Seolog Foother Logo

Tarayıcı Uyumluluğu

Tarayıcı Uyumluluğu Nedir?

İnternetin ilk kullanılmaya başladığı günden bu yana web sayfasının tarayıcıya uyumu en önemli faktör olmuştur. İnternet tarihinin yazılı olmayan kurallarından biri olan Tarayıcı Uyumluluğu SEO kriterlerinin de en önemlilerindendir. Çünkü, hazırlanan sayfa ne kadar güzel, çekici, bilgi dolu olursa olsun kullanıcı görüntüleyemediği sürece bir anlamı yoktur.

Bu durum, arama motorlarına optimizasyonun da aşamalarından biridir. Çünkü gelişen teknoloji, arama motorlarına kullanıcının hangi tarayıcıyı kullandığını, hangi çözünürlükte olduğunu bildiriyor. Bu bilgiler arama sonuçlarına net olarak etki ediyor. Çünkü, Google’da bir arama yaptığınızda ona bilgilerinizi de veriyorsunuz. Google da size sonuçları gösterirken tarayıcınıza en uyumlu sonuçları getiriyor.

Sağlıklı Tarayıcı Uyumluluğu Nasıl Sağlanır?

Yaşanan sorunlar tarayıcı uyumluluğu konusuna dikkat çekiyor. Çünkü, hazırlanan her web sayfasının, yerleştirilen her içeriğin ve görselin kolayca ulaşılması gerekiyor. Kullanıcı yazılarını okuyamadığı, videoyu izleyemediği sayfaları kullanmak istemiyor. Dolayısıyla bu da arama sonuçlarına etki ediyor. Kullanıcıya iyi bir deneyim sunmak için tarayıcı bilgisi, ekran çözünürlüğü gibi konuların iyi analiz edilmesi gerekiyor.

Gelişen teknoloji, yayın öncesi test imkânı sunmaktadır. Bu nedenle iyi bir uzman, yayın öncesinde tüm testleri yapmalı ve yayına bu şekilde çıkmalıdır. Çünkü Tarayıcı Uyumluluğu sorunu yaşanan bir sayfa ağır hasarlar almaktadır. Kullanıcı, kötü deneyim yaşadığı bir sayfaya yüzde 90 oranında geri dönmek istememektedir. Bu nedenle bu önemli kriter üzerinde titizlikle durulması gereken bir konudur.

 

Ekrem Karataş
Ekrem Karataş

Merhaba, ben Ekrem Karataş. 1980 yılında güzel şehrimiz Kahramanmaraş'ta doğdum ve bugün iki harika çocuğun gururlu babasıyım. İş hayatıma 1999 yılında, firmalara web tasarımı yaparak başladım. O zamanlar internet ve dijital teknolojiler yeni yeni popülerleşiyordu ve ben de bu yenilikçi dünyanın bir parçası olmak istedim.

Zamanla, web tasarımı yeteneklerimi genişleterek yazılım ve web programlama konularında uzmanlaştım. Bu süreçte, birçok farklı sektörde çalışma fırsatı buldum. E-ticaret sektörü bu alanlardan biriydi ve burada çok değerli tecrübeler edindim. Bu tecrübeler, benim dijital dünyayı daha iyi anlamamı ve sektörün ihtiyaçlarını daha iyi görmemi sağladı.

10 yıldan fazla bir süredir SEO ve dijital pazarlama konularında kurumsal müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeler, hem benim hem de çalıştığımız markaların büyümesine yardımcı oldu. Dijital pazarlamanın gücünü ve önemini ilk elden deneyimleyerek, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir