantik olanlarla desteklenmelidir. Arama motorları alaka düzeyine önem verdiğinden tüm gereklilikleri yerine getiren içerikler daha avantajlı. Dolayısıyla LSI Anahtar Kelime (Latent Semantic Indexing) tüm içeriklerde özenle yerine getirilmesi gereken bir kuraldır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form