SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Resimlerin Optimizasyonu

Resimlerin Optimizasyonu

Resimlerin Optimizasyonu Önemi

Okumayı sevmeyen toplumlar için görsellik her şeydir. Bu gibi durumlarda hazırladığınız içerik ne kadar zengin ve kaliteli olursa olsun, görsellik yoksa ifade eksik kalır. Birçok insan aradığına ulaşmak için Google’ın tüm sonuçlarını incelerken bazıları da doğrudan görsellerle ilgileniyor. Çünkü toplumun önemli bir kısmı için görsellik büyük önem taşıyor. Bu durumda, internette var olmanın ve bulunabilmenin en önemli kurallarından biri resimlerin optimizasyonu oluşturuyor.

Arama motorlarına optimizasyon için görsel büyük önem taşıyor. SEO’nun belkemiği olan içerik, kalitesi ile dikkat çekebiliyor. Ancak bu kaliteyi konuya uygun ve açıklayıcı görsellerle desteklemek gerekiyor. Bunu da rast gele yapmak imkânsız. Çünkü kuralları var. Görselin kalitesinden, konu ile bağlantısına kadar pek çok kritere uymak gerekiyor. Resimlerin optimizasyonu bulunabilir olmanın ilk basamaklarından birini teşkil ediyor.

Resim (Görsel) Optimizasyonu Nedir?

Arama motorları, bir dönem için imkânsız olan işlemleri saniyeler içinde yapabiliyor. Sayısı rakamlarla ölçülemeyecek kadar çok verinin içinden istediğiniz bilgiyi anında önünüze getiriyor. Ancak bu üstün becerileri hala sınırlı. Çünkü görselleri algılama ve yorumlama konusunda henüz emekleme dönemindeler. Yani görselleri tarayabilmek için optimizasyon ile yardım istiyorlar.

Resimlerin optimizasyonu boyut, kalite, resim altı yazıları ve resim etiketlerinin eksiksiz yapılmasını kapsıyor. İyi bir SEO ve bulunabilirlik için her görselin işlenmesi, bilgilerinin eksiksiz doldurulması gerekiyor. Bu durum arama sonuçlarına önemli etkiler gösteriyor.

Resimlerin Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

İnternet sayfasına ya da sosyal paylaşım sitesine giren her görsel, bulunabilmeyi amaçlıyor.  Çünkü içeriğin özelliğinden ziyade, öncelikle görsel dikkat çekiyor. Görsel ile kullanıcıyı yakalayabilen içerikler daha çok başarı gösteriyor. Bunun için de resimlerin optimizasyonu için kurallara uyulması gerekiyor. Bunun için pek çok tavsiye de bulunuyor. Görsel optimizasyonlarında şu konulara dikkat etmek gerekiyor:

  • Görselin boyutu ve kalitesi
  • İçeriğin konusu ile ilgisi ve özgünlüğü
  • Alt metinde anahtar kelime bulunması
  • Site haritasına dahil edilmesi

Resimlerin Optimizasyonu İçin Öneriler

Görsellerin ilgi çekmesi kadar özgünlüğü ve konu ile ilgisi de önemlidir. Görsellerin, kalitesi ve boyutuna kadar pek çok kriter ön plandadır. Çünkü kullanıcılar görselden içeriğin açıklayıcı olmasını bekler. Ayrıca kalitesine de çok dikkat eder. Bu nedenle şu tavsiyelere uymakta yarar vardır:

  • Stok görsellere dikkat edin: SEO’nun belkemiği içeriğin en önemli özelliği özgün olmasıdır. Bu durum görseller için de geçerlidir. Özgün bir içerik, özgün görsellerle desteklenmelidir. Pek çok stok fotoğraf sitesi var. Sizin hoşunuza giden bir fotoğraf, daha önce kez binlerce kez kullanılmış olabilir. Bu nedenle stok fotoğrafların SEO’ya bir etkisi düşünülemez. Özgünlük burada da kurtarıcıdır. Özgün görsel üretimi ise küçük bir profesyonel yardımla çözülebilmektedir. Çünkü telif hakkı da çok önemlidir. Fayda beklediğiniz bir çalışma, telif hakları sorunları nedeniyle felaketle sonuçlanabilmektedir.
  • Yüksek kalite, düşük boyut: Resimlerin optimizasyonu konusundaki en önemli konu boyuttur. Boyutu her tarayıcının, her internet bağlantısının açabileceği hızda olmalıdır. Ancak bu kalitesiz olacağı anlamını taşımaz. Bilakis, hem düşük boyutlu, hem de kaliteli görseller kullanılmalıdır. Bunun için de Photoshop ya da basit telefon uygulamaları kullanılabilmektedir.
  • Görselin ismi ve alt metni: Arama motorları, görselleri isimlerinden ve alt metinlerinden tanıyabiliyor. Bu nedenle görsellerin optimizasyonu yapılırken metinlere ve anahtar kelimelere dikkat edilmelidir. SEO’ya uygun kısa ve etkili metinler seçilmelidir.
  • İçerikle bağlantılı görseller: Kullanıcı, öncelikle içerikte aradığını bulabilmeyi ister. Ancak bu bilgiler görsellerle de desteklenmişse bu eşsiz bir deneyimdir. Sadece fotoğraf değil, şemalar, istatistiki veriler, ekran görüntüleri ile resimlerin optimizasyonu:

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form