SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Tarayıcı Uyumluluğu

Tarayıcı Uyumluluğu

Tarayıcı Uyumluluğu Nedir?

İnternetin ilk kullanılmaya başladığı günden bu yana web sayfasının tarayıcıya uyumu en önemli faktör olmuştur. İnternet tarihinin yazılı olmayan kurallarından biri olan tarayıcı uyumluluğu SEO kriterlerinin de en önemlilerindendir. Çünkü, hazırlanan sayfa ne kadar güzel, çekici, bilgi dolu olursa olsun kullanıcı görüntüleyemediği sürece bir anlamı yoktur.

Bu durum, arama motorlarına optimizasyonun da aşamalarından biridir. Çünkü gelişen teknoloji, arama motorlarına kullanıcının hangi tarayıcıyı kullandığını, hangi çözünürlükte olduğunu bildiriyor. Bu bilgiler arama sonuçlarına net olarak etki ediyor. Çünkü, Google’da bir arama yaptığınızda ona bilgilerinizi de veriyorsunuz. Google da size sonuçları gösterirken tarayıcınıza en uyumlu sonuçları getiriyor.

Sağlıklı Tarayıcı Uyumluluğu Nasıl Sağlanır?

Yaşanan sorunlar tarayıcı uyumluluğu konusuna dikkat çekiyor. Çünkü, hazırlanan her web sayfasının, yerleştirilen her içeriğin ve görselin kolayca ulaşılması gerekiyor. Kullanıcı yazılarını okuyamadığı, videoyu izleyemediği sayfaları kullanmak istemiyor. Dolayısıyla bu da arama sonuçlarına etki ediyor. Kullanıcıya iyi bir deneyim sunmak için tarayıcı bilgisi, ekran çözünürlüğü gibi konuların iyi analiz edilmesi gerekiyor.

Gelişen teknoloji, yayın öncesi test imkânı sunmaktadır. Bu nedenle iyi bir uzman, yayın öncesinde tüm testleri yapmalı ve yayına bu şekilde çıkmalıdır. Çünkü tarayıcı uyumluluğu sorunu yaşanan bir sayfa ağır hasarlar almaktadır. Kullanıcı, kötü deneyim yaşadığı bir sayfaya yüzde 90 oranında geri dönmek istememektedir. Bu nedenle bu önemli kriter üzerinde titizlikle durulması gereken bir konudur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form