SEOLOG-29-EKIM-LOGO

301 Yönlendirmesi

301 Yönlendirmesi

301 yönlendirmesi en basit hali ile bir web sitesini oluşturan sayfa veya sayfaların yada tüm alan adının başka bir sayfaya kalıcı bir şekilde yönlendirilmesi ve bu işlemin arama motoru botlarına bildiren durum kodudur.
301 Yönlendirmesi

301 Yönlendirmesi Nedir?

301 yönlendirmesi en basit hali ile bir web sitesini oluşturan sayfa veya sayfaların yada tüm alan adının başka bir sayfaya kalıcı bir şekilde yönlendirilmesi ve bu işlemin arama motoru botlarına bildiren durum kodudur. Özellikle SEO ve arama motoru tarama bütçeleri dikkate alındığında 301 yönlendirmesi önemli bir konu haline gelmektedir. Diğer yandan dikkat edilmesi konulardan bir tanesi de 301 yönlendirmesinin karşılığı x sayfası x sayfasına KALICI olarak yönlendirilmiştir ifadesidir. Yani arama motoru botlarına bu işlemin kesin olduğunu ve eski sayfayı bir daha ziyaret etmemesi ve arama dizininden kaldırması gerektiğini söyleriz.

301 Yönlendirmesi Neden Yapılır?

301 yönlendirmesi neden yapılır sorusunun bir kaç tane cevabı bulunmaktadır;

  1. Web sitesinin yeni bir alan adına taşınması
  2. http ile başlayan URL’leri https’ye yönlendirmek için
  3. www olmayan URL’leri www olan versiyonlu haline yönlendirmek için
  4. Silinen sayfaların 404 hatası vermemesi için
  5. Adresi değişen sayfaları yeni adrese yönlendirmek için
  6. E-ticaret sitelerinde satıştan kaldırılan ürün sayfalarının yönlendirilmesi için
  7. Aynı içeriğe sahip farklı sayfaları tek bir sayfaya yönlendirmek için

Web sitenizi farklı bir alan adına taşıdınız. Taşıma işlemi bitti ve yeni alan adını yayına açtınız fakat ziyaretçileriniz ve arama motoru botları bu durumdan haberdar mı? İşte burada eski alan adınızı yeni alan adınıza alanına kalıcı olarak yönlendirmek için 301 hamlesi yapmanız gerekir.

301 yönlendirmesi aslında kolay ve SEO açısından mutlaka yapılması gereken bir işlemdir.

.httaccess Nedir? Ne İşe Yarar? makalesi ile htaccess dosyası oluşturma ve düzenleme hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

301 Yönlendirmesinin Faydaları Nelerdir?

  • Kullanıcılar otomatik olarak yeni alana yönlendirileceği için onları bilgilendirmenize gerek yoktur.
  • Arama motorları yeni alana yönlendirilecek ve index alan sayfalarınız arama motorları tarafında güncellenerek kullanıcılara yeni linkleriniz gösterilecektir. Ancak bu biraz zaman alan bir süreçtir.
  • 301 yönlendirmesi eski sayfayı otoritesi ile birlikte yeni sayfaya taşır. Yani sadece kullanıcıları otomatik olarak yönlendirmez.

301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

301 yönlendirmeleri kullanılan hosting türüne (Linux/Windows) göre farklılıklar göstermektedir. Ayrıca aynı tür hostingler için 301 yönlendirmesi yapılacak farklı seçeneklerde bulunur. Tüm yönlendirme seçenekleri sonuç olarak aynı işe yaradığından dolayı sizin için en uygun yolu tercih edebilirsiniz.

Linux Hosting 301 Yönlendirmesi

Linux hosting kullanıcıları .htaccess dosyası sayesinde Windows hostinglere göre daha şanslıdır demek yanlış olmayacaktır.

Eski Alan Adını Yeni Alan Adına 301 Yönlendirmesi Yapma

Aşağıdaki bir satırlık kodu .htaccess dosyanızın en üst satırına eklemeniz tüm web sitenizi komple yeni alan adınıza yönlendirmenizi sağlayacaktır. Alan adı değişikliğinde kullanabileceğiniz bu yöntem ile alan adı uzantınızdan sonraki tüm linkler değişmeden yeni sitenize yönlendirme olacaktır.

[su_note note_color=”#ffffd8″]Redirect 301 / https://www.yenisiteninadresi.com/[/su_note]

Eski Alan Adını Yeni Alan Adına 301 Yönlendirmesi Yapma
Eski Alan Adını Yeni Alan Adına 301 Yönlendirmesi Yapma

Örnek: seolog.com alan adını seolog.com.tr alan adına yönlendirmek istiyorum diyelim.

Eksi alan adımız ve iletişim sayfamızın link www.seolog.com/iletisim/ şeklinde olduğunu varsayarsak. Yukarıdaki 301 yönlendirme kodunu htaccess dosyasının ilk satırına eklediğimde

Eklediğimiz kod: Redirect 301 / https://www.seolog.com.tr/

www.seolog.com/iletisim/ sayfamıza giren bir kişi otomatik olarak www.seolog.com.tr/iletisim/ sayfamıza 301 yönlendirmesi ile yönlenecektir.

Sadece tek sayfayı yönlendirmek isterseniz aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

[su_note note_color=”#ffffd8″]redirect 301 /eski-sayfa-adresi.html http://www.yenidomain.com/yeni-sayfa-adresi.html[/su_note]

.htacces ile www Olmayan Adresi www Olan Sürüme 301 Yönlendirmesi

RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{HTTP_HOST} !eskisite.com$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://www.seolog.com.tr/$1 [L,R=301]

Yukarıdaki kod ile https://alanadi.com adresini https://www.alanadi.com adresine yönlendirdik. Kendi alan adınıza göre kodu güncellemeniz gerekmektedir. Bu işlemi sitenizin sadece bir sayfası içinde yapmanız mümkündür. Bu kod ile https://seolog.com.tr olan alan adımızı https://www.seolog.com.tr alan adına yönlendirmiş olduk. Peki bunu yapmaya neden ihtiyaç duyabiliriz?

İlginizi Çekebilir! Alan Adında www kullanmalı mı? Kullanmamalı mı?

PHP ile 301 yönlendirme

Yada ben htaccess ile uğraşmak istemiyorum derseniz PHP kodları sayesinde de 301 yani kalıcı yönlendirme yapabilirsiniz. Aşağıdaki kodu site yapınıza göre index.php veya default.php dosyanızın en üstüne ekleyebilirsiniz.

<?php
header("HTTP/1.1 301 Moved Permanently");
header("Location: https://www.seolog.com.tr/");
?>

Windows Hosting 301 Yönlendirmesi

Windows hosting kullanıcıları Web Config dosyaları ile 301 yönlendirmesi yapabilir.

Web Config Dosyası ile Yönlendirme (Windows Hosting)

Windows hosting paketlerinde bulunan config dosyasıyla 301 yönlendirmesini yapabilirsiniz. Aşağıdaki kodu eklemeniz yeterli olacaktır.

<system.webServer>
<httpRedirect enabled=”true” destination=”http://yonlenecek-site.uzantisi” httpResponseStatus=”Permanent” />
</system.webServer>

Meta Tag ile 301 Yönlendirme

HTML kodları arasına aşağıdaki kod parçasını ekleyerek 301 yönlendirmenizi tamamlayabilirsiniz. Bu kod parçacığını <HEAD> etiketine yazmanız gerekmektedir. Bu kodu eklediğiniz sayfanıza giriş yapan ziyaretçi 2 saniye içinde yönlendirmek istediğiniz alan adına otomatik olarak yönlenecektir. Meta tag ile 301 yönlendirmesi yapma işlemi Windows hosting dışında Linux hosting kullanan web sayfalarında da kullanılabilir.

<meta http-equiv="refresh" content="2;url=http://yonleneceksiteadresi.com/" />


[su_note note_color="#ffffd8"]301 yönlendirmeleri kalıcı, 302 yönlendirmeleri ise geçicidir. Bir sayfanın konumu kalıcı olarak değiştiğinde 301 kullanılır ve gelecekte sayfayı orijinal URL'nin altına geri taşımayı düşünüyorsanız 302 kullanılmalıdır.[/su_note]

WordPress’te 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

WordPress dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemi (CMS) olması ve esnekliği yüzünden 301 yönlendirmelerine en çok ihtiyaç duyulan alt yapılardan biridir. Buna karşılık 301 yönlendirmelerinin en kolay yapılabileceği alt yapılardandır. Çünkü 301 yönlendirmelerini yapabileceğiniz onlarca eklenti bulmak mümkündür. WordPress’te 301 yönlendirmesi için en çok kullanılan yönlendirme eklentisi “Redirection” kullanabilirsiniz.

Öncelikle eklentiyi yükleyip etkinleştirin

Redirection Eklentisi
Redirection Eklentisi


Basit ayar sayfasını tamamlayın

 

Add New butonuna basın

Redirections Addnew
Redirections Addnew

Yönlenecek eski URL’yi “Source URL” alanına yazın. Yeni URL’yi “Target URL” alanına yazıp “Add Redirect” butonuna basarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. 

 

Redirection eklentisinde varsayılan olarak 301 yönlendirmesi hazır olarak gelir. Diğer 3xx yönlendirme türleri için close butonu yanında bulunana ayarlar simgesine tıklayabilirsiniz. Bu bölümü kullanarak 301 – 302 – 303 – 304 – 307 – 308 yönlendirme türleri arasında seçim yapmanız mümkündür.

 

301 yönlendirmesi konusunu olabildiğince açık ve anlaşır bir şekilde anlatmaya çalıştık. Sorularınızı yorum bölümünü kullanarak bize iletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form