(0212) 212 5736 / (0542) 345 1980

Kırık Linkler

Kırık Link
Kırık Linkler

Kırık Link

Kırık link internet adreslerinde herhangi bir hata nedeniyle açılamayan sayfalarını ifade eder. Bu tür sorunla karşılaşan bir çok web sitesi yer alır.

Kırık link bozuk bir bağlantı ya da boş sayfadan kaynaklı olabilir. Kırık linke tıkladığınız zaman karşımıza hata mesajı çıkacaktır. Kullanıcıların bu linkle karşılaşması siteyle ilgili kötü bir izlenim düşünmesine neden olabilir. Peki, bu linkler nasıl düzeltilir? SEOLOG bu sorunun cevabını sizler için veriyor.

Kırık Link Nasıl Oluşuyor?

Kırık linkler farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. En sık karşılaşılan nedenler;

  • Bağlantının internet adresi tarafından yanlış verilmesi,
  • Hedef web sitesinin bağlantıyı kaldırması,
  • Hedef web sitesinin bilgiyi başka bir uzantıya taşıması,
  • Güvenlik duvarı,

Üst bölümde yer alan hatalar kırık link problemi ile karşılaşmamıza neden olabiliyor. Bu kırık link hataları sonucunda kullanıcıların ekranlarında genel olarak 404 uyarısı veriliyor. Ekranda beliren uyarıyla karşılayan kullanıcılar ise ilgili sayfayı kapatıyor. Kırık link nedeniyle oluşan 404 hataları ciddi ziyaretçi kaybına neden olabiliyor.

Kırık Link Nasıl Tespit Edilir?

Kırık linkleri belirlemeden sorunu çözemezsiniz. Adres üzerinde tek tek sayfa uzantılarını kontrol etmek neredeyse imkansızdır. Bu nedenle bazı web araçlarından yararlanabilirsiniz. Bu araçlar;

  • Broken Link Check,
  • Link Check,
  • W3C Link Checker,
  • Broken Link Check

Broken Link Check

Broken Link Check adresini açarak sahip olduğunuz web sitesinin linkini ana sayfaya koymanız ve Find Broken Links Now butonuna basmanız yeterlidir.

Dr. Link Check

Dr. Link Check üzerinden web sitenizi ücretsiz biçimde kontrol edebilirsiniz.

W3C Link Checker

Kırık link hataları konusunda en kapsamlı bilgiyi W3X Link Checker sizlere sunuyor. Adresi açtıktan sonra site adresinizi açılan sayfadaki arama çubuğuna yazmanız yeterlidir.

Kırık Link Nasıl Düzeltilir?

İnternet adresinizde eklenti kullanarak tespit ettiğiniz tüm kırık linkleri kolayca 301 yönlendirmeleriyle düzeltme imkanından yararlanabilirsiniz. Bunun için Redirection eklentisini kullanabilirsiniz. Gerçekleştireceğiniz işlem ile tespit ettiğiniz tüm kırık linkleri kolayca 301 yönlendirmesine tabi tutar.

Hazır bir eklenti üzerinden kolayca sorunu çözebilirsiniz. Fakat sahip olduğunuz web sitesi alt yapısı, eklentileri kurmaya uygun olmaması durumunda Robots.txt ile de botlara sayfalarınızı bildirebilirsiniz.

Print Friendly, PDF & Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.