SEOLOG-29-EKIM-LOGO

İnternette Kullanabileceğiniz Reklam Çeşitleri

İnternette Kullanabileceğiniz Reklam Çeşitleri

İnternette Kullanabileceğiniz Reklam Çeşitleri Nelerdir?

Yeni bir makalede yine birlikteyiz. Bu makalemde sizlere internet üzerinden daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanızı sağlayacak farklı reklam türlerinden bahsedeceğim. Konuya başlamadan internetin gelişimini hızlıca incelemekte fayda var. Çünkü internetin gelişimine bağlı olarak tüketici davranışları, satın alma tercihleri gibi bir çok davranış değişti.

İnternetin ilk dönemlerinde insanlar interneti ne için kullanacağını tam olarak bilemezken zamanla bilgi kaynağı ve devamında ise bilgi/ürün/hizmet kaynağı olarak kullanmaya başladılar.

Mobil cihazların gelişimi ise internet kullanıcılarının sayısını kat ve kat arttırırken internet üzerinden gerçekleşen birçok işleminde hızlanmasına sebep oldu.

Örneğin; Mobil cihazlar sayesinde toplu taşımada a noktasından b noktasına giderken market alışverişini yapıp istediğiniz saat aralığında siparişlerinizin evinize gelmesini sağlayabiliyorsunuz. Tüketici açısından bakıldığında ne kadar kolay bir rahatlık değil mi? Peki firmalar açısından baktığımızda durum nedir?

Eğer üreticisi veya tek satıcısı olduğunuz bir ürününüz veya hizmetiniz varsa işiniz oldukça kolay. Çünkü tüketiciler bir şekilde size ulaşmanın yolunu bulacaktır. Ancak çok fazla rakibin olduğu bir ürün/hizmet satışınız varsa bu durumda mutlaka sizin tüketiciye ulaşmanız gerekmektedir.

Tüketicilere ulaşmanın en bilinen yolu da klasik pazarlama teknikleri olsa bile bunun yanında asıl potansiyel internette olduğundan mutlaka klasik pazarlamanın yanında dijital pazarlama tekniklerininde eklenmesi zorunluluktur.

İşletmenizin bulunduğu sektöre bağlı olarak klasik pazarlama teknikleri farklılık gösterse bile sonuçta ulaşılabilecek tüketici sayısı sınırlıdır. Üstelik klasik pazarlama tekniklerinde hedefleme de oldukça dar bir yapıda kalır.

Bunun yanında dijital pazarlama teknikleri ekonomik olabildiği gibi yaş, cinsiyet, bölge gibi hedeflemeler sayesinde sadece potansiyel müşterileriniz olabilecek kişilere ulaşmanızda daha faydalı olacaktır.

Dijital pazarlamanın diğer artısı da analizinin klasik pazarlamaya göre oldukça kesin sonuçlar verebilmesidir. Örnek bir otobüs durağına vereceğiniz reklamı kaç kişinin gördüğünü asla bilemezsiniz.

Ulaşabileceğiniz en yakın veri o duraktan kaç kişinin otobüse bindiği olabilir. Tabi o sayıda asla kesin değil sadece tahmini olacaktır. Hâlbuki internet üzerinden yapacağınız bir reklam çalışmasında reklamı kaç kişinin gördüğü, kaç kişinin reklama tıkladığı, tıklayanların yaş aralığı, cinsiyeti, yaşadığı şehir gibi birçok veriye kolaylıkla erişebilirsiniz.

İnternetin tüketiciler ve pazarlama teknikleri konusunda yaptığı değişimler sonrası dijital pazarlamanın önemini biraz daha kavrayabildiğimizi umuyorum. Peki bu dijital pazarlama teknikleri içinde en çok kullanılanlar hangileridir? İnternetteki potansiyel müşterilerinize en kolay ve en hızlı nasıl ulaşabilirsiniz?

İşte size internette kullanabileceğiniz reklam şeçenekleri…

Dijital Pazarlamada En Çok Kullanılanlar Teknikler

  • SEM (Arama Motoru Reklamları)

Bu en çok bilinen ve binlerce web sitesinin kullandığı bir reklam tekniktir. Büyük arama motorlarının tümünde reklam verme imkanı olsa bile ülkemizde Google Reklamı olarak bilinmektedir.

Bu tarz reklamlar vererek sitenizi en kısa yoldan rakiplerinizin önünde çıkarabilirsiniz. Bu reklamların en büyük artısı belirlediğiniz kelimelerde yapılan aramalar sonucunda gösterilen reklamınıza tıklama olması durumunda ödeme yapılmasıdır.

Diğer yandan arama motoru reklamları kısa vadeli çözümler arayan reklam verenler için kullanılacak en iyi çözümdür. Özellikle Google reklamlarında çok detaylı hedeflemeler yapılabilmektedir.

Örneğin reklamların belli saatlerde belli şehirlerde gösterilmesini tercih edebilirsiniz. Genelde yeni açılan web siteleri ya da dönemsel kampanyalar için kullanılmaktadırlar. Yalnız bilmeniz gereken ufak ama önemli bir detay arama yapan kullanıcılardan sadece %30’luk bir kısım bu reklamlara tıklamaktadır. Kalan %70’lik kısım reklamları atlayarak organik arama sonuçlarına tıklar.

  • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Arama motoru reklamlarını kullanan siteler ödeme yaptıkları sürece üst sıralarda gösterilirler. Yani reklam bütçesini kestiğinizde siteniz reklam alanında gösterilmez. Ayrıca bu tarz reklamlar sadece belirlediğiniz kelimelerde gösterilir.

Seo yani arama motoru optimizasyonu ise sitenizin belirlenen kelimelerde arama motorlarında organik olarak üst sıralarda çıkarmaya yarar. Üst sıralara çıktıktan sonra ise kolay kolay düşmezsiniz.

İyi bir SEO çalışması uzun vadede kesinlikle kazandıracak bir yoldur. Ülkemizde hızla gelişmeye başlayan bir sektör olan seo gelecek için yapılması gereken yatırımların başında gelmelidir.

Arama motoru reklamlarından sonra belki en çok kullanılan reklam türü sektörünüz ile alakalı diğer sitelerde yayınlayabileceğiniz banner yani display reklamlarıdır. Banner reklamlarında dikkat etmeniz gereken reklam vereceğiniz sitenin trafiği ve ziyaretçilerinin demografik bilgileri olmalıdır.

Eğer trafiği yani ziyaretçi sayısı çok düşük bir site ise veya sizin sektörünüz ile alakasız bir siteyse bu reklamın size faydası olmayacaktır. Banner reklamları genelde belli bir ürün veya hizmet sayfasına ziyaretçi çekmek için kullanılabileceği gibi bir kampanyanın tanıtımı içinde kullanılabilir.

Ayrıca banner reklamlarını yayınlatmak için reklam alan site yöneticisi ile direkt irtibata geçebileceğiniz gibi Google Ads gibi platformlardan da hizmet alabilirsiniz.

  • Sosyal Medya Reklamları

Günümüzde insanların internette en çok zaman geçirdikleri platformlar sosyal medya siteleridir. Sosyal medya siteleri bu popülerliklerini reklam yayınlayarak paraya çevirmektedir. Sizde sosyal medya sitelerine vereceğiniz reklamlar ile tüketicilere ulaşabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken ölçüt ise reklam vereceğiniz platformun popülerliği ve hedef kitleniz olmalıdır.

En basiti hedef kitlenizin yaşı 35 ve üstündeyse Facebook, daha genç bir gruptaysa Instagram’ı tercih etmek daha verimli olacaktır. Birçok sosyal medya sitesi olduğunu ve bu sitelerin ziyaretçi profilinin çok farklı olduğunu unutmamalısınız.

  • Video Reklamlar

Video reklamları özellikle Youtube’ın popülerliğinin artmasına paralel olarak gelişen bir reklam türü olsa da Facebook, Instagram, Vimeo, Twitter gibi birçok sosyal medya sitesinde de kullanılabilmektedir.

Tv reklamlarının aksine çok büyük prodüksiyonlar gerektirmemeleri de tercih sebeplerinden biridir. Bununla birlikte sektörünüzdeki kullanıcıların davranışlarınızı bilmekte fayda var. Örneğin zayıflamak isteyen kullanıcıların tercihi video izlemek olurken kilo almak isteyen kişiler ise okunan içerikleri tercih etmektedir.

  • Influencer Pazarlama

Bu teknik son günlerde en çok tercih edilen dijital reklam/pazarlama tekniklerindendir. Bu reklam türü en çok Instagram ve Youtube üzerinden yapılacak reklam çalışmalarında verimli olmaktadır.

Sebebi ise tabi ki bu iki platformun çok fazla kişi tarafından ziyaret edilmesidir. Bu platformda çok fazla kullanıcısı olan ünlü veya ünsüz kişiler ile anlaşma yapılarak ürün veya hizmetinizin reklamını yapabilirsiniz.

Influencer pazarlamada dikkat etmeniz gereken reklamınızı yapmak için anlaştığınız kişinin takipçi kitlesi olmalıdır. Çünkü hedef kitleniz olmayan bir takipçi listesine sahip influencerin yapacağı reklamın geri dönüşü düşük olacaktır.

Sizin hedef kitlenize uygun 100 bin takipçili bir influencer, 1 milyon takipçili başka birinden daha faydalı olabilir. Diğer yandan ünsüz kişilerin yaptığı bu tarz reklamlar ünlülere göre çok daha başarılı olmaktadır.

Çünkü kullanıcıların çoğu ünlülerin bu tarz ürün tanıtımlarında para aldığını düşünerek onlara güvenmezler. Bu tarz reklamları sürekli ama farklı hesaplardan yapmakta oldukça faydalı olur.

  • Viral Reklam

Viral reklamlar internette en çok kullanılan reklam türlerinden biridir. Bu reklamlara aslında reklam gibi gözükmeyen reklamlar demek çok daha doğru bir terim olacaktır.

Viral reklamların çıkışı genelde sosyal medya sitelerinden olur ve devamında kulaktan kulağa yayılarak büyür. Video ve görsel dışında Twitter üzerinden çok fazla takipçisi olan bir kullanıcının atmış olduğu bir tweet ile de viral reklam yapılabilir.

Kullanıcılar genelde bunun bir reklam olduğunu anlamaz ama başka birine anlatırken x marka adını mutlaka söyler. Ayrıca bu tarz reklamları haber sitelerinde sanki önemli ve dikkat çekici bir haberin başlığı şeklinde bolca görebilirsdijitaliniz.

Sağlık veya kolay para kazanma yöntemi hakkında yapılan bir haber olarak lanse edilir, haberin detayında bir ürün veya firma adı geçer. Siz başka birine bu haberi anlatırken adamın biri şu firma üzerinden borsaya girmiş 1.000 lirası 1 ayda 10.000 lira olmuş diye anlatırsınız. Geçenlerde Twitter’da karşılaştığım bir paylaşım;

“4 yaşındaki kızım ona almamı istediği kitapların listesini çıkarmış. Bana kolaylık olması için farklı sitelerden yaptığı fiyat araştırmasını bile yapmış. 4 yaşında böyleyse ben bu kız ile ilerde nasıl baş edebileceğim? ”

Bu paylaşıma eklenen görselde bir çocuğun el ile yazmış olduğu 10 kitabın adı ve en büyük 3 kitap satış sitesindeki satış fiyatları bulunuyordu.

Fiyatlara ve sitelere baktığımızda 10 kitabın 9’u tek bir sitede ucuzdu. 4 yaşındaki kız ile dikkat çekilmiş, görsel ile x kitapçının diğer kitapçılardan ucuz olduğu ortaya koyulmuş. Bu bir babanın masum bir sorusu gibi gözükebilir ama aslında iyi kurgulanmış bir viral reklamdır.

Bu paylaşım sonrasında araştırma yapmayan birçok kullanıcı için en ucuz kitap satış sitesi x.com olarak kafalarına işlenmiş oldu.

Yukarıda internetteki potansiyel müşterilerinize ulaşabileceğiniz ve en çok tercih edilen reklam çeşitlerini listeledim. Umarım sizler için faydalı olan bir makale olmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

www.sektorumdergisi.com/internette-kullanabileceginiz-reklam-cesitleri/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form