SEOLOG-29-EKIM-LOGO

Tam Eşleşen Anahtar Adı ile Alan Adı Almak

Tam Eşleşen Anahtar Adı ile Alan Adı Almak

Alan adları her zaman çok önemli olmuştur. En akılda kalıcı, işle ya da sektörle ilgili en alakalı alan adlarına sahip olmak hep bir avantaj olarak görülüyor. Fakat, internetteki hızlı değişim, bazı alışkanlıkları da değiştirdi. Örneğin “com” ile biten alan adlarına yeniler uzantılar eklendi, daha akılda kalıcı olanları bulundu. Aslında arama motorlarının kullanımının yaygınlaşmasıyla uzantının çok bir önemi de kalmadı. Buna rağmen, tam eşleşen anahtar adı ile alan adı almak avantaj gibi görülebiliyor. Bunun altında da aslında bir şehir efsanesi yatıyor. Çünkü çok önemli olan anahtar kelimenin alan adında geçmesi o kadar da önem arz etmiyor.

Tam Eşleşen Anahtar Adı ile Alan Adı Almak Neden Önemlidir?

İnternetin ilk yıllarında alan adının akılda kalıcı ve anahtar kelime içeren olması çok önemliydi. Çünkü henüz Chrome yoktu, Google yoktu. Adres çubuğuna yanlış adres yazdığınızda ulaşamama ihtimaliniz büyüktü. Üstelik doğru adresi soracak bir arama motoru da yoktu. O dönemden bugüne arama motorları gelişti. Bir adresi değil, içeriği aramak mümkün oldu. Chrome gibi fonksiyonel tarayıcılar geliştirildi. Yanlış yazsanız bile düzelten bir sistem işleri çok kolaylaştırdı. Haliyle tam eşleşen anahtar adı ile alan adı almak önemini yitirdi.

Önemini yitirdi ama tamamen de önemsizleştirmedi. Eğer anahtar kelimeleri içeren alan adını yönetiyorsanız ve o anahtar kelimenin sektöründe hizmet veriyorsanız avantajınız hala çok büyük. Yani aslında alan adına sahip olmak değil, o alan adına uygun içeriği üretmek ve bunun devamlılığını sağlayabilme önemlidir. Örneğin temizlik işi yapıyorsanız, alan adında temizlikle ilgili anahtar kelimeniz varsa ve içeriklerinizi bu yönde üretiyorsanız o zaman hala öndesiniz.

Tam Eşleşen Anahtar Adı ile Alan Adı Almak Mı İşletmek Mi Öncelikli?

Sektöre yeni giriş yapıyorsunuz ve sizden önce anahtar kelime içeren tüm alan adları tükenmiştir. Bu durumda kadere küsecek değilsiniz. Alan adında anahtar kelimenin geçmemesi dünyanın sonu değil. Bilakis, doğru strateji ile üst sıralara tırmanma ihtimaliniz var. Bu konuda yapılması gereken doğru arama motoru optimizasyonu çalışmasıdır. Doğru bir çalışma yürütülerek alan adında anahtar kelime bulunan sitelerle de rekabet etmek mümkün.

Tam eşleşen anahtar adı ile alan adı almak artık mümkün görünmüyorsa, çözüm daha yararlı içerik üretmektedir. İşlem biraz zorlayıcı olsa da doğru çalışma ve biraz gayretle arama motorlarının dikkatini çekebiliyorsunuz. Bunun için odaklanmanız gereken nokta, anahtar kelimenin URL’de yer alabileceği içerikler üretmektir. Fakat bu içeriklerin rakiplerle rekabet edebilen güçte olması gereklidir. Eğer içeriklerinizle kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmayı taahhüt edebilirseniz o zaman istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Dolayısıyla bir sitenin adresinin kolaylığından ziyade, kullanıcıya sunduğu kolaylık ve deneyim önemlidir.

Tam Eşleşen Anahtar Adı ile Alan Adı Almak Gerekli Mi?

Yaptığınız iş, aynı zamanda en çok aranan anahtar kelimeyi içeriyorsa alan adı arayışınız da bu yönde şekilleniyor. Fakat tam eşleşen anahtar adı ile alan adı almak artık çok zor. Bu nedenle bazı hatalar yapmaktan kaçının:

  • Tam eşleşmesi için uzun ve anlamsız alan adları oluşturmayın!
  • Anahtar kelime ile alan adının tam eşleştiği isimler akılda kalıcıdır. Ancak uzantı da önemlidir. Güvensiz olarak anahtar kelime içeriyor diye, güvensiz olarak işaretlenen uzantılardan uzak durun.

Anahtar kelime, arama motoru optimizasyonu çalışmalarında kilit roldedir. Bu nedenle nereye nasıl yerleştirildiği ve karşılığında ne vaat ettiği önemlidir. Bundan dolayı, tam eşleşen anahtar adı ile alan adı almak için ısrar etmeyin. Çalışmalarınızı daha iyi bir deneyim sunmaya odaklayın ve bu yönde aksiyon alın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

İlginizi Çekebilir

SEO Fiyat Teklifi Al

Web sitenizin Google sıralamalarında yükselmeye başlamasını istiyorsanız hemen bizden “SEO Teklifi” alın. Başarılı sonuçlar elde etmek için SEOLOG’un uzmanlığına güvenin.

SEO_Teklifi_Popup_Form