SEOLOG-29-EKIM-LOGO

TikTok

TikTok nedir sorusu hemen herkes tarafından merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Çünkü sadece bir sosyal medya uygulaması yanında ülkeler arasında ciddi sorunlar çıkmasına da neden olmuştur. Bu nedenle herkes tarafından merak edilmektedir. Diğer sosyal medya uygulamalarının aksine farklı bir geçmişi bulunmaktadır.

TikTok Nedir? Nasıl Çıkmıştır? 

TikTok diğer sosyal medya uygulamalarından farklı olarak dünya gündeminde haber olmuş ve ülkeler arası sıkıntılara neden olmuştur.

TikTok nedir sorusu hemen herkes tarafından merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Çünkü sadece bir sosyal medya uygulaması yanında ülkeler arasında ciddi sorunlar çıkmasına da neden olmuştur. Bu nedenle herkes tarafından merak edilmektedir. Diğer sosyal medya uygulamalarının aksine farklı bir geçmişi bulunmaktadır.

Tik tok Nedir Nasıl Çıkmıştır
Tik tok Nedir Nasıl Çıkmıştır

Hayatına üç farklı uygulama olarak başlayan uygulama ilk olarak Musical.ly olarak ortaya çıkmıştır. 2014 yılında hizmete girmiştir. Yine 2016 yılında Çinli bir şirket olan ByteDance, Douyin uygulamasını sundu ve yaklaşık 100 milyon kullanıcıya ulaştı. Ancak kısa sürede büyüyen şirket farklı bir marka ile yoluna devam etmek istedi ve 2018 yılında Musical.ly’yi satın aldı. Bu süreçten sonra bugün bilinen adı TikTok oldu.

TikTok Neden Bu Kadar Sevildi?

TikTok nasıl çıkmıştır sorusunun cevabından sonra kullanıcılara verdiklerine bakmakta fayda vardır. Çünkü bu kadar çabuk büyümesi ve sevilmesinin altında yatan bazı sebepler ve özellikler bulunmaktadır.

Öncelikle TikTok algoritmasına bakmak gerekmektedir. Kullanıcıların ne istediklerini iyi anlayan ve güçlü bir algoritması bulunmaktadır. Bu özellik uygulamanın daha hızlı olmasını sağlamıştır. Bunun yanında kullanıcılarına da geniş bir medya seçeneği sunmaktadır.  Zaten kullanıcıların büyük bir çoğunluğu da bu özelliklerinde dolayı uygulamada en çok sizin için sayfasına girmektedir.

Güçlü Algoritma Mantığı

TikTok algoritmasıoldukça kuvvetli bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Öyle ki uygulama fenomen olabilecek içerikleri ön plana çıkarmaktadır. Hatta bu özelliği kullanılması için içerik sahibinin takipçi sayısına da bakılmamaktadır.

Bunların yanında sevdikleri içerikleri bir araya getiren topluluklar da meydana gelmeye başladı. Tüm bunlar ile birlikte TikTok ile birlikte yürüyen Douyin uygulaması da çok çabuk büyüyen uygulamalar arasında kendine yer bulmuştur. Her iki uygulama Temmuz 2019 verilerine göre toplamda bir milyar indirme sayısına ulaştı. Bu sayının yanından 500 milyon aktif kullanıcı sayısı da iki uygulama için gösterilen veriler arasında yer aldı. Yine 2020 verilerinde toplam indirme sayısı iki milyar olurken, aktif kullanıcı sayısı 800 milyon olarak açıklandı.

Tiktok Neden Bu Kadar Tuttu?

Tiktok neden bu kadar tuttu sorusu hemen herkes tarafından merak edilen sorular arasında yer almaktadır.

Tiktok neden bu kadar tuttu sorusu sosyal medyayı kullanan kullanıcılar tarafından merak edilen konular arasında yer almaya başladı. Öyle ki hemen herkes tarafından rezil bir uygulama olarak gösterilirken yine hemen herkes mutlaka uygulamayı bir kere de olsa yüklemiştir. Peki ama bunun sebebi nedir?

Bu sorunun cevabını bulmak için sosyal medyanın ne olduğuna bakmak gerekmektedir. Ancak Tiktok bununla beraber bir kanser hücresi gibi istemeyerek büyümekte ve yayılmaktadır. Bunun en temel nedeni ise Google reklam algoritmasında geçmektedir. Çünkü uygulamanın inip inmediğini bilen algoritma indirene kadar bizlere bu reklamları göstermektedir.

Tiktok Neden Bu Kadar İlgi Çekiyor?

Tiktok neden ilgi çekiyor sorusu da en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Ancak bu sorunun cevabı da oldukça basittir. Kolay bir şekilde ünlü olmak. Uygulamayı kullananların büyük bir çoğunluğu tek bir video ile ünlü olma hayalini ciddiye almaktadırlar.

Bu uğurda mevcut durumlar ve statüler de kullanılmaktadır. Örneğin zenginler kendi zenginliklerini kullanırken, geçim sıkıntısı yaşayanlar bunu kendilerini göstermek için kullanmaktadırlar. Bunun dışında sosyal olarak dışlanan insanlar da kendilerine bir yer bulmak için uygulamayı kullanmaktadırlar. Tüm bu durumlar uygulamanın kısa sürede viral olmasını sağlamıştır.

Peki Sonra Ne Oluyor?

Tiktok kullanımı sonrasında kullanıcıların büyük bir çoğunluğu hayatlarının getirdiği burukluğu daha fazla yaşamaya devam etmektedirler. Ancak hayatta var olmak için bir yol çıkış aramaya devam etmektedirler. Uygulamanın en büyük sıkıntıları arasında yer alan psikolojik etkiler bir müddet sonra ortaya çıkmaktadır.

Uygulama ile hayata tutunmaya çalışan insanların aradıklarını bulamamaları ve olduklarından farklı görünme çabaları ciddi sorunlara neden olmaktadır. İşte var olma çabası ve sosyal statü kazanma çabaları bu uygulamanın hızlı şekilde yayılmasına ve büyümesine neden olmaktadır. Bu sebepler ile birlikte dikkat edilmesi gereken konulardan biri toplumun tamamının görevi olarak karşımıza çıkmaktadır. Günlük şöhretlere yüklenen misyonlar kalıcı hasarlara neden olurken, uygulamanın da büyümesine neden olmaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form